cold steel Ti-Lite 6

Обща дискусия за фабрично произведени сгъваеми ножове, фирми, модели. Впечатления, снимки, коментари, тестове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
andrey ivanov

cold steel Ti-Lite 6

#1 Мнение от andrey ivanov » 04 Яну 2011, 18:17

Здравейте, покрай самозащитата ми станаха интересни ножовете. Първо един китаец, после един crudeman за 18лв а сега фен на cold steel. Тоя Ti-Lite ми стана любимият нож много бързо. За мен това е най-силното оръжие за самозащита (не най-удачното винаги @= ). В джоба ляга идеално, даже отидох на фитнес и вообще не го усещах, но това можеби е само при мен. А сега за желязото. Пише Тайван и това много ми хареса защото лъка ми е от тайван, беше евтин а за 4 години не е мръднал *OK* . В магазина първата ми работа беше да вида дали острието има луфт. Беше и все още е бетон :) Отваря се идеално с единичен донякъде притъпен звук, предполагам който има хубав нож ще намери този коментар за излишен. Стомана aus 8-причислява се към неръждаемите, не е най-ултимативната стомана за легендарни остриета, но за този тип "чекиика" е добре-не е крехка и трошлива, запазва някакво острие и държи хубав вид. Острие срещу острие направи един кухненски нож смешен, също и китаеца ми. Сrudeman 420 му се опъна и двете остриета бяха горе долу еднакво впити. Поправете ме ако това не е критерий, бащами така показва колко здрав е неговия нож-брадва направен от ресор :D Като го точа не дава много стърготини. Фабрично наточен определено бръснеше, за жалост още не съм му фанал чалъма на точенето. Интересно че успях да повредя върха само като разцепих една таблетка витаминче в чаша и съм го потупал в стъклото. Дължината на дръжката е доста досадна. Малко ми е наудобна. Горната страна на острието придвидливо е оставена да може да бъде наточена, особено за хора с метални джобове и ръкавици :D
Прикачени файлове
IMG_4.jpg
IMG_4.jpg (26.16 KiB) Прегледано 4392 пъти
IMG_2.jpg
IMG_2.jpg (24.3 KiB) Прегледано 4392 пъти
IMG_1.jpg
IMG_1.jpg (26.27 KiB) Прегледано 4392 пъти

Аватар
VenKo

Re: cold steel Ti-Lite 6

#2 Мнение от VenKo » 04 Яну 2011, 18:24

А снимки ???? :)

пЪрдон... появиха се
... не зная, за това питам
Изображение

Аватар
GrEmLiN

#3 Мнение от GrEmLiN » 04 Яну 2011, 18:45

Още един заблуден,това в кръга на шегата .http://www.bulforums.com/metalblade/vie ... =18&t=1577

За трудното отваряне не говорим,имам и този модел,това май е най-лошата му черта,ако не смятаме че е изработен за намушкване,за друго не виждам как може да се ползва.Аз лично го ползвам за отваряне на писма,рязане на цитопласт,и....нищо друго.За стоманата мога да кажа че при зарязване на влага,се появяват кафяви петна,които почти не се изтриват.Това за стоманата AUS-8 на Колд Стиил.Но важното е ти да си го харесваш,аз имам ножове дето някои не биха ги харесали,но аз си ги харесвам.Това от мене,поздрави.

andrey ivanov

#4 Мнение от andrey ivanov » 04 Яну 2011, 20:12

Не ми е направило впечатление да се отваря трудно. Мога само с палец. Мога и със замах. Най-надеждно и с двете 8-)

Аватар
LIONSIO

#5 Мнение от LIONSIO » 04 Яну 2011, 20:40

Малко допълнение от мен:
Материал на острието: Стомана AUS 8A
Материал на ръкохватката: Синтетика Zytel
Дължина на острието: 152 мм
Дължина в разгънато положение: 330 мм
Дължина сгънат: 178 мм
Дебелина на острието: 4 мм
Тегло: 193 гр.

МНОГО ГОЛЯМ! *THUMBS UP*

koce1

#6 Мнение от koce1 » 07 Юни 2011, 14:13

canaan написа:Рядко взимам отношение, но в случая ще направя изключение. От 14 години работя с подобни "железа" и доста често ми се налага да поправям "дизайнерските" решения, за да стане ползваем един нож. Понякога нещо дребно обезмисля, иначе не лошата идея. Естетика и функционалност често се разминават. Ножа е много добър, но има няколко конструктивни дефекта като всяка ширпотреба.
Това е кама за намушкване. Криминален модел и от него не трябва да се очакват чудеса.
Първи проблем:
Бабуна за отварянето е прекалено дълъг. Винта, който го държи е нестабилен при такъв лост. Самия бабун, при отваряне от ръба на джоба има навика да се оплита в плата от обратната страна. Не винаги, но за мен и единпът стига. Освен това е напълно излишен. Куката на "уейва" върши същата работа при отваряне с палеца и при отстраняването му се печели един сънтиметър дължина.
Самото острие е доста тясно и заточката е основно топорна. За мушкане не за рязане. Лично аз съм качил с два мм. нагоре вторичния ръб и съм заточил от него равномерно на плосък скос до долу. Острието става с 30 градуса остро като бръснач острие, което вече може да се ползва и за порезни техники. Върха леко съм го взел в последните 2-3 мм. като танто. Това го заздравява без да се отразява на пробивността и визията.
Последния проблем се оказа дръжката. Металните шини за разлика от острието реагират на потта в джоба лятото. Разглобих го и ги оксидирах едностранно от към пласмасовите чилени. Лично аз предпочетох за по сигурно да запълня отворите на половина с течен епоксид на бизон. Релефа се запази но металната шина вече не прави конденз и не влиза в контакт с потта. Единствено визията на сребристите отвори се загуби, но пак е по добре от ръждивите петна. Острието при почистване и подсушаване всяка вечер няма никакви проблеми с влагата.
Равносметката е един чудесен 15 см. нож. Заедно с дръжката се равнява по обсек с 20 см.-те остриета. Уейва работи вече без засечки. Острието реже и мушка еднакво добре и става да се обръснеш(пробвано е). Лятото при 40 градуса жега не се получават никъкви реакции по металните части докато е в джоба.
Остават два недостатъка. Щипката за джоба не може да се обръща (дори би трябвало да е двустранна по принцип) и няма отвор за въженце, но това вече няма как да се оправи.
След описаните промени вече е готов да бъде конфискуван на улицата от всеки полицай, който си го хареса :D
Затворен е чудесен кобутан, което също е пробвано.
Малка забележка. Когато е отворен има леко приплъзване от 0.5 мм. при заключването като се натовари рязко. Само потрепване, но може би е добре да се има предвит при натоварвания. Например 110 кг. човек от към върха. :D Не бих искъл да си гилотинирам някой пръст, а при 15 см. острие, лоста е доста голям.

Сега ако допълниш всичко това със снимки, цена няма да имаш ;) .

dipetrov

#7 Мнение от dipetrov » 07 Юни 2011, 14:40

canaan е те на това му казвам пълно и обективно мнение за нож. Личи си , че доста си заглеждаш нещата. *THUMBS UP*

andrei84

#8 Мнение от andrei84 » 01 Юли 2011, 22:08

честит нож и дано никога не го ползуваш при неизбежна отбрана!

това е ЗЛОВЕЩ НОЖ!

Наистина настръхвам, когато знам, че им хора по улиците с такъв нож.........
Не съм параноик, просто това не е нож за картон, а за ръгане....

Макар че и аз нося як нож - Спайдърко Полис, но не може да се сравнява с дългия Тай-Лайт!

Marto.L

#9 Мнение от Marto.L » 18 Мар 2018, 12:13

Готин нож. Моя го взех с колекционерска цел. Не е излизал от вкъщи.
Като недостатък мога да кажа че има много дупки за почисване :D .
Изображение

levi

#10 Мнение от levi » 11 Апр 2018, 17:39

добър, ама труден за носене, особено с летни дрехи...

BUTTON_POST_REPLY