Въпросче

Мястото за лаф-мохабет, и други теми.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
badbug

Въпросче

#1 Мнение от badbug » 17 Яну 2011, 21:15

Днес един приятел ми донесе ето тези неща:http://badbug.snimka.bg/other/nov-proekt.553474

До колкото знам това са ножове за струг.Май им викат щирии или нещо подобно.Та въпросът ми е от каква стомана са и дали ще излезе читаво острие от тях ако ги занеса на някои ковач да си поиграе с тях?Или да ги ползвам за подпиране на вратата :) .Големият нож не знам от какво е а дървото май е махагон.Ако някой мисли че е друго да казва *THUMBS UP*

Аватар
badbug

Re: Въпросче

#2 Мнение от badbug » 17 Яну 2011, 21:20

http://badbug.snimka.bg/other/nov-proekt.553474

нещо май линка на горния пост не работи :-[

baiivan3

#3 Мнение от baiivan3 » 17 Яну 2011, 21:29

Става,ама докато го изпилиш ще изхабиш де що абразиви имаш.

Hof

#4 Мнение от Hof » 17 Яну 2011, 22:06

Щом са за рязане на дърво с най голяма вероятност да стват за ножове, така знам .Нещо въглеродесто :) Това е нещо чужбинско , много вероятно някакви подобни на У-тата дето се исползват , нещо от рода на У 10 да кажем . Но това моето са просто разсъждения ламерски , най добре някой който е по навътре да каже. Аз бих ги ковнал с голямо удоволствие за нож , ако ги имах :D Та за разковавне си стават без проблем. А бе вообще с това дръвце и тези джелеза на мен лично ми изглеждат като перхектен комплект за нож *PARDON*
За амбразивите не разбрах.
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
sa4mo

#5 Мнение от sa4mo » 17 Яну 2011, 22:26

За щириите - забрави да правиш нож - най-много да станат за режещ ръб на ламинат.Ножа от абрихт си е мноо читава стомана/аз съм направил поне 4 ножа от подобни/.Дървото наистина прилича на махагон - става
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Всеки се ражда като другите, обаче умира като себе си
Изображение
http://sa4moknives.wordpress.com/

Hof

#6 Мнение от Hof » 17 Яну 2011, 22:30

sa4mo написа:За щириите - забрави да правиш нож - най-много да станат за режещ ръб на ламинат.Ножа от абрихт си е мноо читава стомана/аз съм направил поне 4 ножа от подобни/.Дървото наистина прилича на махагон - става
А защо ако стават за режещ ръб да не стават и за цял нож , ако ножа например е със зонова закалка ? Тоест какви са причините в дадения случай?
Например ножовете от пили за метал някой казват -стават, други -не. Дедото например смята че от у 13 не става , че в този диапазон на въглерода не е хубаво за нож, били крехки. Но според мен тази крехкост касае най вече именно режещия ръб, тоест то по бързо се захабява, може да се искърти парче Имам такива ножове от пили за метал 2 броя, острят се добре но се тъпят относително лесно Но ! Бая зор ще видиш да счупиш подобен нож ако е дебел над 3.5 мм особенно ако е зоново кален а от такъв дебел нож никой не ще гъвкавост на филейник или вообще -някаква . Така че сигурно много зависи и от ножа , дължина, дебелина , форма, предназначение.
П.С Не споря просто събирам акъл *PARDON*
Последно промяна от Hof на 17 Яну 2011, 22:47, променено общо 1 път.
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
badbug

#7 Мнение от badbug » 17 Яну 2011, 22:45

тези щирии режели метал(поне така ми каза човека).Той ги ползвал за точило в кухнята и бил много доволен.Казва че направо свалял струшка от ножа.

Публикувай отговор