Да ми препоръчате добър ковач на брадви

Обща дискусия за фабрично произведени ножове, фирми. Впечатления, снимки, коментари, тестове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Rodriges

Да ми препоръчате добър ковач на брадви

#1 Мнение от Rodriges » 09 Апр 2015, 13:41

Здравейте,
Решил съм да се сдобия с сравнително качествена малка и голяма брадва. Шведските брадви са хубави, но засега не ми се дават толкова пари. Ще се радвам да ми препоръчате добър ковач на брадви полазващ качествена стомана: инструментална, ресорна и т.н.
Тъй като имах поръчка от от мой роднини в провинцията за такива сечива, днес поръчах една голяма и една малка брадва на "Самоковите майстори" подвизаващи се на женския пазар. Обещаха да са от ресорна стомана, ръчно ковани и закалени. Ако някой има желание да направи тест дали стоманата, изработката и закалката са добри, ще ги донеса, стига да е София. На първо време като станат готови мога да пусна снимка.

Аватар
Bradley

Re: Да ми препоръчате добър ковач на брадви

#2 Мнение от Bradley » 09 Апр 2015, 15:51

Майстор Дидо от Ямбол 0898442021

Аватар
hektor

#3 Мнение от hektor » 09 Апр 2015, 19:39

Bradley написа:Майстор Дидо от Ямбол 0898442021
*THUMBS UP* *THUMBS UP* *THUMBS UP*
силата не е в победата на силния, а във волята на слабия да приеме битката....

Rodriges

#4 Мнение от Rodriges » 09 Апр 2015, 21:47

Благодаря колеги. Вече се свързах и ще си поръчам една брадвичка.

Rodriges

#5 Мнение от Rodriges » 09 Апр 2015, 22:15

За да не пускам нова тема реших да питам тук.
Да ми препоръчате някой мастор за нож идентичен с Condor Toloza:
http://www.stayaliveshop.com/Condor-Toloza-Knife
Но с дължина на острието 20 см. и копивидна форма като тази по-долу, но без такова рязко изтъняване.
http://prikachi.com/images/603/8040603k.jpg

Аватар
Bradley

#6 Мнение от Bradley » 09 Апр 2015, 22:35

Рейзърблейд има доста успешно копирани бойни ножове *THUMBS UP* *THUMBS UP* *THUMBS UP*

Rodriges

#7 Мнение от Rodriges » 14 Апр 2015, 14:39

Днес беше готова голямата брадва от ресорна стомана. Качавам малко снимки. Освен че е много остра и изгелжда монолитна друго не мога да кажа. Оставям вие да прецените. За 40 лева толкова. Скоро ще има и тест. За себе ис смятам да си взема 2 килограмовата на Zbirovia :
http://www.tashevgalving.com/102+ZBR+18 ... 0%BA%D0%B0
и да ги сравня. Може да предложите накъкъв аналог.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Rodriges

#8 Мнение от Rodriges » 15 Апр 2015, 22:05

Имам един въпрос към специалистите тук.
Тъй като има видими шупли на места, има ли смисъл от полиране с шкурка например, и после киснене в оцет за оксидация?
Покритието е от опушване, не е боя.
Благодаря.

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#9 Мнение от RAZORBLADE » 16 Апр 2015, 00:20

Ако държиш на вида - има смисъл. За мен лично такава брадва си седи до дръвника без много да и мислиш. Ако се ползва - оксидациите се изтриват.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

ангел иванов

#10 Мнение от ангел иванов » 16 Апр 2015, 06:23

Точно казано.Имам 3 такива.И си седят в мазето до дръвника и си цепят дървата без проблем.

Rodriges

#11 Мнение от Rodriges » 16 Апр 2015, 10:09

Тези за родата няма смисъл да се правят.
Смятам обаче да държа в колата една такава и една по-малка, и е хубаво да изглеждат добре.
Ориентировъно колко ще струва полиране и оксидация на такава брадва?
Представителите на Zbirovia казаха че техните не са ръчно ковани което беше достатъчно да ме откаже.

Аватар
kniveslab

#12 Мнение от kniveslab » 16 Апр 2015, 12:32

На тази брадва ако и направиш метална защита на сапа ще е добре за нея. Не е ли много голяма брадвата да я носиш в колата която е все по асфалта? Виж ако си с джип в планината ти трябва такава брадва ако нямаш моторна резачка.

Rodriges

#13 Мнение от Rodriges » 16 Апр 2015, 13:17

kniveslab написа:На тази брадва ако и направиш метална защита на сапа ще е добре за нея. Не е ли много голяма брадвата да я носиш в колата която е все по асфалта? Виж ако си с джип в планината ти трябва такава брадва ако нямаш моторна резачка.
Много рядко ми се налага да ходя на места където имам нужда от брадва. Преди дестина дни ми се наложи и в колата имах само 500 грамовата къмпинг брдавата на хускварна. Не е нужно да обяснявам каква мъка беше. Реших да се запася с нещо по-сериозно. Па пазарите продват малка и голяма брадва и затова си взех по една от двете. Може би трябваше да си поръчам усреднен вариант - брадва около килограм.

Аватар
kniveslab

#14 Мнение от kniveslab » 16 Апр 2015, 15:16

Тази малка шведска брадва е на цената на голямата "Самоковска" и я използвам предимно за дялане на дърво. Тя е допълнение към сгъваемия ми нож за дране и я използвам за сечене на колове в гората когато влизаме в дола да вадим падналия едър дивеч по време на лов.

Rodriges

#15 Мнение от Rodriges » 16 Апр 2015, 16:59

kniveslab написа:Тази малка шведска брадва е на цената на голямата "Самоковска" .
Беше на тази цена. Новата и цена е над 100 лева. Най-евтината Хускварна е градинската брадвичка за малко над 50 лева. С тези от Самоков ако си настойчив свалят. На мен за втора брадва от ресорна цената е 30 лева, от стандартната им стомана ми я дават на 18 лева.
Жалко е че майсторите с годините намаялват и масово хората подлъгани от ниската цена купуват индустриална продукция от некачаствена стомана. Мой роднини имат 3 китайски брадви които стават само да си подпират вратите.

Публикувай отговор