Тел за коване ? (евентуално-дамаск, мокуме от сплетена тел)

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Hof

Re: Тел за коване ? (евентуално-дамаск, мокуме от сплетена тел)

#16 Мнение от Hof » 01 Мар 2010, 19:04

Ами бях 6 години собственик и сега съм ,на 2 форума знам ги тези противопоказания отностно двата поста , но никога не се научих защо пък толко това дразни някого но няма да го правя ок :) Имаме чак 2 инетренет доставчика в селото , тук са две граници на едно място все пак *PARDON*
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

дядоБлаго

#17 Мнение от дядоБлаго » 01 Мар 2010, 23:04

Hof написа:woody дядоБлаго :) Благодаря майстори . Има информация за размисл .

А в крайна сметка ако за декоративни цели вмъкна в пакета медна тел ще може ли да се раскове и да стане нещо интерестно ? Естественно не от страната на острието , а като змийка в горната част
Добре де какво бихте сложилили в пакет за един качествен дамаск според ваште представи , ако говорим за подръчни стомани от пили , ресори и тд вторични неща които човек може да намери ?
ми пробвай,.вмъкни медна тел,тва е все едно да сложиш захар в бензина :D
то всеки дамаск без непровар е качествен :D ресьор и черна ламарина примерно.ма ако си мислиш,че само от тва ша стане свестен нож :D може да стане свестен нож от дамаск ако стаманите се различават с0.1%С, или с някой друг легиращ елемент за цвят(никела го вадим и го фърляме много на далеч :D ).
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

kolarovs

#18 Мнение от kolarovs » 17 Апр 2010, 00:07

Момчета,дамаската стомана се прави от стомана с процентно съдържание на въглерод от 1.5 до 2% и няма никакви ковашки заварки и други примеси и свръх високото въглеродно съдържание в стоманата води до якост и ковкост при стайна температура.Различава се от ментетата по структурата наречена „Стълбата на Мохамед” инж.Павел Аносов е публикувал два тома за производството на дамаска стомана
Прикачени файлове
папка.jpg
На втората снимка се вижда стъпката на Мохамед,а на третата е увеличена структурата на стоманата
папка.jpg (176.29 KiB) Прегледано 1453 пъти

kamen

#19 Мнение от kamen » 17 Апр 2010, 00:58

Момче, свръх високото въглеродно съдържание не води нито до ковкост, нито до якост. Води до твърдост, износоустойчивост и КРЕХКОСТ. Не съм чел книгата, но ако си цитирал точно, то "Стълбата на Мохамед" води право надолу.
Последна промяна 3 на kamen, променена общо 17 пъти

Аватар
StillOpossum

#20 Мнение от StillOpossum » 17 Апр 2010, 01:04

Това за което говори е булат, ако се интересува от дамаск да поразрови форума, има много писано за това как се прави.

kolarovs

#21 Мнение от kolarovs » 17 Апр 2010, 07:34

Отивам на едно заешко погребение,ще се прибера в неделя по някое време и ако не ме цепи главата ще кача цялата статия
С поздрав Коларов

kolarovs

#22 Мнение от kolarovs » 18 Апр 2010, 18:14

kamen написа:Момче, свръх високото въглеродно съдържание не води нито до ковкост, нито до якост. Води до твърдост, износоустойчивост и КРЕХКОСТ. Не съм чел книгата, но ако си цитирал точно, то "Стълбата на Мохамед" води право надолу.
Приятел,завършил съм топла обработка на металите преди 40 год и моят акъл не го побира
Ще открия нова тема за дамаската стомана и ако се занимавате с коване хайде да опитаме технологията която е описана в тази статия
С поздрав Коларов

kamen

#23 Мнение от kamen » 18 Апр 2010, 18:45

kolarovs написа:
kamen написа:Момче, свръх високото въглеродно съдържание не води нито до ковкост, нито до якост. Води до твърдост, износоустойчивост и КРЕХКОСТ. Не съм чел книгата, но ако си цитирал точно, то "Стълбата на Мохамед" води право надолу.
Приятел,завършил съм топла обработка на металите преди 40 год и моят акъл не го побира
.
Ми щот така го каза, като "последна инстанция"! Ама лошо няма, пробвай и сподели! Според мен няма успешна технология, която да върви срещу природните закони, ама знам ли!?

дядоБлаго

#24 Мнение от дядоБлаго » 18 Апр 2010, 19:57

kolarovs , оправи си терминологията и научи кво е булат,кво е вуутц,ков е дамаск и кво е стомана и тогава продължавай да пишеш кое е менте и кое не,поне ше си спестиш много ненаписани глупости,а от там и срам и унижение.
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

Аватар
woody

#25 Мнение от woody » 18 Апр 2010, 20:18

Тук се чува вълче чаткане на зъби. Ще следя темата с любопитство. Добре би било да не забравяме, че всичките сме от една и съща страна на барикадата. Както го виждам, събираме се да си помагаме и да вървим към усъвършенстване, а не да доказваме кой е по и най.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

дядоБлаго

Re: Тел за коване ? (евентуално-дамаск, мокуме от сплетена т

#26 Мнение от дядоБлаго » 18 Апр 2010, 22:11

Аватар
BorisPetrov

#27 Мнение от BorisPetrov » 18 Апр 2010, 22:42

Яко изглежда - преливат цветовете почти като в брезов тумор :)
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Hof

#28 Мнение от Hof » 08 Май 2010, 10:56

Незнам в коя тема да се похваля , та реших тука да е , щом аз съм я започнал. Та ... Вчера КОВАХ за първи път. Четох няколко месеца , направих си импровизирано огнище от глина , купих си малка наковалня (10 кг) И вчера взех едно желязо от длето за дърво, просто така за отскок , олабих прохасмукачката (ей много шум бе :D ) дървени въглища . Нагрях длетото чукнах го и..... то се счупи като стъкло , нагрях осатъка чукнах пак се счупи като стъкло, май викам не съм аз виновен а джелезото е особено. Отидох и взех една заготовка от пила която си гласих отдавна за НОЖА (онзи първия невероятен нож който трябвя дя няпрвя :D ) и почна се Млатене *DANCE* Огнището се показа добре . А бе...
Чуството май мога да го сравня само с това да правиш секс за първи път . Превъзбуден си , в главата ти звучи " Ето правя го !" Голям мерак и вдъхновение но и лек срам от резултата който испитва новак който няма опит :D Импровизираната ми ковачница е в едно тясно помещение. Сигурно отслабнах с 4 кг , пот от всякаде , като във сауна. Испих около 3л вода. Изхабих два чувала въглища докато напасна духалото и почуствам каде и как трябва да е желязото . ПРекарах няколко часа вътре. Към края като излязох разбрах че съм се улисал , завъртя ми се главата опрях се до стената иначе щях да припадна :D А бе ЕЙ!!! голям кеф . Расплесках пилата %) форма-никаква *bllll* ама направих постепенно изстъняване както се трябва ама ми избягаха напълно страничните вертикални линии на ножа :-|
ТА , ще се кове само това знам *CRAZY*
Благодаря на ковачите от този форум (знаете си ги ) за новата си страст *DRINK* това е нещо особено
Последна промяна 1 на Hof, променена общо 8 пъти
Изображение

scorpio_ddt

#29 Мнение от scorpio_ddt » 08 Май 2010, 11:15

Освен с коване, спокойно можеш и с писане да се занимаваш. Получава ти се много добре.
Много ми се иска да покажеш нещо и от работите ти, като художник?

Hof

#30 Мнение от Hof » 08 Май 2010, 11:26

scorpio_ddt написа:Освен с коване, спокойно можеш и с писане да се занимаваш. Получава ти се много добре.
Много ми се иска да покажеш нещо и от работите ти, като художник?
Тука http://g.hofarts.com/main.php е работното портфолио (то е малко шарено от всичко по ммалко защото го пращам на клиентите има по комерс неща по малко комерс ) фриленсер съм и затова се налага да работя в голям диапазон от концепт арт за игри до рекламна понякога детска илюстрация

Майстори я кажете това дето купих от аптеката и пише боракс (казаха че някой тровят мишки със него) дали е същия боракс който го ползват за флюс ?
Изглежда като бяло прахче подобно на пудра захар по концистенция
Последна промяна 1 на Hof, променена общо 8 пъти
Изображение

BUTTON_POST_REPLY