Що е Айкидо и има ли почва у нас :)

Форум за бойни изкуства и всичко свързано с тактика при нападение и самозащита.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
conan_1

Re: Що е Айкидо и има ли почва у нас :)

#31 Мнение от conan_1 » 05 Дек 2012, 01:28

magnus написа:Ако има бойно айкидо, логично е да има и парадно такова... за което нищо, никъде не е казвано и показвано, демек няма. Остава въпроса има ли некво айкидо въобще и за чий е, освен да си гониш мухите с некоя ката?
И кво значи парадно??? Да парадираш с сила, изкуствено заучени кати ,стойки и т.н. или че си голям биач щото си натупал някой по точки от съдиите в изкуствена контролирана ситуация с 100 правила или за да ти дават фейса някъде ? Ако тва е парадно тогава за чий е - показност на една общност от позйори или какво? В айкидо има единствено демострации на това кой колко опит е добил и какво може да предаде на другите, като срещу тебе не застава противник а "уке" - демек партнйор ,който да ти помогне да го демонстрираш за това е и демонстрация не кютек(съревнование).Аз няма да падна толкова ниско,че да налетя на някой без агресия към мене самия и нямам нужда да се доказвам пред публика като маймуна, който има търси схватки и другите стилове. Единствената бойна ситуация е там навън на улицата когато стане беля , всичко друго е ограничено представление за пред публика с правила и определен сценарий!!! По тоя смисъл кое точно им е бойното и на другите БИ обясни и кво бойно(парадно) айкидо ровиш да гледаш? И явно за да има над 3 милиона практикуващи по света " има некво айкидо и има за чий".

п.п.- не мисли че се заяждам,носе подрзних от поста !

за останалите ето нещо интересно кето ще даде малко инфо защо и откаде

http://www.youtube.com/watch?v=rs4gTZjSqJc

Аватар
BorisPetrov

#32 Мнение от BorisPetrov » 05 Дек 2012, 02:19

Моето наблюдение е, че япончетата не са глупави. Дават на година по лъжичка. Пазят си традициите и печелят от тях. Печелят от това, че имат почитатели на бойните изкуства, културата, традициите, продуктите - всичко. Предлагат много добре интегриран продукт който можем да наречем Японски продукт.
Освен това че продават културата си за пари, те печелят имидж от това, че тяхната култура се самопропагандира.
Един вид - всяко бойно изкуство върви със своята философия и идеология. Тя се налага на всеки който иска да научи чисто практичните бойни похвати в него. Искаш да научиш захватите и техниките в Айкидо - трябва да приемаш идеологията иначе злепоставяш школата.
Нормални неща...

Интересно как основните неща в Бокса могат да се научат за 6 месеца до година.
Ми просто - в клубовете по Бокс няма философия и налагане на морални норми.

А колкото до агресията - човек или има съвест или няма. Всеки нормален човек със съвест няма да започне да се бие непредизвикан. Аз може да не тренирам нищо, ама не си и търся боя. Ако някой си търси боя заради боя - ще го намери независимо от това какво и колко тренира.

Има неща които не ми харесват в японските БИ, че си ги пазят за себе си. На гайджините дават съвсем малко - колкото да си мислят, че научават нещо. Мноогоо философия, мааалко качествени практично приложими знания.

От хиляди техники в Айкидо човек я научи 3-4 я не за един живот време. При бокса - 2 гарда, Прав удар, Круше и ъперкът... :) Научава се за 5-6 месеца заедно с придвижването. Съжалявам че с Бокс сравнявам, но това съм тренирал. На улицата не знаеш дали ще те нападнат докато не го направят. А когато го направят имаш части от секундата да прецениш човека. Нямаш време да мислиш за философия, техника или гард. Тогава нещата опират до инстинкт. При бокса с добър треньор инстинкта да удариш с изпреварващ удар, да направиш ескиваж, стъпка назад и тн. се научава много по-бързо от техниките в Айкидо.
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
Becko

#33 Мнение от Becko » 07 Дек 2012, 11:46

Абе не е точно така :) Не го казвам повлиян от филмите на чичо Стив. Виждал съм на живо какво прави дисциплиниран и трениран айкидока. Не вярвах на показните му и му предложих аз да го нападам (тогава гренирах Шото-кан карате До). Полетях си малко и накрая майстора ми обясни по философски кои са ми грешките, произтичащи най-вече от мен самия, моят характер.
"Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество."
Хр. Ботев

Аватар
BorisPetrov

#34 Мнение от BorisPetrov » 07 Дек 2012, 13:43

:D Все пак айкидо е създадено за да противодейства на определен тип атаки... По-конкретно - Каратистски.
Искам да видя Айкидока срещу боксьор :) С висок гард и бързи удари... Които не идват от нивото на гърдите, а от нивото на раменете и брадичката на боксьора. Не бутащи удари, а резки бързо връщащи се :) И не един удар или статична поза, а динамична серия от удари.
Никой боксьор няма да тръгне да хваща за ревера... Няма да хваща за ръката... Моменти в които боксьора има контакт е момента на удара и при клинч. Но за да стигне до клинч той е нанесъл удари.
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

MISHOK

#35 Мнение от MISHOK » 07 Дек 2012, 14:14

Becko написа:Абе не е точно така :) Не го казвам повлиян от филмите на чичо Стив. Виждал съм на живо какво прави дисциплиниран и трениран айкидока. Не вярвах на показните му и му предложих аз да го нападам (тогава гренирах Шото-кан карате До). Полетях си малко и накрая майстора ми обясни по философски кои са ми грешките, произтичащи най-вече от мен самия, моят характер.
Грешките не са произтичали от характера ти, а от това че не владееш борба или САМБО, ако ги владееше айкидеката щеше да се запъне, яката и да удари гърбът в земята.

ballky

#36 Мнение от ballky » 18 Дек 2012, 22:17

Малко ще се намеся в темата....Явно доста от пишещите никога не са се сблъсквали със самото изкуство от вътре!Не искам да навлизам в подробности защото опита ми е малък (4-5 г.) и в един момент осъзнах колко нищо не знам и тн.
Произволен айкидист срещу трениран кендист-малко неуместно сравнение...по-удачно е двама майстори....срещу боксьор- да "върши работа"...и срещу доста други нападения...Дали има бойно айкидо и демострационно.....разликата е в изпълнението на техниката.....дали ще запазиш противника или ще го потрошиш...
Обучението наистина тръгва от захват....докато не се стигне до съвсем динамични атаки и контра-реакцията изпреварва стигането до захват...

Аватар
BorisPetrov

#37 Мнение от BorisPetrov » 19 Дек 2012, 13:49

Балки не те разбрах...

ballky

#38 Мнение от ballky » 19 Дек 2012, 14:21

Ами и аз не се разбрах сам :)
Просто се води безсмислен спор (дискусия),и се дават някакви абсурдни примери...
Доколкото разбирам повечето такива са от хора незапознати с Айкидо по-надълбоко....
Моето лично мнение е,че с трудно да "критикуваш" без да си запознат с него...и да изразиш мнение от ефективността му (към никой нищо-обобщително е).

MISHOK

#39 Мнение от MISHOK » 19 Дек 2012, 22:48

ballky написа:Ами и аз не се разбрах сам :)
Просто се води безсмислен спор (дискусия),и се дават някакви абсурдни примери...
Доколкото разбирам повечето такива са от хора незапознати с Айкидо по-надълбоко....
Моето лично мнение е,че с трудно да "критикуваш" без да си запознат с него...и да изразиш мнение от ефективността му (към никой нищо-обобщително е).
Никак не е трудно да се види че айкидо е една голяма измама. Самите измамни демонстрации го доказват. Един уважаващ себе си човек не би мамил така нагло на демонстрация. С една дума айкидо е дойно изкуство. :D :D :D :D

Аватар
morbili

#40 Мнение от morbili » 19 Дек 2012, 23:01

MISHOK написа:
Никак не е трудно да се види че айкидо е една голяма измама. Самите измамни демонстрации го доказват. Един уважаващ себе си човек не би мамил така нагло на демонстрация. С една дума айкидо е дойно изкуство. :D :D :D :D
Мишок,бях се зарекъл да не те коментирам,но се изказваш неподготвен и ме дразниш с тези нелепи коментари ;)
Багатур-а е дойно изкуство,не айкидо.
Демонстрациите които си гледал, имат за цел да покажат на
хората за какво става въпрос,в детайли.
Те не са съществената част.
Ако не вярваш,заповядай на спаринг с мен :-[
Гарантирам ти, че ще си промениш мнението драстично.
"На скеитборд не можеш да внимаваш,мой човек."Едно хлапе

Аватар
BorisPetrov

#41 Мнение от BorisPetrov » 20 Дек 2012, 10:40

Преди ключа да питам - някой чел ли е биографията на Морихей О`Сенсей?

Всъщност - неговият метод за създаване на Айкидо (щото Айкидо е създадено бойно изкуство и не е съществувало преди Морихей) не се различава много от много "български" бойни изкуства които се създават в момента...
Компилация от неща който той намира за полезни и интересни. Плюс РЕЛИГИОЗНА философия...

Всъщност голям процент от японските бойни изкуства нямат чиста философия... идеологията им се изгражда на база религия.

И колкото и да не искам да се съглася... Не са много японските бойни изкуства които не са дойни.
Чисто от към финансова част за тренировки най-много са ми искали в тренировките по Айкидо - (което в япония не е национален спорт). Най-малко са ми искали в Кендо (което в япония се тачи наравно със сумо).

Най-доволен съм от тренировките по Кендо, защото в рамките на 6 месеца с елементарна двигателна култура можеш да сложиш богу и да опиташ "сладостта" от чуждите удари и пълният спектър от удари и движения които някога биха ти били нужни при схватка с катана. Айкидистите ползват някои стари РЙЮ... нещо си... школи дето са отпаднали като неефективни. Кендо от своя страна е комбинация от най-бързите, ефективни и силови техники за работа с оръжие. Изпаднали са ударите отдолу нагоре, защото не са достатъчно бързи.

Ама кво да се лъжем - "изкуството" си остава японско, чуждо... потопено в религия която ние никога няма да разберем и да почувстваме своя... не щото сме много вярващи християни де... даже напротив. Щото сме някви варвари дето не вярват на себе си и на собствените си възможности да създадем нещо по-добро от... "ЯПОНСКОТО ЧУДО".

Ми тренирал съм Айкидо - не е години... достатъчно е 6 месеца да тренираш едно бойно изкуство за да видиш дали е само изкуство или само бойно... Според мен в Айкидо има много ефективни техники но повечето са ефектни...
Причините са следните:
1. Прекалено комерсиално
2. Прекалено малко от нещата могат да се приложат (основно паданията, което не е чак толкова малко)
3. Същите ефективни неща могат да се научат и в джудо и в джуджицу
4. Много бавно се научават основните техники
5. Прекалено много техники, прекалено малко приложимост за българският начин на живот...

Кой в България ще тръгне да те хваща за кимоното? Кой ще те държи за ръката?
Изобщо не съвпадат нещата с елементарните психологически характеристики на българина.
Японците са принудени да живеят близо един до друг, защото живеят на остров. Тяхното индивидуално лично пространство е съвсем различно. Начинът по който демонстрират уважение (РЕЙ) един към друг е различен.
В България ние сме като петлета... Наперени, всеки си пази територията, тя е много по-"голяма" от към лично пространство. Има го и в народните ни танци... Коренно различни сме от япончетата... Не само като светоусещане, а и като поведение.

Има и полезни неща в айкидо - както казах ПАДАНИЯТА. Особено полезни сега зимата когато хората падат в снега...
Ако в училище ни учиха как да падаме правилно, зимата нямаше да има толкова потрошени хора.

Според мен само за да се научим как да падаме и да възпитаме малко смиреност си струва да тренираме Айкидо или кое да е бойно изкуство.

MISHOK

#42 Мнение от MISHOK » 20 Дек 2012, 20:45

morbili написа:
MISHOK написа:
Мишок,бях се зарекъл да не те коментирам,но се изказваш неподготвен и ме дразниш с тези нелепи коментари ;)
Багатур-а е дойно изкуство,не айкидо.
Демонстрациите които си гледал, имат за цел да покажат на
хората за какво става въпрос,в детайли.
Те не са съществената част.
Ако не вярваш,заповядай на спаринг с мен :-[
Гарантирам ти, че ще си промениш мнението драстично.
С удоволствие бих направил спаринг с някой айкидист, но живея далече от България в момента.
В айкидо защо показват такива измислици на демонстрациите си ? Това се нарича лъжа! Защо лъжат ? Да не искаш да ми кажеш че тези демонстрации са реални ?

Аватар
Djigit

#43 Мнение от Djigit » 20 Дек 2012, 21:32

Ето едно интересно клипче:
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

Hof

#44 Мнение от Hof » 21 Дек 2012, 16:21

conan_1
Това е нормална полемика за отворен форум. Не е нещо което би искал да чуеш и прочетеш , защото тук сме всякакви за добро или лошо . Ти си отстоявай своето по начин който смяташ за добър. Форума и всеки друг демократичен терен е като манджа за прасето , помия дето му викат , ако бъркаш в помията и вадиш от там разни неща и ги исплакваш може да намериш -доста сностни ябълки, парченца хубав шпек и други достатъчно апетитни неща :D .
Аз например бърках и намерих наистина ценни неща. Много от хората прочетоха интерестното , съдържателното което ти предостави и това е важното .
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

BUTTON_POST_REPLY