Какво представлява мoзаечния дамаск?

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Съобщение
Автор
Аватар
Cobra3

Какво представлява мoзаечния дамаск?

#1 Мнение от Cobra3 » 10 Фев 2010, 12:01

Имам питане онтносно мозаeчния дамаск, как се прави и какво представлява? Поръчах ето този нож на Ханкала
Изображение
не е за мен, но поне ще го разгледам и снимам ;)
Последна промяна 2 на Cobra3, променена общо 10 пъти

Аватар
BorisPetrov

Re: Какво представлява мазаечния дамаск?

#2 Мнение от BorisPetrov » 10 Фев 2010, 12:21

в заглавието си го писал с А...
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

дядоБлаго

Re: Какво представлява мoзаечния дамаск?

#4 Мнение от дядоБлаго » 10 Фев 2010, 21:55

*CRAZY*
Последна промяна 1 на дядоБлаго, променена общо 15 пъти
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

Аватар
Black Wolf

#5 Мнение от Black Wolf » 10 Фев 2010, 22:07

Абе що ли ми се струва, че това са некакви изгъзици? :-[

Аватар
Cobra3

#6 Мнение от Cobra3 » 10 Фев 2010, 22:12

Дядо Благо, много ти благодаря за изчерпателния отговор. Писах му, да ми разясни има ли разлика в качествата при двата дамаска, ама не ми беше ясно как се прави. Наистина е доста сложно, Пиер Риверди уби всичко детско в мен =-O
Изображение

Аватар
RAZORBLADE

#7 Мнение от RAZORBLADE » 10 Фев 2010, 23:51

Изображение

Ако чукнете в жужъла Mosaic damascus за Изображения има много за езикоцъкане.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
Cobra3

#8 Мнение от Cobra3 » 11 Фев 2010, 09:23

Снимки има много, но аз мислех че по някакъв начин се рисува върху ножа, сега като знам как става ме впечатлява повече.

дядоБлаго

#9 Мнение от дядоБлаго » 11 Фев 2010, 11:50

*CRAZY*
Последна промяна 1 на дядоБлаго, променена общо 15 пъти
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

Аватар
evgeni

#10 Мнение от evgeni » 11 Фев 2010, 12:02

Лично мнение:
Като цяло, като се изключи невероятната сложност на изпълнение, занаятчийско предизвикателство, като резултат се получават разкривени шарки със съмнителни естетични качества,слънца, лунички, звездички, еленчета, дядо Мраз гони Снежанка по зимна пъртина, и какво ли още не...
Не оспорвам изключителната сложност на изпълнение, непонятна за мен, а очевидния краен резултат, когато един ковач реши да украсява с неговите методи. Представям си ако гравьорите започнат да коват :D
Пак казвам- това е лично мнение, и не ангажирам никого с него.
Все пак мозаечен дамаск се прави не от вчера, и си има своите не малко почитатели

дядоБлаго, на ози мозаечният дамаск с ловеца на Л.Архангелский можеш ли някоя по-читава снимка да намериш, че ...имаше една, но не мога сега да я намеря- очен хорошо изглеждаше. Въобще, много шум се вдигна тогава , когато излезе.
Изображение

Изображение . . . . . . . . . . . . . ас по социалните мрежи : Изображение Изображение Изображение Изображение

дядоБлаго

#11 Мнение от дядоБлаго » 11 Фев 2010, 19:50

евгени за токи на колани става :D но за острие - образа се разкривява.от друга страна пък виждал ли си неща на гравьор абстракционист :D за тва на архангелски трябва да видя за по-добра снимка.според него след това нещо няма какво повече да прави относно шаренията в дамаска.виждат се ясно птиците,даже и сачмите от пушката :D

gogotattoo

#12 Мнение от gogotattoo » 11 Фев 2010, 20:24

обикновенно сложните картинки дето прави риверди се подреждат като пъзел в тръба.като се изреже на нишкова елемента,трябва да се изреже и леглото от друга стомана с нужния отстъп за да влизат без луфт.ако нямаш собствена ерозиика самата заготовка ще струва майка си и баща си.питайте в някъв завод ква е цената на час рязане с ерозиика.със собствена ерозиика пак ще струва същото,но имаш възможноста да си режеш всякви щуротии когато ти се прииска за да се получи симетрична картинката ковашката заварка трябва да стане от първия път.съответно бабките на чука трябва да са специални:
http://www.arhangelskie.com/stat_img/st ... no_1.2.jpg
което значи поръчково изпълнение.верно,че готовото изделие струва много,но и техниката за него е хиляди.някой ентусиясти субират елементитеедин по един и ги изработват на ръка - месец шлосерска работа - 1 час коване ако не стане от първия път всичко отива по дяволите.

Е те с това ще постигна нирваната, само да приключа със синхрофазотронаааааааааааааа
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Аватар
Cobra3

#13 Мнение от Cobra3 » 19 Фев 2010, 01:05

ето го
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

още http://picasaweb.google.com/11036132245 ... kkaHankala#

Острието съдържа пет вида стомана - 15N20, C08, малко RS50, прахова 1048 и прахова 4800, дълго е 14см и 5мм дебело.
Дръжката е абанос, а гарда и тапата са от мозаечен дамаск, като острието.
Канията е Биволска кожа.
Последна промяна 1 на Cobra3, променена общо 21 пъти

Аватар
woody

#14 Мнение от woody » 19 Фев 2010, 01:30

Чудесно е ножето. Да ти е честито.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

kamen

#15 Мнение от kamen » 19 Фев 2010, 01:51

Голям красавец! Браво!

BUTTON_POST_REPLY