Въпрос за заточваща система

Заточване, носене и поддържане на ножа.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
pi6ligara

Въпрос за заточваща система

#1 Мнение от pi6ligara » 20 Май 2016, 00:25

Здравейте,имам нужда от мнения за тази система http://www.metalblade.eu/viewtopic.php?f=28&t=2860 от другия форум,тъй като там е широко обсъждана и очаквах и тук да намеря аналогична тема доста се изненадах,като не открих такава и за това реших да се допитам до вас.Имам мяколко домакински ножа на Терна,очаквам доставка на още 2 Трамонтина профешънал,а имам и един направен ми от приятел от 4×13 и един от мен от пила за метал.Опитвал съм да заточвам на камъни,но никога не се получава,мисля че просто нямам ръка за тази работа,също като шпакловането,за това реших да се посъветвам! :)

evgo

Re: Въпрос за заточваща система

#2 Мнение от evgo » 02 Юни 2016, 06:45

Този тип система фиксиран ъгъл позволява перфектно заточване на различни по форма остриета.
Използвам такава с перфектен резултат, но не мисли, че си няма тънкости. Всичко си идва в процеса на работа. Определено преимуществата са много и трудно може да "окепазиш" скъпо острие.
Специално тази на Кериди, не съм ползвал, но всички колеги са много доволни от изпипването на детайлите и вложената мисъл при ъпгрейда.*DRINK*

Аватар
martin_yy

#3 Мнение от martin_yy » 02 Юни 2016, 10:22

Системата с фиксиран ъгъл е хубаво нещо и ще ти е полезна при всички положения, така че е хубаво да си я имаш, НО според мен с малко повече упоритост в жуленето на ръка ще ти се получат нещата рано или късно, нормално е в началото да нямаш ръка. За мен лично е голяма пофта да точа на ръка, но ако на теб целта ти е просто да наточиш ножовете бързо и качествено вземи си точилката с фиксиран ъгъл.

Учителката ми по български ако види колко пъти употребих "точи" и "ръка" в две изречения ще ме върне в основното *CRAZY*

pi6ligara

#4 Мнение от pi6ligara » 02 Юни 2016, 13:41

Целта ми не е да заточвам ножовете бързо,а да мога изобщо да ги заточвам,че сега като търкам на камъка един път се получи нещо,друг път нищо.Както се случва обикновенно в живота обаче тъкмо събрах съответната сума за системата и си изпуснах телефона на земята,така че за сега покупката се отлага,ще търся да си взема някой по-достъпен като цена камък,който да става за кухненските ножове.Някой ако има предложения да каже.Извинявам се,че ви изгубих времето,но може пък да е за добро и да се понауча малко. :D

Аватар
martin_yy

#5 Мнение от martin_yy » 02 Юни 2016, 14:14

Според мен само с един камък няма да минеш. Аз опциите ти ги виждам така:
1) Един двустранен груб камък с грит 150/320 примерно - за 10-15лв има белгии на ЗАИ Берковица. Плюс още един фин камък с грит 800-1000 за фино заточване - тук има прекалено много избор с много разнообразни цени.
2) Един двустранен 150/320 + водни шкурки залепени на гладка и твърда повърхност, например стъкло.

Втория вариант като за начало е по-евтин, но един лист водна шкурка е левче и като се изхаби го сменяш, т.е. един хубав камък, който ще те изкара дълги години в крайна сметка ще излезе по евтин от шкурките във времето. Друго важно е че на шкурката не може да точиш срещу острието.

П.п. Bradley е направил чудесни клипчета с ревюта на много камъни, както на скъпи, така и на достъпни такива. Препоръчвам ти да ги прегледаш преди да купуваш каквото и да е.

Аватар
martin_yy

#6 Мнение от martin_yy » 02 Юни 2016, 14:18

И още нещо:
http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php ... 0%BD%D0%B5
Прочети цялата тема, ще ти е полезна

pi6ligara

#7 Мнение от pi6ligara » 02 Юни 2016, 14:29

Благодаря,ще разгледам клипчетата и темата.

BUTTON_POST_REPLY