Обработка на дърво

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
AVITOHOL

Re: Обработка на дърво

#1636 Мнение от AVITOHOL » 16 Юли 2017, 21:51

не съм си и помислил че ще се възстанови на 100% ,ако може кажи как могат да се върне към живот както казваш

Аватар
tinko

#1637 Мнение от tinko » 16 Юли 2017, 23:16

След като е умряла може да се съживи за още мааалко живот по следните три начина - почистване с естетствен каучук, почистване с вода /най лесно е с пръскане с пулвелизатор докато почне да ти мий очите/ и за по едрите с диамантена пила да изрони горния захабен слой. Ако този дето е обещал видео го покаже ще е по нагледно. \m/
http://tinkoknives.com/ - за ножари

AVITOHOL

#1638 Мнение от AVITOHOL » 17 Юли 2017, 08:50

Имам някакъв спомен че някой беше казал че на пленера в Сопот ще снима но не се сещам кой беше,май беше Калин ако греша моля за извинение *DRINK*

Аватар
martin_yy

#1639 Мнение от martin_yy » 17 Юли 2017, 09:33

Клипчето не е от пленера, но в общи линии това е чалъма с каучука.

Аватар
nightwis6

#1640 Мнение от nightwis6 » 17 Юли 2017, 15:26

Тази техника почиства зацапаните колани, със сигурност не може да възстанови износена шкурка. Имам такъв стик струваше 23 лева от "Камартон" - Ст. Загора и наистина добре почиства абразива след обработка на дърво.
Изображение

vesko

#1641 Мнение от vesko » 27 Яну 2018, 20:05

Първите стабилизирани дръвчета от мен клен, орех елша и бук.

Изображение
Изображение
Изображение

Аватар
митко_990

#1642 Мнение от митко_990 » 27 Яну 2018, 20:40

Браво трябва да се тестват *THUMBS UP*

Аватар
woody

#1643 Мнение от woody » 27 Яну 2018, 21:18

*THUMBS UP*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
Agarvaen

#1644 Мнение от Agarvaen » 02 Мар 2018, 22:39

Въпрос - имаме ли колега-дърводелец тука? Имам няколко практически въпроса...
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

Shreek

#1645 Мнение от Shreek » 05 Апр 2019, 20:14

Подхванах да чета темата от началото, но това са 110 страници и ще мине време докато ги прочета. Понеже искам да поръчам няколко парчета дърво през интернет, и понеже то ще пътува дълго време, позволявам си да попитам тук:

Подходящи ли са като здравина, удароустойчивост и по останалите параметри (с изчитането на цялата тема ще ги науча, надявам се) за дръжки на ножове следните видове дърво.

1. Exotic tiger stripe wood
2. OLD ripple Golden Phoebe Wood
3. CRAZY LACE Golden Phoebe Wood
4. Worm-hole Bird-eye Golden Camphor Burl Wood
5. Ripple maple wood

Директно съм копирал английските им имена от сайтовете.
127ммх30ммх30мм достатъчно ли е за дръжка?
Имам намерение да пробвам и от двата вида дръжки - с чирени, и с изкопан профил и напълнена с епоксидна смола. За втората в началото на темата намерих зададен въпрос дали при импрегнация епоксидните лепила ще държат. Надявам се да намеря отговорите докато прочета темата, но за всеки коментар или съвет ще бъда благодарен.

Надявам се докато чета темата да получа коментар дали изброените дървета са подходящи, за да поръчвам.

Аватар
vlastelin

#1646 Мнение от vlastelin » 05 Апр 2019, 21:30

Съмнявам се с изчитането на темата да намериш отговора за точно тези дървета. Но аз отдавна съм прелиствал в нея. По скоро ще намериш за друга дървесина, която е по-достъпна и се намира из нашите географски ширини.
Faber est quisque suae fortunae

Аватар
Wolven path forge

#1647 Мнение от Wolven path forge » 05 Апр 2019, 21:48

Честно казано, за първи път чувам за тези дървении. Аз предпочитам трупчето да е поне 40мм високо, за да мога да направя по-висока дръжка, а и да имам мегдан, ако ми дойде нещо друго наум. 30х30мм не е много малко, но според мен е по-подходящ размер за някоя по-малка и финна или пък бъчвовидна дръжка.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!

Shreek

#1648 Мнение от Shreek » 06 Апр 2019, 21:45

vlastelin написа:
05 Апр 2019, 21:30
Съмнявам се с изчитането на темата да намериш отговора за точно тези дървета. Но аз отдавна съм прелиствал в нея. По скоро ще намериш за друга дървесина, която е по-достъпна и се намира из нашите географски ширини.
За съжаление не сме на едни и същи географски ширини. Делят ни повече от три хиляди километра, и макар в България да имам някои дървесини налични, може би не красиви, но много здрави и подходящи за дръжки на инструменти, тук ще трябва да се оправям с каквото мога да поръчам онлайн.

Wolven path forge написа:
05 Апр 2019, 21:48
Честно казано, за първи път чувам за тези дървении. Аз предпочитам трупчето да е поне 40мм високо, за да мога да направя по-висока дръжка, а и да имам мегдан, ако ми дойде нещо друго наум. 30х30мм не е много малко, но според мен е по-подходящ размер за някоя по-малка и финна или пък бъчвовидна дръжка.
Когато пусках темата, малко след като пратих поста се запитах дали не е трябвало да подбера 30*40 като размер, но вече не ми се редактираше. Отделно на ръка, че както е тръгнало първият ми завършен опит (имам зад гърба си в БГ няколко парчета закален метал, оформени като остриета, но това не го броя за изработка на нож) май ще бъде финка, а те са точно с дръжка тип буре.
А преди да правя въпросното буре от парче дърво, за което съм платил, и което съм чакал седмици - ще взема да си резна от някоя излишна летва парче дърво, и ще си поиграя да видя как се оформя дръжка, и доколко дървото ще се подчинява на това, което аз искам от него.

А в същност изначално зачетох темата заради въпроса "Импрегнация или стабилизация?". Засега обаче материалната база тук предвид какви пари съм готов да заделя за тази заигравка позволява само опити с импрегнация на дървесината.

BUTTON_POST_REPLY