Обработка на дърво

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
Аватар
morbili

Re: Обработка на дърво

#1186 Мнение от morbili » 24 Сеп 2013, 20:12

А сакън, китарата не ;)
Ша ма анатемоса дружината.
Бе то и чам не остана вече :D
"На скеитборд не можеш да внимаваш,мой човек."Едно хлапе

Аватар
woody

#1187 Мнение от woody » 24 Сеп 2013, 21:22

Той е два вида. Единият червенее, другият е кафеникав. От кой са ти подарили? Червенеещият е малко по-плътен. В крайна сметка и двата са чудесни за работа.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
morbili

#1188 Мнение от morbili » 24 Сеп 2013, 21:54

От кафевия е.
Наистина много приятно се работи.
Като дървесина как е?
В смисъл, че ще се ползва по ловни излети и мазила,мундарлък
и такива работи......
Това е за ловния нож от Дядото, за който ти споменах.

Аватар
woody

#1189 Мнение от woody » 24 Сеп 2013, 22:14

Ако му пръснеш един мат лак накрая, изобщо няма да се притеснява от мръсотията.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
morbili

#1190 Мнение от morbili » 25 Сеп 2013, 10:05

Значи тъй ще се процедира.
Благодаря Мишо *THUMBS UP*

Hof

#1191 Мнение от Hof » 05 Окт 2013, 21:04

Пън за наковалня. Значи отрязах си един буков пън . Пъна е пресен и ме е страх че ще пукне. Чудя се какво точно трябва да направя .
Мисля следното : Свалям му кората , боядисвам със някаква боя или лак долу и горе сетне стягам отгоре един обръч и монтирам наковалнята . НО ! по идея пъна ще изсъхне и дали тогава монтажа няма да е лабав ? или няма какво толкоз да му се притенсявам ? Сигурно е хубаво да съхне една година в някое мазе ама няма кой да чака. Какво ще посъветвате ?
И още сега се замислих този обръч хубаво , ама как се стяга?
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
ifoo

#1192 Мнение от ifoo » 05 Окт 2013, 22:20

Обръча можеш да го набиеш както на бъчвите. Просто ще одялкаш пъна от горе и отдолу с брадвичка да му придадеш леко тумбеста форма и му набиваш два обръча. Дървото като съхне стегнато, ще си остане така. Даже след време може да се наложи да набиеш още малко обръчите. Ама по-добре виж някое клипче в тубата как се прави буре да не те объркам нещо. Но аз бих направил така.
Монтажа на наковалнята не знам какъв ще е, но ако е с няколко пирона забити покрай нея до половината и подвити върху нея да я държат, мисля че няма да се разхлабят.
Изделия от кожа. Камшици, бижута, калъфи, аксесоари...

Какво виждаш се определя от това колко знаеш.

magnus

#1193 Мнение от magnus » 05 Окт 2013, 23:05

Като да си го правил цял живот това.
Ся се сещам, че едни от най-добрите и полезни видеоматериали, които съм гледал, са когато Любака обяснява и показва, а Борката мълчи и снима.

AVITOHOL

#1194 Мнение от AVITOHOL » 05 Окт 2013, 23:27

обръча може да се направи като скоба,да е срязан с 2у ши и винт,наковалнята може да я закрепиш с няколко клина с онея дето ги забиват по дървените траверси да държат релсите,но тъй като са дебели може да ги изтъниш малко,не че някога съм го правил ама това ми дойде в момента на ума.моята наковалня само е поставена върху едно такова дъбово трупче.и като чукаш понякога се мести мисля да я направя с такива клинове но все не остава време а и съм ковал само 1 нож на нея от една пила.

magnus

#1195 Мнение от magnus » 05 Окт 2013, 23:45

Обръч се стяга най-лесно, като вместо обръч, се намота тел *JOKINGLY*

Аватар
Agarvaen

#1196 Мнение от Agarvaen » 06 Окт 2013, 07:51

Имаш няколко варианта за закрепване на наковалнята. Ако има дупки, е най-добре с винтове(по-големички).
Ако няма дупки по основата, слагаш скоби - от тия, дето едно време са закрепвали мертеците по гредореда, само че искат малко огъване. Моята така съм я хванал.
Трети вариант - бабки за железопътни релси..Трудно се намират обаче и понякога, както каза Авитохол, се налага да се поизпилят. Пък и основата на наковалнята, чат-пат.
4-ти вариант - ГОЛЕМИ болтове със сериозни шайби - поне 40-50мм диаметър. Вариант на релсовите бабки.

А за обръча - търси такива, дето имат дупки през половин и един сантиметър - по-лесни са за регулиране и няма да ти се налага да им набиваш клинчета :D

1.
Изображение

2.Изображение

3.Изображение

Въобще, за закрепване на наковалня - начини много :) Успех.

Ред. Ровни в тоя сайт, може да намериш добри идеи.

http://www.homemadetools.net/
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

Аватар
ifoo

#1197 Мнение от ifoo » 06 Окт 2013, 09:57

magnus написа:Обръч се стяга най-лесно, като вместо обръч, се намота тел *JOKINGLY*
*THUMBS UP*
Сетих се и аз ама късно. Ама трябва да се търси от тая меката, щото ако е от онази дето я ползваха за простори навремето няма усукване, много е твърда. Хрумва ми също, че може да се импровизира с достатъчно дълга верига да се направят два оборота и да се прикове през десетина санта с по-големички пирони, пък нека да се пукне ако може.
Има и друг вариант. Покажи на пъна тази тема и какво го чака и гарантирам, че няма и да си помисли да се пукне.:D
Изделия от кожа. Камшици, бижута, калъфи, аксесоари...

Какво виждаш се определя от това колко знаеш.

magnus

#1198 Мнение от magnus » 06 Окт 2013, 10:33

Т'ва с показването?.. абе не знам. Ама пък знам техниката на ИМ.

Hof

#1199 Мнение от Hof » 06 Окт 2013, 19:28

ifoo magnus AVITOHOL Agarvaen *THUMBS UP* Благодаря за идеите . Май наистина с някой тел по серезен , и с едно колче да се омота по стара технолия . И идеята с ушите е добра *THUMBS UP* Закрепването съм го правил няколко пъти , един път с теракол и метални вставки за по жилаво , беше идеално и един път с големи пирони ... не беше идеално :D Този път наистина с винотве ,сигурно може от онези дето се набиват
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
tinko

#1200 Мнение от tinko » 06 Окт 2013, 22:36

Хофе извинявам се ама на бг. пиши, с най добри пожелания.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

BUTTON_POST_REPLY