Киселини, основи и други корозивни и отровни вещества.

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
Аватар
RAZORBLADE

Киселини, основи и други корозивни и отровни вещества.

#1 Мнение от RAZORBLADE » 30 Мар 2017, 18:44

Изображение

Мисля, че е необходима такава тема, защото и на мен ми се губи много познание в областта.

Тука нашего брата ецва, разяжда, припойва, запойва и патинира и за целта е необходимо да се разполага с правилния разтвор от кислелини и основи. Как и за какво ползвате такива химически реактиви И най-важното:
Условия за безопасност!!!
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
kniveslab

Re: Киселини, основи и други корозивни и отровни вещества.

#2 Мнение от kniveslab » 31 Мар 2017, 07:03

Химията на ножарството (Chemistry of knife making) или как да свържем занаята ножарство с науката химия. Темата е изключително интересна за мен като химик и утре в Пловдив на изложението, а също и на пленера в Сопот бих я дискутирал с колегите. Преди да се прави реален химичен експеримент в работилницата е най-добре да се погледне в Интернет виртуален професионален химичен експеримент в химична лаборатория където стриктно се спазват условията за безопасност. Не че ножаря трябва да става химик, а химика ножар, но взаимодействието е необходимо и един от друг има какво да учат за развитие на хобито ни безопасно ножоправене. В тази тема има и други интересни неща като цикъл на живот на материалите от които се прави ножа, деградация на ножа с времето и средата, рециклиране на материалите и др.

Аватар
vlastelin

#3 Мнение от vlastelin » 31 Мар 2017, 07:16

Може да се помисли за малко лекции на пленера в Сопот с определен час, да се поограмотим с химикалите. Аз лично съм много бос с химията и почти не работя с химикали.
Faber est quisque suae fortunae

Аватар
Wolven path forge

#4 Мнение от Wolven path forge » 01 Апр 2017, 07:35

Единствените химикали, които ползвам са железен трихлорид за ецване (много рядко) и ацетон да почистя детайлите преди лепене. За повече не ми достигат знанията а и смелостта, че като се знам като едното нищо ще пратя работилницата на обратната страна на луната. А една лекция на пленера в Сопот е наистина добра идея.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!

Аватар
RAZORBLADE

#5 Мнение от RAZORBLADE » 01 Апр 2017, 07:57

Най-важните неща са разреждане на киселини - как да стане безопасно. Как се изчислява процентен разтвор, как се гаси киселина и с какви вещества. Знам, че вода в киселина не се налива, че става БУХ. Киселината се налива във водата постепенно.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

Изображение

Аватар
danaec

#6 Мнение от danaec » 01 Апр 2017, 08:40

Кои не е учил в училище е така.Това го учихме едно време - киселини основи и химични реакции.Уравнения смятахме и те така.
А вода не се налива в киселината не защото ще каже бух :D , просто реакцията протича много бурно,отделя топлина и ще изпръска на вън.
От химикалите ползвам трихлорида, NaCl с вода :D . Боракс от време на време.
Като се замисля доста химикали съм ползвал, калиев перманганат, сяра, фосфор :D , 10%разтвор на амоняк. иод, миниум, бронз.
С кев да учиш химия :D

Аватар
Wolven path forge

#7 Мнение от Wolven path forge » 01 Апр 2017, 14:31

Като ученик бях изгонен от час по химия за това, че плеснах най-голямото парче натрий в един аквариум с вода. А след като посипах пода на хранилището с бертолетова сол ме баннаха во веки веков.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!

Аватар
RAZORBLADE

#8 Мнение от RAZORBLADE » 01 Апр 2017, 22:03

Абе, училище. Деведесетте години, когато трябваше тия неща да ни ги показват, даскалиците нямаха реактиви. Написаното не е като да го видиш на живо и да го направиш. Веднъж съм разреждал азотна преди пет-шест години и се бях опаковал със стари якета като за малък взрив. Те толкова ни показваха тогава.......

Изображение

Аватар
kniveslab

#9 Мнение от kniveslab » 11 Апр 2017, 23:14

Сега е момента да запишите при мен в ЮЗУ-Благоевград или ХТМУ-София бакалавър/магистър химия. За ножоправенето са полезни знанията по химия. В Сопот за тренинг ще разреждаме безопастно ракията по формула...

Аватар
Agarvaen

#10 Мнение от Agarvaen » 23 Апр 2017, 13:00

Като цяло ползвам богат спектър реактиви(не само за ножарството), понеже тествам и стари рецепти. Но данаеца е прав - това са основи от 8-ми клас неорганична химия(поне що се отнася до практическото ножарство). Вече, ако ще се забавляваме със специфични реакции като нитрификация и употреба на цианидни съединения - нещата стават дебели. С обикновените, не толкова агресивни съединения(вода, спирт, ацетон), защитата ми е стандартна - ветеринарна гумена престилка, манта, очила, маска, ръкавици. Ако ще се работи с агресивни съединения - киселини, основи, слагам защитен шлем(подобен на заваръчна маска) и/или очила, гумени дебели ръкавици, пак престилка, ботуши, понякога и противогаз(при особено опасните реакции). Стъкларията си я купувам от магазин за хим.реактиви, от там и препаратите. Едва ли знам толкова, колкото колегата kniveslab, но съм наясно с практическата част на домашната химия(която е по-достъпна):D

Ред. А етанола, чист, не е ракия. :D
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

metero

#11 Мнение от metero » 01 Мар 2019, 10:45

Макар и късно , да вметна.
Защитите на Agarvaen са правилни и кой-знае колко повече не е необходимо. Най-вече се пазят очите с очила и ръцете с ръкавици, в Химспектър може да се купи цяла опаковка 100 бр за нищо пари. Киселините, особено сярната, много често правят дупки по гащите и обувките. Ако трябва да се разреждат, налива се киселина във водата, а не обратното. Особено сярната киселина реагира с всяка капка вода в себе си много бурно. И прави кофти рани по кожата.
Азотната изгаря , но кожата се покрива с тънък слой "кожен нитрат"- не помня как му е точното име, който донякъде запазва да не се изяждат месата отдолу. Затова се препоръчва само обилно измиване с вода, без неутрализация с основи и техни соли като сода за хляб например.
При всички дейности с киселини, основи и пероксиди нека край вас да има вода, много- чешма, бидон, кофа....Сакатлъците стават много тъпо като правило и доста неочаквано бързо. Няма време да търчи човек до банята. Всяка капка от киселини, основи и перхидрол трябва да се измива обилно с вода преди всичко друго, включая дрехите.
Често възниква необходимост от пренасяне на киселините. Разлята киселина в багажника съсипва всичко, включая дъното, което може да изпадне заедно с товара. Ако трябва да носите киселините на село или на вилата, сложете шишетата в леген или кофа. Така и да се разлее няма да направи толкова поразии.
Доста се чудих как от 60% киселина да направя 10%. Накрая направих един екселски файл, в който са описани най-популярните киселини и перхидрола с концентрациите, които се продават в химическите магазини..обаче не мога да прикача екселски файл, затова прилагам формулата.
Vвода=Vn*(Кн-Кж)/Kж
Където:
Vвода- необходимият обем вода да постигнем желаната концентрация от
Vn- количеството киселина което ще разреждаме
Кн- начална концентрация на киселината
Кж- желаната концентрация на киселината.
Пример: 36,6 % солна к-на, искаме да получим 10%.
Имаме 500 мл киселина.
Vn=500
Кн=36,6
Кж=10
Vвода=Vn*(Кн-Кж)/Kж= 500(36,6-10)/10=1330 мл
Тоест в 1330 мл вода сипваме 500 мл солна к-на с концентрация 36.6%.
placet experiri

kalinux

#12 Мнение от kalinux » 01 Мар 2019, 13:28

Благодаря за съветите. Полезно е да се знае.

BUTTON_POST_REPLY