Дата и час: Нед Дек 21, 2014 9:49 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Правила на форума

Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Отвръщане
МнениеПубликувано на: Съб Авг 17, 2013 5:33 pm 

Ако може някои от термистите да каже начина на отвращане на 4х13.В какво,как,на колко,време и т.н.Може да има подобна тема за което се извинявам.Благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Отвръщане
МнениеПубликувано на: Съб Авг 17, 2013 6:17 pm 
Аватар

Без да имам претенции на"термист"/....аз съм само "мист"/да доложа.
При отвръщане на 200-300гр.С тази толкова любима на целия б-ски народ стомана дава твърдост ок.50единици.
Аз отвръщам на 120-130гр. за час и половина и съм доволен от резултата/колкото може да се очаква от тази стомана/.
Твърдостта така е около 55единици.Мерено в един завод в Ямбол.
Отвръщането става и в готварска фурна с по-прецизен терморегулатор.Другият начин е:правиш две пещи за отвръщане като мен ....и после хвърляш чоп на коя да го отвърнеш/това е скрита форма на фукня от моя страна/ :)

Ама нека да се произнесат и други колеги.....пък ти през това време ЧЕТИ из форума с търсачката. :)
Бъди здрав! *DRINK*

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Авг 18, 2013 7:09 am 

Благодаря.
Жив и здрав и ти.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Авг 18, 2013 12:34 pm 

Още един въпрос-може ли да се отвърне острието известно време след като е било закалено а не веднага след закалка(примерно след 2-3 дни)?И как трябва да се процедира след като е седяло примерно 2ч. на 200гр.-да се остави да изтине във фурната(пеща);да се извади или трябва де се охлади?Въпросите маи станаха два ама така е които незнае нищо по темата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Авг 18, 2013 7:35 pm 
Аватар

Добре е веднага да се отвърне след закалка, защото при по-голям период се стабилизира аустенита и не се отделят толкова карбиди, колкото ако е отвърнато веднага. Добре е да се извади детайла от пещта след зададеното време, и да се остави да си изстине на стайна температура. Не се охлажда рязко.

http://nikovknives.blogspot.com/
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Авг 18, 2013 8:45 pm 

Благодаря за отговора.Попитах дали може след време да се отвърне острието,защото имам 2 които ги дадох да ги закалят,но ми се струва че не са отварнати или поне не са отварнати както трябва.За туи попитах да разбера дали си струва да ги отвращам сега и евентуално как,защото ако трябва да се разкаляват и каляват наново става далга и широка.Просто нямам условия и знания да калявам сам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Яну 07, 2014 12:54 pm 

Здравейте,
малко ми е неудобно да пиша в този форум, но съм се подготвил да шлайфам едно парче от Д2 или по-скоро руския му аналог х12мф (не съм сигурен за името с точност). Та въпросът е, че от рязането се е закалило по ръбовете. Има по няколко милиметра син цвят в дълбочина. Как мога да го отвърна в "индиянски" условия и изобщо ще мога ли. Нямам пещ.

Благодаря!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Яну 07, 2014 7:18 pm 
Аватар

Може да се е закалило ако е рязано с плазма и лазер - тогава няма как да го отвърнеш в домашни условия, а е и по-добре да отшлайфаш посинелия участък - там вече стоманата не е същата. Ако е посиняло от рязане с ългошлайф не се притеснявай - не се е закалило.

http://nikovknives.blogspot.com/
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Яну 07, 2014 11:15 pm 

Eee кофти значи мисля, че с лазер е рязано. Бях се закачил за една форумна поръчка тук миналата година. Бях на ръба с размера за модела който съм избрал ама сега като казваш, че трябва да го махна това означава да мисля нещо ново ...

Благодаря за отговора!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 08, 2014 7:56 am 
Аватар

Дай малко снимки да скиваме, какво толкова ще ти навреди 1-1,5мм ако отнемеш, че ми стана интересно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 08, 2014 5:11 pm 

Не мога да сложа снимки суеверен съм. Ако изшлайфам нещо ще го покажа ама преди това няма да мога :)
За да не избягам от пропорциите трябва да намаля размера, на ножа а намаля ли го острието пада по 10 см. което е не приемливо. За това трябва да мисля нещо ново.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]