Форми на клина за боен нож и приложения.

Форум за бойни изкуства и всичко свързано с тактика при нападение и самозащита.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
RAZORBLADE

Форми на клина за боен нож и приложения.

#1 Мнение от RAZORBLADE » 26 Окт 2008, 19:31

А сега пишете нещо смислено тук! Малко храна за размисъл - карамбит, клюнообразни клинове и комбинирани форми. Кое, как и може да го систематизирате - чисто практически - според техники и БИ, правен и каквото се сетите.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
pagoda

Re: Форми на клина за боен нож и приложения.

#2 Мнение от pagoda » 26 Окт 2008, 22:01

Мисля че това е ПО добрия вариант :wink: http://www.usmilitaryknives.com/images/Gerber_Book3.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
ИзображениеИзображение

Аватар
Dragony

Re: CRKT - Hissatsu & First Strike (Medium)

#3 Мнение от Dragony » 23 Дек 2008, 19:30

Нвремето и аз бях залитнал по Hissatsu, но после ми стана безинтересен, защото, въпреки идиотските неща, които показва дизайнерът му (обратен хват с острието навън) с него ефективно може да се работи само прав хват и то по техника присъща за по-дълги оръжия. Отгоре на всичкото няма възможност за беккът. А и си е бая нож, за всекидневно носене не е най-удачният избор. И все пак, като го гледам, пак нещо ми трепва.. ;)
Изображение

Аватар
Rigor Mortis

#4 Мнение от Rigor Mortis » 23 Дек 2008, 19:47

Dragony написа: въпреки идиотските неща, които показва дизайнерът му (обратен хват с острието навън)
Супер си е revers grip-а всички удари от бокса можеш да ги изпълняваш така.
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

Аватар
Dragony

#5 Мнение от Dragony » 23 Дек 2008, 20:11

Сигурно, ако го хванеш за клина, между малкият и безименният пръст, ще можеш да местиш всички фигури в шаха. Следиш ли ми мисълта? ;) Ма не е за това темата, просто изразих мнението си за този хват с този нож. Може да обясня защо, ако има интерес.
Изображение

Аватар
Rigor Mortis

#6 Мнение от Rigor Mortis » 23 Дек 2008, 20:17

Dragony написа:Следиш ли ми мисълта? ;)
Не. :roll:

Но ще преместя репликите в подходящата тема и ще ми е интересно да обясниш, защото аз съм на противоположното мнение и тая дискусия съм я имал вече няколко
пъти.
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

Аватар
Dragony

#7 Мнение от Dragony » 23 Дек 2008, 20:57

Първо да формулирам тезата- обратен хват с този нож е лош избор, особено, както го показва дизайнера му- James Williams.

Да започнем с ножа. Доста дълъг клин, едностранно заточен. При обратен хват, с острието навън, това директно значи труден контрол на върха, липса на беккът и нараняване на противника при "закачане", най-лесен за обезоръжаване в сравнение с другите дизайни. Като добавим към това и естествените ограничения на обратният хват- силно намаляване на възможните ъгли за мушкаща атака, слабоефективното рязане при обратен хват*, по-лесно обезоръжаване, по-лесната отбрана, особено от страна на необучен човек.
Малко ги мятам твърденията, но можем да се спрем на всяко едно поотделно, ако имаме разминаване в мненията.
Идеята е, че с този нож в прав хват идеално се правят сериозни разрези, най-вече заради дължината на острието, има чудесно поразяващо действие и при мушкане. Хок Хокейм беше казъл някъде, че-колкото по-дълъг е ножа, толкова повече работат с него се приближава до фехтовка и се отдалечава от боя с празни ръце. Така и тук- при кадърно използване срещу невъоръжен човек, лесно ще се направи ентри техника с рязане по крайниците или ай джаб или направо 2-1 атака с цел пробождания в корем-гръден кош-гърло. При такава дължина на ножа, най-вероятно няма да се използват серия пробождания, а ще след първото пробождане ще се използва цялата режеща "мощ" на ножа (освен, ако пробождането е в гръдния кош.)
От друга страна, при обратен хват, ентри техниките са сведени почти до минимум. Дори при 2-1, с ограничениете ъгли на атака не може да се разчита толкова сигурно преодоляване на "първата бариера". При такъв хват, въоръжената ръка е много по-лесна за хващане, контриране, и обезоръжаване. При опит за контрол с ножа, както показва James Williams, все едно сам се обезоръжаваш. Човек, дори необучен, дори случайно има вероятност да те остави без нож.
Прави впечатление, че разглеждам работа само срещу невъоръжен противник, но сигурно е ясно защо. Всичко, което пиша е в светлината на собственият ми опит и статистиката за нападения с нож. Приемам, че нивото на атакуващият такова, че да знае поне теоритично как се атакува с нож, а защитаващият се се бори агресивно иотчаяно за живота си.
Съзнавам, че всичко това е ъс силни елементи на фикшън, но се опитвам да дам по-конкретни елементи за последващият разговор :)

*на бас, че някой ще се хване за това :)

p.s.
Ахаха, сега прочетох, че ножът е "планиран за употреба само за добре обучени военни професионалисти" :lol:
Изображение

Аватар
Rigor Mortis

#8 Мнение от Rigor Mortis » 23 Дек 2008, 21:31

Dragony написа:Първо да формулирам тезата- обратен хват с този нож е лош избор, особено, както го показва дизайнера му- James Williams.
А,а .. сега схващам какво искаше да кажеш одеве.
Dragony написа:Хок Хокейм беше казъл някъде, че-колкото по-дълъг е ножа, толкова повече работат с него се приближава до фехтовка и се отдалечава от боя с празни ръце.
Хокайм идва да прави семинарчета в един клуб тука на една спирка от мене където преди тренирах, но така и не успях да го посетя. Сега обаче отдавна не съм при тях. Иначе тоя е баси звяра, видях го преди 2г след семинара.
По отношение на това което е казал - може би е прав, но и да не е аз предпочитам големите ножове пред малките чикийки ала Брaм Франк.
Dragony написа:Така и тук- при кадърно използване срещу невъоръжен човек, лесно ще се направи ентри техника с рязане по крайниците или ай джаб или направо 2-1 атака с цел пробождания в корем-гръден кош-гърло. При такава дължина на ножа, най-вероятно няма да се използват серия пробождания, а ще след първото пробождане ще се използва цялата режеща "мощ" на ножа (освен, ако пробождането е в гръдния кош.)
Е аз точно от такава ситуация изхождам. За да изхождам от ситуация -двама се сблъскват и всеки има по един огромен сатър в ръката не ми достига фантазия. Затова и съм привърженик на тоя вид хват. Всъщност аз използвам само два хвата - прав и обратен с острието навън. Последният, но с острието навътре е също готин, но ако не си тренирал достатъчно за да може да боравиш с него интуитивно -не ти върши работа колкото този с острието навън. А на мен основното ми занимание не е тренинга с нож. Даже съм заебал почти филипинските. А преди най си харесвах панантyкан-а без никакви оръжия. Най голям кеф ми прави и като се пооблечете подходящо може и здраво да се схлопате...мм кеф.
Dragony написа:Малко ги мятам твърденията, но можем да се спрем на всяко едно поотделно, ако имаме разминаване в мненията.
разминаването не е лошо нещо, всеки си набляга на това което преценя че иска да усъвършенства.
Платон

Аватар
Dragony

#9 Мнение от Dragony » 24 Дек 2008, 01:07

Ако предпочиташ големи ножове е логично острието навън при обратен хват, но защо въобще предпочиташ обратен хват при големи ножове? При мен е обратното- аз малките клинчета само в пакал ги признавам, с клина навътре, а големите- сак-сак.
За по мързеливо, ще цитирам едно свое мнение от друг форум:

Аз предпочитам сак-сак за ножове с масивен клин. По-дългият клин ми дава възможност не само за рязане но и за "чоп" удари, подобни на сечене, по крайниците, а и, честно казано, по-трудно контролирам върха на на дълъг клин при обратен хват. За всички дребни фолдери, с клин под 10см твърдо пакал. Чисто психологически, някак ми се струва, че е нужна твърде виока прецизност при работа в сак-сак с къс клин, която смятам, че ще ми липсва в условия на стрес. Предпочитам пакал, защото позволява да използвам максимално бодимеханиката си, както за много сериозни бек-кът-и на крайниците, така и за мощни удари по торса, врата и дори главата. А и чисто психологически, имам усещане, че много по-лесно мога да загубя ножа при неправилна употреба или контрадействия в сак-сак.
Ако, все пак, трябва да предпочета само единя хват- пакал, с острие навътре. Менталната нагласа при него ми допада повече. Сак-сак ме настройва малко "фехтовално
Изображение

Аватар
Rigor Mortis

#10 Мнение от Rigor Mortis » 24 Дек 2008, 03:15

Dragony написа:Ако предпочиташ големи ножове е логично острието навън при обратен хват, но защо въобще предпочиташ обратен хват при големи ножове?
Използвам само прав или обратен. Не предпочитам нито един от двата пред другия, всичко зависи от ситуацията.
Платон

Аватар
Dragony

#11 Мнение от Dragony » 24 Дек 2008, 14:14

Моя грешка. Имах предвид, че недоумявам защо с голям нож може да се работи обратен хват. Аз виждам основно недостатъци. Ти в кои случаи предпочиташ обратният хват с голям нож?
Изображение

Аватар
Rigor Mortis

#12 Мнение от Rigor Mortis » 24 Дек 2008, 14:33

Когато държа два ножа. Тогава единият държа с обратен, а другият с прав хват. Другите случаи са когато е дефензивна ситуацията и когато не искам да ми виждат ножа.
Платон

Аватар
Baian

#13 Мнение от Baian » 24 Дек 2008, 15:46

Dragony написа: колкото по-дълъг е ножа, толкова повече работат с него се приближава до фехтовка и се отдалечава от боя с празни ръце.
Това е основния принцип и всичко останало е въпрос на вкус и умения!
Bloðvítnir-Die das Blut bezeugen können

Аватар
Dragony

#14 Мнение от Dragony » 24 Дек 2008, 16:22

Когато държа два ножа. Тогава единият държа с обратен, а другият с прав хват. Другите случаи са когато е дефензивна ситуацията и когато не искам да ми виждат ножа.
Аз като не искам да ми виждат ножа не го показвам ;)
Сега като се замисля, имах една ситуация в която извадих нож и го крих с обратен хват, но ножчето беше Ti-Lite, не нещо голямо, иначе бих си го държал зад бедрото в прав хват. Не ми се е случвало дори да тренирам с два дълги ножа, камо ли да нося в себе си. Иначе за два къси ми е най-удобно и двата да са в пакал.
Изображение

Аватар
Rigor Mortis

#15 Мнение от Rigor Mortis » 24 Дек 2008, 16:33

А,а с два дълги съм ръкомахал много :lol: , но никога не нося такива. Тва не е моя филм. Аз нож за самозащита така или иначе не нося. Имам куботанчета, стоманени химикали и други джунджурийки които много болят. Тях разнасям у джебитте по голямо градо :lol: , че иначе тука само беля с полицията.
Платон

BUTTON_POST_REPLY