Проект за нож

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
mel_bibson

Re: Проект за нож

#31 Мнение от mel_bibson » 29 Дек 2013, 22:26

А бе взех аз сам да се чудя,какво се бутам тук в този майсторски форум с моите "планки"?!?
Направо ми идва да хи хвана и да ги хвърля където и куче на минава..така и ще направя,ако тези дни не успея да ги закаля ...

magnus

#32 Мнение от magnus » 29 Дек 2013, 22:33

К'во стана с кюмюра, опрай ли го?

Аватар
woody

#33 Мнение от woody » 30 Дек 2013, 01:01

Единствено жълтата памучна от третия линк би могла да ти свърши работа. Малко е тясна, всъщност два пъти по-тясна от тези, които аз ползвам, но ще стане. *DRINK*
П. П. Алуминия го пиши бегал. Няма как да го опазиш при 800 и косур градуса.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

mel_bibson

#34 Мнение от mel_bibson » 30 Дек 2013, 15:42

Ще се опитам по някакъв начин да го извадя,после пак да го сложа,но това най-вероятно ще стане утре,днес не ми се занимава.
А колкото до полировката,вчера пробвах с обикновен памук от аптеката.Хванах едно дръвце на бормашината,пуснах и навих малко памук и взех да натискам по "планките"...и върши някаква работа,но явно ще стане за най-финото полиране накрая,след като преди това го лъсна със шкуркичките.
Допотопна работа е моето,но няма как иначе на този етап...

бай васил

#35 Мнение от бай васил » 30 Дек 2013, 21:29

Оправи си първо "печката"-пеща "демек"..
Щтото от нея зависи термообработката.. в"аналогови"условия.
"Закален ресор "и да го пилиш -ще си остане мек и еластичен /ако не си го "прегрял",щтот" тогава ,ще е много мек и малко еластичен - т.е.хич..../.
Характерно е за "ресорите"...., ама са меки и еластични ;) ,ако не се увредят от последваща обработка.
Но никога няма да станат по- твърди от 51- 53/в най -добрият случай според мен/.Ама колкото по- твърди стават толкова по-малко се огъват.
:)
бай Васил :)

asenvr

#36 Мнение от asenvr » 30 Дек 2013, 22:03

Колеги , за термообработка на пружини-ресори отвръщането е на около 420 градуса и твърдостта е около
45-50 ед. ХРЦ
Ако от пружинна стомана се изработва нож , то тогава термообработката е съвсем различна.
*DRINK*

бай васил

#37 Мнение от бай васил » 30 Дек 2013, 22:18

Ако ги закалиш до "ниво "да са чупи при огъване на 25% градуса то твърдост има известна.
Не "пружинира" хич.Стига ресора /тази стомана ресорна/ до такива твърдости при това положение.
Ако се очаква от желязото и еластичност .... ами ..Твърдост няма .
;)

mel_bibson

#38 Мнение от mel_bibson » 30 Дек 2013, 22:18

Мерси майсторе..с две думи да го изхвърля този нож 33см острие от ресор.?!Май така и ще направя.
И ще видя за някое друго парче от някаква скрап.
Мисля си да пробвам от полуоска...имам май в чарколяците от Субару?!Но дали става от полуоска не мога да знам?!
Или пък да търся пружина някаква..от вагон ли ..от нещо друго.
А дали няма да стане..както в едно видео някъде имаше един руснак,който изкова бръснач от лагер?! Та дали да не намеря един по-голям лагер(какъвто имах преди време,но отиде за вторични)..и от него да опитам?!

asenvr

#39 Мнение от asenvr » 30 Дек 2013, 22:29

Колега не си губи времето със разни железа от отпадъци-Тинко продава доста стомани.Прегледай , избери
си стомана и си направи това , което искаш.Тогава много от нас ще могат да ти помогнат със съвет при термообработката-важно е да се знае каква е стоманата.От полуоска нож нема да стане- стоманата им е от типа 40Х.

бай васил

#40 Мнение от бай васил » 30 Дек 2013, 22:32

Ами оправи печката /"щтото е много важно ]:-> /от там и "ресор"става и "лагер"/последното е по- сложно /.

И не ти е проблема в "желязото" а в обработката и инструментариума/без инструменти не става изобщо/ .
Основно - внимание+ желание + инструменти + известен талант/таланта е на последно място/. :)
И усърдие - :)
Бай Васил :)
А бай Васил не е майстор /ако изобщо ставаше дума за мен/.Гледай си ножоправенето и к"вот стане и гледай да ти е "кеф"...другото е с времето.
/М-у другото 33 см. нож не си го развалил -все още/.Има "хляб" в него .
Последна промяна 1 на бай васил, променена общо 30 пъти

mel_bibson

#41 Мнение от mel_bibson » 30 Дек 2013, 22:52

Ами то се е видяло,че накрая ще си купя каквато трябва стомана.Не че ще изоставя идеята си един ден да си изкова ножле(25-35см)от магнетит..но това я стане я не.
Но не ме лайскайте да ме наричате колега...аз съм просто един ентусиаст..който я успее да си искове няколко ножа,я не...
Тук бай Васил каза нещо за огнището ..на мен и огнището ми е набързо сглобено,та не знам дали изобщо става.
Изображение
Изображение
Дали да не го преработя ..да духа на по-голяма площ..в смисъл да духа от някакъв процеп 25-30 см по дължина,че да нагрява по-дълги "планки"?!
Извинявайте,че ви занимавам с глупости...ама нали ми е влязла мухата сега... :)

бай васил

#42 Мнение от бай васил » 30 Дек 2013, 22:54

А "вентилатор"има ли?/Не се вижда от снимките/. :)

mel_bibson

#43 Мнение от mel_bibson » 30 Дек 2013, 23:00

Има има..от парно на Субару..хем духа добре,хем мога да си го регуилирам :)
Изображение

mel_bibson

#44 Мнение от mel_bibson » 30 Дек 2013, 23:08

Обаче казваш,че от ресора ще стане?!Че малко се обърках..искам да кажа,да мога да му закаля режещия ръб,като на истински нож?!

бай васил

#45 Мнение от бай васил » 30 Дек 2013, 23:20

Ами "ей така на око" става - сигурно имаш проблем с въглищата + разполаганего им в "леглото" и дърва стават за закаляване ,но при пещи от "закрит "вид- дървата се "набутват" в задната част на печката ,където въздуха не стига и ,като "изтлеят" до ниво -чупене със ръжена, се придърпват в "огнището".
Но това става само при "закритите"пещи.
А от като минах на дървени въглища смених поне 4 "фирми+,щото въглищата си ги купувам от бензиностанциите в околията.Докато пеща проработи. :(
/Ако промениш "дъното"ще помогне ,но не е това проблема в момента /според мен/..
Тук има майстори - да кажат те..
А ако прочетеш из форума повече /което много помага ,щтото тук си има всичко /,ще получиш много готови отговори.
Джигита казва "използвай търсачката". :)

BUTTON_POST_REPLY