Исторически оръжия и умения.

Форум за бойни изкуства и всичко свързано с тактика при нападение и самозащита.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
Аватар
set

#61 Мнение от set » 17 Окт 2007, 15:29

А кой знае как точно са изглеждали древните ?

И какви пищоФи са носели :lol:

batir

#62 Мнение от batir » 17 Окт 2007, 16:14

И кво трябва да ди ги представяме както ти ги виждаш (за дядото старва въпрос) ?! Или пък не трябва въобще да се представят защото "научните" среди продължават да спорят за произхода им и респективно облекло и въоръжение. Само че от нашата гледната точка този спор е безкраен и докато се стигне до консенсус, вече всеки ще е забравил за какво се спори.
Та затова ние ще правим - пък вие си спорете :) нали в спора се ражда истината ?

ПС. Не сте ли си задали въпроса че едно нещо когато е коментирано, то започва да става все по познато. Та в тоз ред на мисли ние играем траки или прабългари пред 1000 и повече човека горе долу веднъж в месеца то тез хиляда човека човека може и да се позамислят че българската жилка я имала и преди хиляда години, да се позамислят, да се сетят че като ученици са чели нещо за праБългарите като ученици - пък тогава вече нека комтират и по това което показваме, по начина по който се обличаме - който иска положително, който иска отрицателно (като вас).
Но НИЕ от Бага-Тур не сме съгласни всичко да си остане в забвение и само определен кръг хора да си спорят за някви глупости, докато една цяла култура (прабългарската) се разсейва като мъгла в полезрението на Българина.

Айде остнете си със здраве и си коментирайте дали сабята е имала гард или не, а пък да кой ще напомни на българите за древното им и славно минало ?!
Та затова каня като смяташ че оръжието и облеклото ти е перфектно - ето ти покана
1. В петък (19ти окт ) играем в Перник по случай празника на града

2. На 26ти играем в Приморско по случай някакъв техен празник.

Ние ти осигуряваме по над 1000 -2000 човека да те гледат пък ти им осигури правилно впечатление за прабългарите ?!

Или не си навит ? Е ми съжалявам тогава каи кой милее повече за Българското ти дето с още трима обсъждаш дали мустака на прабългарите е бил засукан наляво или надясно или ние дето напомняме на хиляди че имало и прабългари, а не само самураи или рицари.

Аватар
гаден пухчо

#63 Мнение от гаден пухчо » 17 Окт 2007, 17:16

"ИГРАЕТЕ"е наистина точната дума,те и "Максимус" играят :lol: !
И не ми излизай с ефтини патриотични пропаганди(в стил ЦК на ДКМС),щото случайно знам на колко финикийски знака се е равнявало родолюбието ви за евентуалноучастие на тазгодишната "Доблест и Слава"в Шумен :lol: !Ако ти не знаеш-поразпитай.....затова и ви ритнаха!
Пази ме,Боже,от приятели,от врагове сам ще се пазя!
http://ivan-rendakov.blogspot.com/

дядоБлаго

#64 Мнение от дядоБлаго » 17 Окт 2007, 17:57

представянето на една лъжа или измислица(което също си е лъжа) е съучастие в лъжата.така разсейването на т.н. прабългарска култура ще е още по-голямо.а м/у другото тя е изпочавана от дълго време и вече съвсем се е разсеяла :D всички знаем лъжата за тангра и тя все още стои на първо място в учебниците.четете малко http://protobulgarians.com/Zashto%20lip ... tangra.htm
щото за сега не сте мръднали като знания далеч от средношколските учебници :D
по въпроса за нашите облекла,ние възтановяваме период от първото българско царство до съединението.имам повече униформи от колкото цивилни дрехи.вие и по една ризница нямате :D
колкото до шумен,след миналогодишните ви изпълнения шанс да ви поканят липсва :D
а когато му дойде времето ще покажем визията на българи от първото българско царство...във възтановка,а не на театрална сцена.
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

batir

#65 Мнение от batir » 17 Окт 2007, 18:15

Еми естествено, че ще си плащат ти в кой век жиевееш ? Ти се събереш с още трима разделите по 5 лв за бензин до Шумен и тва са ти разходите за участието във възстановката.
Иначе по принцип май доколкото знам си работиш ножар и в свободното си време си изковеш нещо за тебе си да се въоръжиш и облечеш. И други разходи ?! Не се сещам.

А пък щом си толкоз отворен питай колко струва месечната издръжката на един кон. Питай също колко и струва наема за превоз на километър на тоз същия кон.
И докато нормалните хора си ги избиват парите изграждайки спортни коне, то ние си "разваляме" нашите за да ги научим да понасят оръжието, дисбаланса при джигитовка и прочие което прави доста нерентабилно издръжката му.
Споменах ли че ние издържаме 4 броя такива ? И на тебе някой път като ти омръзне да се занимаваш си викаш ай ще пропусна, ама при нас като ни омръзне няма как да речем на конете " Ай таз седмица няма да ядете"

Тъй че доста си отворен, но колкото и да си начетен, като нямаш грам опит и практика в някои отношения недей се обажда. Като сте такива ренеактори си вземете и по един кон - мисля че един от основните приоритети на древната ни войска е конницата.

ПС -Та не каза нищо - каним те за участие - да покажеш какво имаш и можеш тъкмо хората да направят сравнение между нашите фентъзи пластмасови оръжия и "Максимус" танците и твоето историческо достоверно въоръжение и бойна техника ? Ще ти осребрим пътните разходи :) Пък и обещавам няма да те караме да се приближаваш или качваш по конете.

tedikkk

към батир

#66 Мнение от tedikkk » 17 Окт 2007, 18:19

към батир-азбуката и технологията на печатане на ,,прабългарите" показвате ли я във вашето шоу?

batir

#67 Мнение от batir » 17 Окт 2007, 18:21

представянето на една лъжа или измислица(което също си е лъжа) е съучастие в лъжата
- тука да разбирам ли че дори и ти каквото и да покажеш също ще излъжеш ? Щото ние за това те викаме де аджаба поне ти да покажеш нещо вярно ?!
колкото до шумен,след миналогодишните ви изпълнения шанс да ви поканят липсва Very Happy
- е поканиха ни ама тоз път ние отказахме
възтановка,а не на театрална сцена.
- и каква е разликата тука освен че при първото театъра е на поляната, а при второт на сцена ?

Аватар
Baian

#68 Мнение от Baian » 17 Окт 2007, 19:13

Baian написа:много ме радва Батире че проявяваш разум, от първия ти пост останах с впечатлението че търсиш просто конфликт.Въпреки това не трябва да прехвърляш вината на Дядо ти Благо за това че ползвате "фентъзи шашки". Ваша работа е да научите какви оръжия трябва да ползвате , какви дрехи ,каква броня (материяла също е важен) и тн. разбира се ако въобще имате интерес да пресъздавате нещо. Дядо Благо е професионалист той прави това което клиента иска ,работата е да знаеш какво искаш !
Че стен най добрите "Българи" в България на мен ми се струва малко :wink:
Поздрави Баян
виждам все пак бил съм в грешка ! Сполай ти Батире! аз бях до тук !
Bloðvítnir-Die das Blut bezeugen können

дядоБлаго

#69 Мнение от дядоБлаго » 17 Окт 2007, 21:10

абе смешници :D някой да ви е карал насила да си взимате коне? и как пък вашето все е скъпо,а чуждото без пари :shock: ми вие пък в свободното си време събирайте кашони за парички за овес и косете тревица :D нашите разходи за представяне в една възтановка са месеци труд,месеци ровене по книги,посещения на музеи и събирание на снимки от нета.така,че като си изработим костюми и въоръжение,те да изглеждат автентични и съответстващи на дадената епоха,а не да се в холивудски стил "конън варварина".
а това,че си ковваме сами оръжията не е безплатно.нямаш представа колко въглища и работа отива по едно оръжие за възтановка.това не е като да пръднеш сутрин в тоалетната.
а колкото до участието ми на една сцена с вас - доста абсурдно.такова унижение едва ли ще преживея :D все едно да съм на една сцена с кондьо и азис :D
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

batir

#70 Мнение от batir » 17 Окт 2007, 21:40

;)
Абе я да питам - на 27 и 28 в София един Людмил ще снима студентски филм "Честта на Стан" за прабългарите нещо, та е извикал Бага-Тур, Чигот и разни други.
Дали някой от вас също е поканен за участие ? Ще се радвам много да се запознаем на живо :)

дядоБлаго

#71 Мнение от дядоБлаго » 18 Окт 2007, 01:07

браво на вас :D този людмил ще да ги разбира нещата около прабългарите :wink: въобще в българия който прави филм е голям разирач,а който го дават по телевизията - голяма работа.успех на снимките :D

Аватар
гаден пухчо

#72 Мнение от гаден пухчо » 18 Окт 2007, 17:48

Дядото каза всичко много точно,нямам какво да добавя,може би само,че не работя като ножар.
Чиготиге едва ли ще си губят времето с аматьори и то чак в София.А кои ли са "разните други"?
Пази ме,Боже,от приятели,от врагове сам ще се пазя!
http://ivan-rendakov.blogspot.com/

Аватар
Shamancho

#73 Мнение от Shamancho » 15 Ное 2007, 20:14

Филмът щеше да бъде студентски проект, и аз и Медката се навихме да направим едно двубойче за малко повече цвят :)
"Другите" са софийски ларпаджии за масовка. Така или иначе, филмът се провали по финансови причини.

Ще се въздържа от коментари по останалата част от темата, че доста сте се разгорещили :)

Аватар
Bain

Re: Исторически оръжия и умения.

#74 Мнение от Bain » 12 Фев 2010, 07:58

Значи, аз си мислех точно същото, което се пише в първия пост. Истината е, че спортната фехтовка заучава адски много неща, които биха били вредни в реална битка. Заучаваш се да не се целиш към врата и лицето, примерно, заучаваш се да не използваш лявата ръка, а да я държиш встрани, което в истинска староевремска битка направо ще те прати по дяволите. Аз тренирах фехтовка известно време, но после се намери един, с който направихме битка в свободен, средновековен стил - той беше треньор по филипински бойни изкуства и направо ми срита задника. Затова и се отказах от фехтовката - научаваш едно две наистина полезни неща, например, в момента съм сигурен, че напад като моя никой не може да направи - а той е полезен навсякъде, но всичко останало... Ъх.

Предлагам на всеки, който иска да усвои духа на средновековните битки да го направи сам. Затова се нарича свободна фехтовка, free style фехтовка, защото ги няма правилата, заучени в спортната, кендото, и така нататък. Мога да ви дам и предложение за терен, даже - аз си извадих ключ от покрива на блока, и когато беше топло, ставах всеки ден за да тренирам рано сутринта. Имаше няколко странни погледа, но като цяло, мисля, че ми помогна адски много. За последната една година се дуелирах с едно прилично число хора в свободен стил, по-малко от колкото ми се иска, и повече отколкото човек може да си помисли, че се занимават с такива неща, и победих навсякъде, като изключим няколко миниатюрни одрасквания по ръката, едно на челото и едно около стомаха. No pain, no gain.

Аватар
primkarq

Re: Исторически оръжия и умения.

#75 Мнение от primkarq » 25 Юни 2011, 02:42

Едно интересно клипче от ''курултая'' в Унгария миналата година,българското участие е отразено също :D

Чукча - не читатель, Чукча - писатель :)

BUTTON_POST_REPLY