Произход и история на българите

Мястото за лаф-мохабет, и други теми.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
kamen

Re: Рисунки на войни от азиатските степи

#1 Мнение от kamen » 05 Авг 2010, 21:30

Българите са с древно-ирански произход. Последното доказателство са генетични изследвания. Не, че има някакво особено отношение към съвременността, но все пак...

янко
Обратна връзка:

#2 Мнение от янко » 05 Авг 2010, 21:49

BorisPetrov написа:Абе, знам че съм малко заядлива личност, инак съм добряк. Та викам да не градя само калпава репутация и ще пусна тука малко картинки.
Влече ме да ровя информация за българските племена от преди дунавска България до покръстването, ровейки за да намеря повече визуален материал за оръжия (Лъкове и такъмите, ножове и мечове), облекло и сбурии разни... попаднах на едно форумче пълно с рисуван материал.
Можете да погледнете, ако ви се стори интересно.
Абсолютно не гарантирам за качеството на възстановка в русинките... Повечето са добре познати и стари, за хората дето се интересуват от това, а и предполагам и сайта може да е виждан, но да ме прощавате - те го на :)
http://steppes.proboards.com/index.cgi? ... thread=439
мога да ти кажа много за происхода на бьлгарите прабьлгарския календар Георги Велев намери я Има я в София Ти да не си от БАГАТУРИТЕ

BorisPetrov

#3 Мнение от BorisPetrov » 05 Авг 2010, 22:46

Значи, няколко неща на хората над 15-16 г. трябва да им са ясни...
Гледайки новини, човек не вижда нищо повече от добре режисиран сериал. Тоест - всичката информация в новините дето я публикуват е силно, ако не и до крайна степен измародерствана и изсмукана от пръстите - говоря конкретно за разни археологически открития. Като им пуснат информация - намерено е еди си какво, еди си кой историк твърди едиси кое и ако оттърва на модерната доктрина - публикува се по съответният начин. Като съответно се пропускат поне дузина имена които реално могат да дадат много адекватна информация.
Моите наблюдения са, че заради присъединяването ни към ЕС хората дирят прилики и сходства които да Дооприличат старобългарите или Траките до ЕВРОПА. Щото видиш ли сме едно семейство... От там тръгват едни космически истории, междузвездни войни, атлантиди, пирамиди, принцеси, извънземни... Това от най-близките ни в момента приятели на които трябва да се пишем първи роднини - европейците....
Преди това път Руската доктрина беше, че сме тюрки... Но и двете и предишната и сегашната доктрина реално нямат достатъчно доказателства. Причината да има такива доктрини в историята е желанието на властта преди много години да се наложи това мислене тип Национална държава. От тогава образователната пропаганда се опитва да наложи една мисъл, че видиш ли ние сме чиста нация, от един народ... Ама види се че не сме чисти... И никога не е имало чисти нации или народи. Мешавицата е била пълна още в праисторията. А тези арийци дето ги описваме са си били тъмни индийци, които постепенно са се разселили на различни места. Та какво ще ми говорят Немците, че са арийци - ще станат ако почернеят.
Тюрките пък са късна сган, появяват се с хуните... И още няма 100% доказателства кой какъв е и от къде идва, ама се знае че Тюрките не са едно племе а сбирщина от племена, също както и индоевропейците, а всички племена са затова отделни племена щото едно с друго по нещо се различават. Много често и имената им не са етноними, а дадени имена, също както и нащо име - българи и родината ни в момента България. Не искам да умаловажавам собственият си народ и историческите източници. Но ние хората си падаме по обобщенията. В един момент сме най-великите, а сега всички си признаваме, че от това величие капка не е останало и си мислим, че сме различни. Реално няма как да се докаже, че имаме само 20% славянска или 20% тюркска кръв или нещо подобно, още по-малко може да се докаже произхода й, щото процента на грешката е също 20%. Дали таз славянска кръв е била преди освобождението от турско робство или след като ставаме първи приятели на братушките? Дали тюркската жилка е посята по време на турското робство или още преди това? От къде са тез древни ирански думи които са много повече от 20% дали от Фарси или Санскритски или алабализми или славянски или индоевропейски и пак алабализми. Древната история е толкова неясна, че само маститите учени смеят да правят някакви заключения, като и те не са наясно дали са прави, ама като си навият нещо на пръста и го твърдят до последно.
Четох таз статия за доказателствата, че сме индоевропейци... Орела на Аспарух бил досущ като на иранците орлите... Ми първо, не е доказано 100% че това е гроб на Аспарух, не се знае чия изработка е орела, не се знае дали е военен трофей, подарък или изработен от придворните бижутери... Генетичният материал в България... Поредният начин да се спекулира... Няма чиста нация, няма чиста кръв, няма чист народ с произход незасегнат от друг народ. Мешавица винаги е имало и е време да си го признаем. Има руси, кестеневи, тъмнокоси, тъмнокожи българи... от кол и въже. Кой ще каже чий род какъв е? Само тези които си знаят, че са с чужд произход, те си казват... а другите които отдавна са изгубили корена си няма как да знаят. Но чист българин няма никъде, както и чист американец :) Виж за руснаци, можем да попитаме в Беларус. Хубаво е да мечтаем и бленуваме величие, ама на тоз етап, няма как да си го позволим, щото на гол тумбак чифте пищови не е харна работа. Харно е да сме сити и весели :) Те това по-бива. И да не даваме да ни тъпчат отвътре и отвън.
Елементарна причина да се замислим ... за себе си и за децата си - тях на колко години ще ги пенсионираме? на 90 години ли? До кога да седим и ще чакаме да ни правят роби? То хубаво капитализъм, ама трябва и малко за хората да се мисли, не само за големите бизнесмени нуждаещи се от потна работна ръка... Дайте на народа да се радва, пък да ви е мирна главата... Ама той народа ще се радва до време, после ще има сопи, тояги, вили и вилици по дебелите оядени .... носове.
Много се ентусиазирах нещо...
Ако мога да обобщя - много е вероятно Българската държава да е създадена от много много много племена с различен, езиков, културен, религиозен, етнически и извънземен там някакъв произход. Сред които много малко вероятно в близките 2000 години да сме имали кръвна връзка с чисти траки... по-верооятно е да сме срещнали, елинизирани, романизирани, славизирани и в последствие дори Готизирани остатъци от тракийски племена.
За да се направи най-точно твърдение, е безкрайно важно да се проучат нещата на няколко нива:
- Антропологически
- Генетически
- Датиране
- Културно
- Религия
- Език
- Исторически източници
Като на всички тези нива всяко твърдение би следвало да бъде потвърдено с намерени археологически артефакти.
На този етап до колкото знам - български гроб се разпознава предимно по керамиката и по комплекса от паметници в него. И пак е трудно доказуемо, щото политически всеки дърпа чергата към себе си...
Затова който има ясна позиция за това кои са и от къде идват българите... няма и грам представа реално...
Имам и теории почти конспиративни които няма да изказвам, щото избивам в параноя :Р Тях ги редя в графата - извънземни, близко до труднодоказуемите...
Поздрави!
Борката
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

gogotattoo

#4 Мнение от gogotattoo » 05 Авг 2010, 22:57

Абе Борка, ти кат не пиеш - как успя така да се изпразниш така яко. Аз се изморих докат го четох, а ти как го писа не знам. Много трудно ще намериш точни съмишленици по тая тема, въобще не искам да участвам в такъв разтовор, веднага ще се намери някой да каже - Циганите на сапун! По ми се нрави да кажа - Абе от какъв произход са американците - световен лидер в това или онова, а нацията им - к.р, нема такава, нема произход и пр. и пр. Само потомствени кретени и авантюристи - па кой в ония години ще напусне еднта Англия и ще отиде на новоткрит континент да си дири късмета, тва е все едно сега да открият редовна линия и ората да одят на Мрас - давай Боре, ти си!
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

BorisPetrov

#5 Мнение от BorisPetrov » 05 Авг 2010, 23:01

Е на Марс ли ме пращаш? Аз тъкмо се прибрах... =-O
Иначе нищо против американците, просто политиката им не ми харесва... Напоследък май съм повече фен на братушките... Много ги плюем ама то тва новата доктрина...
Инак съм про-български настроен. Може да сме малко, ама сме луди... Непокорна рая дето трябва да се събуди най-накрая...
Все казваме, че се активизираме като опре до кокал, ама гадовете са се научили да ни охранват и да спрат с рязането преди да опре кокала. Ако и това усетим, ще си вдигнем главата, ама подготвени, баш когато гадовете не очакват...
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

kova4ev

#6 Мнение от kova4ev » 06 Авг 2010, 00:10

Винаги съм се чудел,защо капацитетите в историята и археологията все се чудят от кой край на майната си да домъкнат нашите предци,а ората дето винаги са си били тук-ТРАКИТЕ,ги затриват с лека ръка."Ми даа,траки,даа много били,напреднали в много отношения били,амо то римляните като дошли и пукнат трак не останал..." Общо-взето вярвам на тази История,която мога да си спомня :)

BorisPetrov

#7 Мнение от BorisPetrov » 06 Авг 2010, 08:56

Именно - много отдавна са били тъмни :) И са си били арийци, ама местата които твърдим, че са наша прародина реално много преди това са техни. Обаче след тях са минали толкова племена от там, че нищо арийско не е останало.
Персите са си перси и са едни от ранните обитатели там на тез места. И също така не са чиста нация от перси, те са империя от много малки народи със сходна култура. Също както в момента такива империи са Русия и Америка, Китай и Индия и доста руги.
Колкото до индоевропейските племена - ми че те са толкова много, че е трудно да се каже кои точно племена са дали основите на първите български племенни съюзи. И това не изключва тези групи от племена да са включвали и тюрки в редиците си. Щото пък от своя страна не всички тюрки са дръпнати. Не всички тюрки са тъмнокожи и не всички тюрки са бели, същото важи и за индоевропейските племена, не всички са високи, руси и синеоки, не всички са светлооки и белокожи...
Ако търсим близка и сходна култура на база въоръжение - Сасаниди, Червени Хуни, Согдианци (които се предполага, че са сарматски племена) и бих добавил Токарианци (териториите им са някаде в долината на Тарим - днешна пустиня Такламакан, някога доста плодородна долина). Това е най-далечното място където бих отишъл, защото по-наисток няма извадени гробове на европеиди, все още... В Такламакан със сигурност има намерени мумии високи, светлокоси и с много слабо изразени монголоидни черти.

BorisPetrov

#8 Мнение от BorisPetrov » 06 Авг 2010, 09:23

Хоф,

Въоръжението на северните части и южните части на средна азия и това на народите от близкият изток колкото си приличат, толкова се и различават. Оръжията като принцип на действие са си приличали, но като форми и изпълнение, не чак толкова. Най-малкото тогава не е имало такава религиозна ненавист между народите, каквато има сега и в един град е можело да видиш няколко религиозни общности. Не че не е имало конфликти, просто търговията е изисквала поносимост. А религията води до различни култури, различни обичаи в бита и военното дело и събирането им на куп, довежда до обмен на култура и традиции.
Същото важи както за тюркската култура, така и за индоевропейската - различен етнически произход, различни културни специфики, различни диалекти, но сходни - белези в определено отношение. За мен на този етап наистина може да се каже, че това е обединение на база език и отчасти на военна йерархия.
За българите е трудно да се докаже, че са били тюрки. Тангра се споменава само на едно място. През повечето време дори в стара велика българия там където се вижда знака на дуло, се виждат и кръстове. Много е вероятно религията, ако е била тангризъм или някакъв подобен монотеистичен паганизъм да си е отишла преди да стигнем до Крим или точно там.
Също не е доказано, каква точно е била езическата религия на елита. Едни викат монотеистична, други политеистична или пък монотеистична с йерархия от божества, като всяко от което е подвластно на главното божество, а останалите са отговорни за различни природни явления. Има и някакви радикални фантасмагористи, де то разглеждат възможността да сме били будисти, хиндуисти и тем подобни малковероятни неща...
Нещата са толкова неясни, че всеки който пише нещо, може да бъде смешен за някой друг който си мисли, че нещата са ясни.

Всеки ден историците служат на силната доктрина и я потвърждават. Ама Тюрки и Турци са различни неща.
Не може да отричаме нещо само щото има прилика с друго нещо, което ни навява лоши спомени.

Поздрави
Борката

Аватар
гаден пухчо
Обратна връзка:

#9 Мнение от гаден пухчо » 06 Авг 2010, 14:02

Къде другаде в света се среща подобен абсурд-само тук!Термина ''ПРАБЪЛГАРИ'' е въведен от руските светила на науката Дюрмов и Гомноедов,за да прокарат великоруските доктрини за произхода ИМ
Кажи ми,драги Хоф,да си срещал някъде прафранцузи,прасърби,праруси,прачехи,прагърци,праалбанци,прабританци.......пра....има само в промитите от комунистическата проруска пропаганда мозъци.Затова сега лансират термините ''Дунайские БOлгарьI'' и ''Волжские БУлгарьI''/татари?/.Жалко е,че водата е толкова осрана,че трудно ще се избистри,но поне е почнала.
Нека не осираме и ние темата за ''дългото хладно''.
Пази ме,Боже,от приятели,от врагове сам ще се пазя!
http://ivan-rendakov.blogspot.com/

BorisPetrov

#10 Мнение от BorisPetrov » 06 Авг 2010, 21:04

1. Какво е Сволочи?
2. "Това беше отдавна , а и не е вярно" - Ама миналите действия или бездействия оказват влияние в хода на историята векове и хилядолетия напред. България дълго време е била малка държава която зависи от много по-големите държави, които определят развитието й. Преди СССР, сега ЕС. Винаги малките страдат и жертват част от културата, богатствата си, земята си, природата си или живота си, за да могат големите да се облагодетелстват. И това е така, защото нито една държава не може да съществува самокардинално и самодостатъчно. Първо защото не е справедливо и второ защото другите никога няма да й го позволят.
3. Трябва ли постоянно българите да си измиват ръцете с тези или онези, всяка нация е това което е . - Всички малки държави зависят от по-големите държави и е смешно да се твърди обратното. Естествено, че това не е оправдание, но обяснява много неща. Една държава не съществува изолирано от останалите, няма как - най-малкото дишаме замърсения въздух и пием замърсената вода които както ние, така и някои люде на другия край на земята замърсяват. Ние не можем да си измием ръцете за мазута в Черно море с Русия, но определено можем да си измием ръцете за нефта в океаните заради щатите... примерно.
И нека спрем да говорим за нации, че ми се повръща... Точно руснаците не трябва да говорят за нации, щото са многонационална империя и са се борили против расизма и нацизма... Ама тук пак опираме до лицемерие и до това, че Толерантните са най-нетолерантни... Слагам себе си в това число...
Омастивихме верно темата... Моля Джигитска намеса, да посече вредните за комунизма във форума постове :Р

Аватар
woody

#11 Мнение от woody » 06 Авг 2010, 21:45

Който не е, да изчете "Сказание за Хан Аспарух, княз Слав и жреца Терез" на Антон Дончев. Пада ми се малко нещо братовчед и знам слчайно, че за написването й кисна няколо години във ватиканския и няколко други архива. Там има доста интересни линии по темата.
Последно промяна от woody на 06 Авг 2010, 22:37, променено общо 1 път.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

kamen

#12 Мнение от kamen » 06 Авг 2010, 21:51

Четири части са и според мен са абсолютно задължителни за всеки българин, независимо че са си художествен стил.
Последно промяна от kamen на 06 Авг 2010, 22:48, променено общо 1 път.

Аватар
woody

#13 Мнение от woody » 06 Авг 2010, 22:35

Да, пък на Дръвчо глават му е пълна с паяци очевидно тази вечер. Поправих се.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

rockwell

#14 Мнение от rockwell » 07 Авг 2010, 00:48

никой не ми отговори прациганите откъде са се довлекли по наште земи
тука гледам все видни етнолози сте се събрали и мислех че най сетне ще получа отговор на тоз въпрос дето ме тормози от години

lubitel

Re: Произход и история на българите

#15 Мнение от lubitel » 07 Авг 2010, 07:29

...
"По едно предание, когато започнало предвижването на турците от дълбочината на Азия, на брега на реката Чингам в Индия те покорили някакво кабиле /племе/ с неизвестно име. Мъжете и жените обичали да пеят и свирят, да говорят високо, да живеят безгрижно - ден за ден. Не били много хора от това племе, затова османците ги повлекли със себе си. Мъжете имали само едно задължение - да свирят и веселят султановите войскари. Разбрали, че те не са родени да се бият. Жените били годни да слугуват, но за хареми не стрували. И понеже нямало име, турците започнали да ги наричат по наименованието на реката Чингам, чингами, което след много години станало цигани."
...
Един НЕвиден етнолог ... *CRAZY*

Публикувай отговор