Ковачница

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
moarein

Ковачница

#1 Мнение от moarein » 11 Юли 2017, 15:45

Здравейте,
Казвам се Михаил и съм на 44 години от София.
Отдавна съм запален по всякакви хладни оръжия, дори преди време имах малка колекция ножове, която разпродадох и сега ме е яд...
Както и да е...
Напоследък селдя предаването по History Channel - Rorged in Fire и взех, че се зарибих...
Имам голямо желание да пробвам сам да изкова някакъв нож, горе долу натрупах някакви теоретични познания до ниво поне да знам за какво да питам.
Ще се опитам да систематизирам въпростите си, ако има желание някой по-запознат да ми отговори:

1. Пещ - мисля да ползвам въглища. Има ли някакви по "специални" въглища, и ако има от къде се купуват?
2. Наковалня - тука ясно - ще потърся нещо по битака
3. Чук, клещи, ръкавици и прочее - мисля, че ще се справя и сам.
4. Стомана. Най-важното! Мисля да ползвам ресорна стомана - доколкото знам тя е доста подходяща. Не съм изобщо наясно с видовете стомана - знам, че имат някакви номера, но нито знам коя-каква е, нито къде да я намеря.
5. Темепратура за коване - как се определя температурата, за да може да почне да се кове?
6. Закаляване - гледам закаляват в масло. Но какво е това масло - идея нямам... Растително, машинно или някакво друго?

Като цяло все още събирам информация и проучвам нещата. Ясно е че в мазето няма да мога да кова, заради шума. Обмислям някои уикенд да скокна до село и там на двора да се развихря.

Всякаква информация като за абсолютно начинаещ ще ми бъде много полезна!
Благодаря.

Стефан Чаков

Re: Ковачница

#2 Мнение от Стефан Чаков » 11 Юли 2017, 17:54

Ако имаш път към Казанлък обади се.Ще видиш у дома кое как е направено и ще ти обясня каквото зная.

Аватар
woody

#3 Мнение от woody » 11 Юли 2017, 20:25

Пък ако те мързи да ходиш толкова далеч, отбий се на гости в моята ковачница. Лъвов мост май ще ти дойде по-близо. :D
0887-062-484
Мишо.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
kniveslab

#4 Мнение от kniveslab » 11 Юли 2017, 22:26

Ако имаш гараж, навес или веранда на село за предпочитане е да се използва съвременна технология за коване в газова пещ. Технологията е чиста, бърза и икономична. Аз лично за хоби цели кова стомана до ф20 мм в ниско бюджетна газова пещ ф50 мм с една горелка. Ако искаш меч ти трябват 2-3 горелки като американците на които и барбекютата им са на газ. С една газова бутилка и два вентила за високо и ниско налягане си решаваш проблемите с газовите горелки за пещта и използване на газов котлон. Интересува ли те тази нова технология ми се обади на личния - среща в София (Тhe Mall). Ковач се става като се кове!

Стефан Чаков

#5 Мнение от Стефан Чаков » 11 Юли 2017, 22:47

Бързаш :) ,по полека води хорото ;) .

Аватар
RAZORBLADE

#6 Мнение от RAZORBLADE » 11 Юли 2017, 23:18

Прав е Стефан. Нека на въглища да се научи. На газ има много играчка подготовка за да станат нещата лесно.

Успех, Михаиле, учители да искаш, веднага се намират тука.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

moarein

#7 Мнение от moarein » 12 Юли 2017, 08:34

Много благодаря за бързите отговори, не очаквах такова топло посрещане :)

Знам, че не трябва да се бърза, това качество си го тренирам с друг вид хоби :)
Имам си работилница, но за съжаление е в апартамент и не става за ковачница.
Газовите пещи са супер, но засега не ми се инвестира в нещо, за което не знам дали ще мога да се справя.
Направа на меч - това ми е мечта, но ми се вижда малко като да се юрна на Еверест, на база разходка в Борисовата :)

Аватар
danaec

#8 Мнение от danaec » 12 Юли 2017, 12:25

Не виждам какви са инвестициите в газовата пещ.Само няколко тухли повече и да си направиш горелката.Иначе пак вентилатор ще ти трябва.За коване можеш само да ги наредиш и ако не ти хареше да ги махнеш.Предимството е че имаш постоянен визуален контрол над стоманата и по трудно ше я прегрееш.Даже в зависимост от жигльора, не може да става и дума за прегряване.
Да не говорим че ако заредиш на колонката, ще ти излезе н пъти по евтино от дървените въглища.
Забравих да кажа, в тия жеги на гас е ад :D , много повече греят на вънка от въглищата.

Стефан Чаков

#9 Мнение от Стефан Чаков » 12 Юли 2017, 12:33

moarein написа:Много благодаря за бързите отговори, не очаквах такова топло посрещане :)

Знам, че не трябва да се бърза, това качество си го тренирам с друг вид хоби :)
Имам си работилница, но за съжаление е в апартамент и не става за ковачница.
Газовите пещи са супер, но засега не ми се инвестира в нещо, за което не знам дали ще мога да се справя.
Направа на меч - това ми е мечта, но ми се вижда малко като да се юрна на Еверест, на база разходка в Борисовата :)
Ти се научи първо гвоздеи да ковеш пък после мечовете *DRINK*

moarein

#10 Мнение от moarein » 12 Юли 2017, 12:58

Мечовете са мнооого далечна химера :)

Газовата пещ наистина е за предпочитане - ще проуча въпроса, благодаря.

BUTTON_POST_REPLY