Разкрояване на кожа за кания

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
bvoivodov

Разкрояване на кожа за кания

#1 Мнение от bvoivodov » 17 Юни 2018, 09:12

Здравейте може ли да ми кажете. Когато очертаеш ножа колко мм. трябва да се оставят за шева приблизително. И при различната дебелина на кожата различно разстояние ли се оставя. Благодаря предварително ако може да ми дадете информация.

Аватар
chikov

Re: Разкрояване на кожа за кания

#2 Мнение от chikov » 17 Юни 2018, 09:40

Ами аз правя така. Вземам лист хартия и го прегъвам на две. Там където е сгънката пъхам ножа и на светлина от среща ножа се вижда през хартията. Оставам от страни 10 или 15 мм. и очертавам около хартията острието и гарда. Около гарда поне 15 мм. И ето ти готов шаблон. Това само ако канията е тип прегъната. Ако е тип слепена от елементи по 10 мм. от страни е достатъчно. Дано да съм бил полезен. :D

bvoivodov

#3 Мнение от bvoivodov » 17 Юни 2018, 11:20

Благодаря ще пробвам това ще ми бъде, (евентуално) първата кания. Дебелината на кожата имали значение.

Аватар
chikov

#4 Мнение от chikov » 17 Юни 2018, 12:06

Не съм толкова специалист по кании , но което зная от опит казвам. Намокри с вода кожата без значение колко е дебела. и загърни на две и пъхни ножа вътре. Като притискаш с пръсти кожата около ножа ножа си личи през кожата. Добавяш от още 10 може и 15 мм. ако искаш да влиза свободно и чертаеш. После режиш и.............!

Аватар
bahur47

#5 Мнение от bahur47 » 17 Юни 2018, 13:23

Ако не си почнал , може да пуснеш и снимка на ножа за някоя и друга по конкретна насока.

bvoivodov

#6 Мнение от bvoivodov » 17 Юни 2018, 18:31

Благодаря за съветите

Аватар
KirilVM

#7 Мнение от KirilVM » 18 Юни 2018, 06:34

Аз чертая една права линия, слагам гърба на ножа на нея и го завъртам настрани.
Изображение

Изображение

Изображение

След това очертавам профила на ножа.

Изображение

Като взема поредното парче кожа винаги си режа една тънка ивичка, която ми служи за еталон. Просто я увивам около дръжката като оставям по около сантиметър плоска част за вложка. По този начин знам точно колко широка да чертая канията. Това го правя, защото дебелината и еластичността на хартията и на кожата са различни и ако хартиената кройка пасва на ножа, то като се изреже кожата ще се окаже, че е е тясна.

Изображение

Изображение

Изображение

След това си правя това упражнение за малоумни няколко пъти на различни места по ножа (задължително на "устата" на канията, на гарда и на острието).

Изображение

И ей ти на готовата кройка.

Изображение

После се прехвърля на кожата, реже се, маже се кожата с разни глезотии и се шие.

Изображение

Изображение

При шиенето винаги започваш една дупка след началото, връщаш от начало, теглиш шева, стигаш до края и след това връщаш една назад. застъпването може да е и повече дупки, но винаги колкото са в началото, толкова са и в края.

Изображение

Изображение

И ей ти на кания!

Изображение

Изображение

Дано да съм бил (без)полезен! :)
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!

bvoivodov

#8 Мнение от bvoivodov » 18 Юни 2018, 08:50

Благодаря за снимките,много са полезни за мен *THUMBS UP*

bvoivodov

#9 Мнение от bvoivodov » 18 Юни 2018, 08:57

Ако правя шева с кожена лента трябва ли да я мокря за да стегне после или няма проблем да е суха "лентата".Може въпросите ми да изглеждат малко глупави за някой но просто искам като се захвана да правя нещо поне да знам от къде ще започна.Далеч съм от истината че ще се получи от първия път но все пак трябва да започна от някъде Благодаря на всички за помоща *OK*

Аватар
lyubo_sr

#10 Мнение от lyubo_sr » 18 Юни 2018, 18:54

Нямам направени много кании, но първо лепя, после дупча и накрая шия.
Не съм шил с лента, но ми се струва, че при тази последователност няма смисъл да мокриш лентата.

bvoivodov

#11 Мнение от bvoivodov » 19 Юни 2018, 06:51

И аз мисля първо да лепя, дупча и шия но когато се ровя по форумите едни казват да се мокри други не за това питам. Имали нужда от мокрене или няма проблем да е суха когато е лепена. Искам да пробвам с кожа защото ми харесва как седи кожения шев. Но първата ми кания сигурно ще бъде като платно на Пикасо 😄

Аватар
KirilVM

#12 Мнение от KirilVM » 19 Юни 2018, 06:55

Мокри се, когато искаш да оформиш канията плътно по ножа или искаш да я поудряш с едни готини инструментчета, за да станат разни формички и следички. И след това пак трябва да изчакаш да изсъхне, за да лепиш. По-просто казано - да, така се прави - режеш, (мокриш, оформяш, правиш набивки), лепиш, шиеш.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!

Аватар
lyubo_sr

#13 Мнение от lyubo_sr » 19 Юни 2018, 19:58

Въпроса е не дали да се мокри кожата за канията, а
bvoivodov написа:
18 Юни 2018, 08:57
Ако правя шева с кожена лента трябва ли да я мокря за да стегне после или няма проблем да е суха "лентата".

bvoivodov

#14 Мнение от bvoivodov » 19 Юни 2018, 21:59

Точно така за лентата става въпрос. Дали при съхнене няма да има някаква деформация. Това е ясно че ще стегне и ще стане здраво.

Аватар
El Fuego

#15 Мнение от El Fuego » 20 Юни 2018, 14:09

Ремъкът за оплетката не се мокри. Маже се със сапун за плетене (braiding soap, рецепта - тук ), за да минава по-лесно през отворите и да уляга плътно.

Ако не ти се джурка такъв, ще свърши работа кое да е мазило за кожа от типа "dubbin".
Прецени си правилно дължината на ремъка за оплетка, че е нужно между 3,5х и 7х дължината на покривания ръб, в зависимост от типа на използваната плетка.

За повече информация относно правенето на кании виж в The art of making leather cases. Vol 1 от Аl Stohlman .
За оплетките се консултирай с Leather Braiding от Bruce Grant .

BUTTON_POST_REPLY