Отвръщане

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
VGK

Отвръщане

#1 Мнение от VGK » 17 Авг 2013, 17:33

Ако може някои от термистите да каже начина на отвращане на 4х13.В какво,как,на колко,време и т.н.Може да има подобна тема за което се извинявам.Благодаря предварително.

Аватар
SashoA

Re: Отвръщане

#2 Мнение от SashoA » 17 Авг 2013, 18:17

Без да имам претенции на"термист"/....аз съм само "мист"/да доложа.
При отвръщане на 200-300гр.С тази толкова любима на целия б-ски народ стомана дава твърдост ок.50единици.
Аз отвръщам на 120-130гр. за час и половина и съм доволен от резултата/колкото може да се очаква от тази стомана/.
Твърдостта така е около 55единици.Мерено в един завод в Ямбол.
Отвръщането става и в готварска фурна с по-прецизен терморегулатор.Другият начин е:правиш две пещи за отвръщане като мен ....и после хвърляш чоп на коя да го отвърнеш/това е скрита форма на фукня от моя страна/ :)

Ама нека да се произнесат и други колеги.....пък ти през това време ЧЕТИ из форума с търсачката. :)
Бъди здрав! *DRINK*
huntersiaИзображение

VGK

#3 Мнение от VGK » 18 Авг 2013, 07:09

Благодаря.
Жив и здрав и ти.

VGK

#4 Мнение от VGK » 18 Авг 2013, 12:34

Още един въпрос-може ли да се отвърне острието известно време след като е било закалено а не веднага след закалка(примерно след 2-3 дни)?И как трябва да се процедира след като е седяло примерно 2ч. на 200гр.-да се остави да изтине във фурната(пеща);да се извади или трябва де се охлади?Въпросите маи станаха два ама така е които незнае нищо по темата.

Аватар
RAZORBLADE

#5 Мнение от RAZORBLADE » 18 Авг 2013, 19:35

Добре е веднага да се отвърне след закалка, защото при по-голям период се стабилизира аустенита и не се отделят толкова карбиди, колкото ако е отвърнато веднага. Добре е да се извади детайла от пещта след зададеното време, и да се остави да си изстине на стайна температура. Не се охлажда рязко.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

VGK

#6 Мнение от VGK » 18 Авг 2013, 20:45

Благодаря за отговора.Попитах дали може след време да се отвърне острието,защото имам 2 които ги дадох да ги закалят,но ми се струва че не са отварнати или поне не са отварнати както трябва.За туи попитах да разбера дали си струва да ги отвращам сега и евентуално как,защото ако трябва да се разкаляват и каляват наново става далга и широка.Просто нямам условия и знания да калявам сам.

borisgp

#7 Мнение от borisgp » 07 Яну 2014, 12:54

Здравейте,
малко ми е неудобно да пиша в този форум, но съм се подготвил да шлайфам едно парче от Д2 или по-скоро руския му аналог х12мф (не съм сигурен за името с точност). Та въпросът е, че от рязането се е закалило по ръбовете. Има по няколко милиметра син цвят в дълбочина. Как мога да го отвърна в "индиянски" условия и изобщо ще мога ли. Нямам пещ.

Благодаря!

Аватар
RAZORBLADE

#8 Мнение от RAZORBLADE » 07 Яну 2014, 19:18

Може да се е закалило ако е рязано с плазма и лазер - тогава няма как да го отвърнеш в домашни условия, а е и по-добре да отшлайфаш посинелия участък - там вече стоманата не е същата. Ако е посиняло от рязане с ългошлайф не се притеснявай - не се е закалило.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

borisgp

#9 Мнение от borisgp » 07 Яну 2014, 23:15

Eee кофти значи мисля, че с лазер е рязано. Бях се закачил за една форумна поръчка тук миналата година. Бях на ръба с размера за модела който съм избрал ама сега като казваш, че трябва да го махна това означава да мисля нещо ново ...

Благодаря за отговора!

Аватар
vlastelin

#10 Мнение от vlastelin » 08 Яну 2014, 07:56

Дай малко снимки да скиваме, какво толкова ще ти навреди 1-1,5мм ако отнемеш, че ми стана интересно.
Faber est quisque suae fortunae

borisgp

#11 Мнение от borisgp » 08 Яну 2014, 17:11

Не мога да сложа снимки суеверен съм. Ако изшлайфам нещо ще го покажа ама преди това няма да мога :)
За да не избягам от пропорциите трябва да намаля размера, на ножа а намаля ли го острието пада по 10 см. което е не приемливо. За това трябва да мисля нещо ново.

BUTTON_POST_REPLY