Съвети при избор на нож.

Обща дискусия за фабрично произведени ножове, фирми. Впечатления, снимки, коментари, тестове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
zlatolin

Re: Избор на нож.

#1 Мнение от zlatolin » 26 Ное 2008, 23:57

Искам Фолкнивен, а сега ти ми отговори на на 3,4 и 5 въпрос, защото ти си един от спецовете тук ;)
И от къде да го купя, добави и този въпрос, защото много от остриетата се намират трудно в БГ :)))

Аватар
JimHokins

#2 Мнение от JimHokins » 27 Ное 2008, 00:12

zlatolin написа:Искам Фолкнивен, а сега ти ми отговори на на 3,4 и 5 въпрос, защото ти си един от спецовете тук ;)
И от къде да го купя, добави и този въпрос, защото много от остриетата се намират трудно в БГ :)))
А кой да отговори на 1 и 2 ? :-)
"My God, it's full of stars!"

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#3 Мнение от RAZORBLADE » 27 Ное 2008, 00:49

Сега идеята ми е не аз да съм бюро справки. :lol:

Идеята ми е този първи пост с времето да се развива и от него да изникнат и "Най-често задаваните въпроси" или да се съчетаят двете. Първия пост ще е постоянен и ще е за този, който не знае какъв нож да си купи. Иначе си мислех да заключа темата, за да не стане това, което ей сега Златолин подхвана.
Явно си избрал нож и знаеш за какво да го ползваш, така, че можеш спокойно да направиш тема "Фолкнивен модел ЕДИКОЙСИ" надолу в общия раздел :wink: и ако някой знае нещо - сигурно ще каже. Аз не съм нито търговец, нито толкова разбирач, просто това ми е хобито :mrgreen: Идеята е точно да се спести всеки път ужасяващия въпрос "Искам нож, какво да си купя" :shock: Не казвам, че това ще е окончателно формата на форума, но идеята ми е да има такъв постоянен пост тук. Следващата идея тук ми дойде да направя една заключена тема ЧЗП и една отключена тема точно за такива въпроси.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

user156

Re: Съвети при избор на нож.

#4 Мнение от user156 » 16 Яну 2009, 17:05

Hi
Прикачени файлове
pic.jpg
pic.jpg (633 Байта) Преглеждано 27040 пъти

angel86

#5 Мнение от angel86 » 24 Яну 2009, 15:12

Зравейте.Искам да си взема нож който да мога да ползвам на излети, палатки и тн.Спрях се на този на снимката.Ня може ли да ми каже дали е добър и дали 50лв е добра цена.Ножът е от ак47.ама незнам точно от кой модел.Интересуваме и дали може да се заточва и да се използва за рязане.
3198180.jpg
3198180.jpg (12.64 KiB) Преглеждано 26914 пъти

Аватар
Djigit

#6 Мнение от Djigit » 24 Яну 2009, 15:36

С всеки нож може да се реже ако е заточен добре. Но за тази цена аз бих ти препоръчал Mora 2000 колкото и комерсиално ножче да е и да е писнало на хората от форума :mrgreen: на мен си ми харесва за излети пък и не само.
Изображение
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

Skitnik

Re: Боен - военен нож

#7 Мнение от Skitnik » 03 Фев 2009, 13:42

Rigor Mortis: мнение преместено
Djigit написа:Гербер предлагат 2 модела сматчет - 1 2
Интересуваме ножовете Гербер какво производство са, стомана и дали са качествени: с две думи държат ли на ряз?

Skitnik

Re: ловни ножове

#8 Мнение от Skitnik » 03 Фев 2009, 13:57

Rigor Mortis: мнение преместено
Интересува ме дали Испаските ловните ножове Жокер са хубави, сравнени с Муела или с Мигел Ниенто. Кой е подобрия като изработка?

Аватар
Rigor Mortis

#9 Мнение от Rigor Mortis » 03 Фев 2009, 14:37

@Skitnik
Пускай въпросите си на правилните места!!!
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

Аватар
Rigor Mortis

#10 Мнение от Rigor Mortis » 03 Фев 2009, 14:43

Skitnik написа: Интересуваме ножовете Гербер какво производство са, стомана и дали са качествени: с две думи държат ли на ряз?
Въпроса ти няма никакъв смисъл. Кое последно питаш - дали държат на ряз или дали са качествени????
Skitnik написа: Интересува ме дали Испаските ловните ножове Жокер са хубави, сравнени с Муела или с Мигел Ниенто. Кой е подобрия като изработка?
И трите изброени марки са една и съща бира. Не бих ги препоръчал на никoй ловец, който ми е приятел. А на останалите не бих се бъркал в избора. Изработката им е ОК, но не и закалките.
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

Skitnik

#11 Мнение от Skitnik » 03 Фев 2009, 20:25

Rigor Mortis написа:
Skitnik написа: Интересуваме ножовете Гербер какво производство са, стомана и дали са качествени: с две думи държат ли на ряз?
Въпроса ти няма никакъв смисъл. Кое последно питаш - дали държат на ряз или дали са качествени????
Skitnik написа: Какво производство е и като качество на стомана и закалка, ножа с марка Гербер.

Аватар
Djigit

#12 Мнение от Djigit » 04 Фев 2009, 00:40

Gerber Legendary Blades - Основана е в САЩ и се славела с високо качество но от както фирмата е собственост на Fiskars вече не е толкова Legendary ... Като цяло са качествени но ТМО-то им не е от най- добрите, пък и не използват много много съвременните стомани. За гореспоменатите модели сматчет стоманата си е идеална но модела не е направен за дране... по принцип де :) За лов не бих препоръчал марката, но както си прецениш :)
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

Аватар
Rigor Mortis

#13 Мнение от Rigor Mortis » 04 Фев 2009, 00:47

Skitnik написа: Какво производство е и като качество на стомана и закалка, ножа с марка Гербер.
ОК, подред.
1.Производство - китайско или тайванско - забравих вече
2.Качество на стомната - не се знае много точно
3.Закалка - не се знае много точно

Нещата с Гербер стоят така. Това беше много яка US-американска фирма за ножове която обаче пое по много лош път съсредоточавайки си производството върху нискобюджетните ножове за малки кесии и изнасяйки си го комплетно в азия. От тогава никoй не знае каква точно стомана използват. Преди, в САЩ, използваха 420 като стандартна стомана за повечето си модели. Сега уж пак ползват 420 но вече не обявяват никъде вида на стоманата при ножовете си в интернет. Само на моделите от 154см пише от каква са. Струва ли им закалката е трудно да се каже. Според мен закалката им е точно колкото цената - не много висока. Това не пречи обаче по никакъв начин на това моделите на Гербер да са удобни и здрави. Ако нямаш кинти за повече е ОК.
Аз имам един Gator от старото производство в Америка, напуснал завода през 1993година. Много як нож. Удобен до пръсване и не беше скъп.
На тях казват че им били на ниво закалките(на старите от америка), но на него още не му е дошъл реда да го пробвам сериозно. Краси етажерката.
Платон

Skitnik

#14 Мнение от Skitnik » 04 Фев 2009, 11:32

Ами цената на Гербер, която гледах е 132лв. според мен това не ниска цена, за масово произвеждан нощ, за пример испаските - конкретно Мигел Ниенто са около 40лв средна цена.

Аватар
Rigor Mortis

#15 Мнение от Rigor Mortis » 04 Фев 2009, 12:08

незнам за кой нож говориш.
Платон

Публикувай отговор