GATCO Soft Arkansas

Заточване, носене и поддържане на ножа.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
Аватар
Bradley

GATCO Soft Arkansas

#1 Мнение от Bradley » 15 Юни 2015, 14:23

GATCO Soft Arkansas

Изображение

Изображение

Разбира се темата ще бъде допълнена с инфо...

Аватар
Bradley

Re: GATCO Soft Arkansas

#2 Мнение от Bradley » 15 Юни 2015, 19:58

Проба, проба, проба:
1
2
3

ОК

Така - направо от кутията с вода и масълце...

около 200 движения общо и при двата лубриканта

резултатът - сходен, да не кажа еднакъв

никакво затлачване при употреба на камъчето с вода

добра тактилна и слухова обратна информация при заточване - т.е. усеща се и се чува ако ъгълът при който подхожда острието към повърхността на камъка бъде променен

не съм правил никакви опити да формирам косъм, да го обирам ако случайно съм формирал такъв

както не съм правил и микроподвод

идеята на клипа е - човек си купува такъв камък, вади го от кутията и без да има някакъв опит се опитва да заточи стандартен кухненски нож

както се вижда от клипа - макар и малко бавно камъкът е в състояние да заточи неостър нож

камъкът съм го взел с друга цел - за използване в прогресия с други камъни и експериментиране с този тип абразиви в комбинация с камъни, отделящи колоиден тип суспензия, но за това ще си говорим друг път...

Аватар
Bradley

#3 Мнение от Bradley » 16 Юни 2015, 13:09

Аватар
Bradley

#4 Мнение от Bradley » 17 Юни 2015, 15:22

Допълвам:

След половин дузина ножове, заточени днес, мога да рапортувам следното:

- финишът, коийто се получава след използване на мекия арканзаски камък (подравнен с абразивен прах около 10 микрона) лесно може да бъде сравнен с този, който оставят medium пръчките на spyderco sharpmaker, които са около 15 микрона;
- финишът е по-добър от този след dmt fine (25 микрона) и е близо до този след dmt extra fine (9 микрона);
- остротата, която можете да получите за масовите кухненски ножове е повече от достатъчна, дори бих казал, че е леко overkill;
- за стомани като 1095 cro-van, О1 и ШХ15/52100 - използването на подобен камък след диамантена пластина грит 325 или SiC/Al2O3 камък грит 320/400 може да бъде описано като положително - остротата е осезаемо по-висока, за задържане на острота все още не мога да кажа;
- ако камъкът се използва за стандартно заточване с формиране на косъм и обиране на косъма /нещо, което аз не практикувам/ е добре да се използва по-слаб натиск (от порядъка на 250/300 грама максимум) и на всеки 20-на алтернативни повтарящи се движения, остротата да бъде проверявана, защото лесно може да изпитате т.нар. Burnishing ефект, подобен на прекаляването със стропинг

Аватар
Bradley

#5 Мнение от Bradley » 18 Юни 2015, 13:14

Кратко клипче за използване в прогресия от два камъка:
1. суатикомет 150/320 SiC за оформяне на режещия ръб и спиране преди пълно оформяне на apex-ът
2. мекият арканзасец за създаване на микроподвод/micro bevel

Аватар
Bradley

#6 Мнение от Bradley » 21 Юни 2015, 15:05

Използване в прогресия от два камъка:
1. японски тип камък за заточване макита 1200 грит
-> 13 микрона алуминиев оксид, resin bond, отворена структура, мек,
формира колоиден тип суспензия,
използван за формиране на режещ ръб като суспензията възпрепятства формирането на косъм/заусенец/burr
2. мек арканзас гатко за установяване на микроподвод/micro bevel

Аватар
Bradley

#7 Мнение от Bradley » 16 Фев 2016, 21:37

Две камъчета, които закупих за тестове и сравения

BUTTON_POST_REPLY