Що е Айкидо и има ли почва у нас :)

Форум за бойни изкуства и всичко свързано с тактика при нападение и самозащита.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
conan_1

Re: Що е Айкидо и има ли почва у нас :)

#16 Мнение от conan_1 » 07 Апр 2012, 00:22

Преувеличено е че , като дедо ви Сегал може да се влезе в някой бар и да изнесеш всичките вътре с кютек, също че в една схватка тупаш наред а тебе не те достига никой удър, или че те бъхтят като в Мортал комбат и като се уморят ставаш и ги почваш - това са митове.
Всичко е до самообладанието което трябва да запазиш и правилната преценка на ситуацията когато това е възможно. С времето се развива чувство на един вид предварение като преди атаката или в самото и начало за стотна визуализираш ходът и , както и посоката. Другото става на първосигнална система. Всеки от нас при атака с оръжие или не (осъзната атака не дебнене в гръб) ще реагира - 99% ще го направим с инстинкт - демек да отскочим назад, да вдигнем ръце пред нас за защита, да хванем летящият към нас предмет макар и да ни нарани - всичко това е инстинкт. С усилени тренировки тази реакция се измества с контролирано и пресметнато подобие на техниките които ти усвояваш и те стават инстинкт. Отнема години и години тоя момент , но придобит тои се проявява подсъзнателно без мислене в ситуация - това е всичко.
За колегата по горе - ти харесваш тея спортове и БИ които си изброил защото си явно агресивен тип личност и така изпускаш парата или предпочиташ да има схвакта.
При мен не е така и затова избрах Айкидо - допадна ми да използвам силата на другия при атака и да усъвършенствам защитните си умения и инстинкти не агресивните си такива. Аз нито искам да се меля с кендисти нито с боксиори нито със момчета от спецназ :) не просто в реална ситуация да си спася здравето и живота доколкото мога с техника и ловкост не да пукам някой колос а юмруци с минути.
поздрави *DRINK*

Аватар
conan_1

#17 Мнение от conan_1 » 07 Апр 2012, 00:50

Ето клипче на О'Сенсей Уешиба създателят на Айкидо - имайте предвид че тук вече е на преклонна възраст.Това също много ми допада в Айкидо че и да си доста възрастен пак е практично - се пак ползваш сила и инерция от другия - нека маат кикбокс и муай тай на 80 години. Ще се радвам на коментари. *DRINK*

ето и по агресивно демонстриране на техниките от майстори

Аватар
BorisPetrov

#18 Мнение от BorisPetrov » 07 Апр 2012, 07:39

Най-практичното нещо като техники което може да се научи от Айкидо са техниките на падане. Това е едно от нещата за които бих започнал да тренирам отново.
Понеже дори да не говорим за уличен бой или приключения свързани с агресия. Техниките на падане на Айкидо може да спасят човек от травми на улицата, ако някой без да иска ви блъсне, ако се подхлъзнете или спънете. Пък моторджиите и ездачите могат да си спестят доста висене в болницата, ако знаят как да паднат... как да го кажа... по-малко болзенено.
Доколкото си спомням философията н Айкидо казва, че няма схватка, няма двубой, а щом ги няма тези неща, значи няма нито нападение нито защита.
Другото което помня (по-късно разбрах че е доста старо шаманистко вярване разпространено в Монголия и степните народи) - Всичко и всички сме част от природата и като такива не можем да водим двубой със самите себе си. И взаимодействието между двама или повече души е просто размяна на енергия.

Ако говорим за неагресия или агресия, може и йога и плуване да се тренира... Развиват дишането, развиват гъвкавост и подвижност и са по-малко рискови на травми. Дори Тай чи е по-подходящ за неагресивни хора.
Ако ще е танц... по-добре български народни танци... Някои вярват, че нашите танци също както китайските бойни изкуства пазят бойни техники. Според мен по-скоро пазят боен ритъм (който си е наченка на тайминг)... пък за него и Брус Ли е говорил. Не зная някой виждал ли е реакцията на кон който се движи под ритъма на ръченица или друга народна музика :) Много интересно е. Конете имат страаааашно чувство за ритъм...

Аз лично не съм агресивен човек, но вярвам, че за да се защитиш от агресия, трябва да познаваш различните й форми. Тоест за да знаеш как да се пазиш от различни удари, трябва да ги разбираш и познаваш, а преди да се стигне до контакт винаги има удари от разстояние.
Твърдостта на спортовете които съм изброил не изключва наличието на техника. Правилното изпълнение на техниката гарантира, че няма да има или ще има много малко травми и от там по-дългогодишно употребяване на техниките.

Има и друго нещо... Не всички са бойци, не всички имат тази даденост...

Моите проблеми са няколко... Чувството за дистанция и тайминг (пък те са основни неща за биткаджия)... Издържливост, подвижност, бързина, сила, експлозивност също... иии ми остана едно бързо учене само :) хахахаха
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

MISHOK

#19 Мнение от MISHOK » 17 Окт 2012, 13:20

Струва ми се че айкидо е доста прехвалено, даже не е така ефикасно, както ни обясняват. Реалното айкидо от свободните двубои няма нищо общо с красивите танци от демомстрациите.
Бразилско джу-джицо ми се струва че е по-добро. Самбото също според мене е по-добро.
Голяма медийна реклама има това айкидо, ама не е нещо особено.

янко

#20 Мнение от янко » 17 Окт 2012, 15:00

Знаете ли че бьлгарската школа по бойни умения 20 век започва от Дан Колов ученик му е бил Петьр Константинов който пьк е учил на издрьжката на Дан Колов при Джигоро Кано основоположника на джудото което е било бойно .

Аватар
Becko

#21 Мнение от Becko » 17 Окт 2012, 15:24

Айкидо е бойно изкуство! Хем е бойно, хем е и изкуство. От последното определение веднага отпада приложимостта му в свободните боеве. Същото важи и за класическото карате-до (Шотокан напр.). Възможно е да се взаимстват някоя движения и/или захвати, нищо повече. За мен свободните боеве са си чисто и просто кютек, сеир. Не отричам, че гледам подобни състезания и си имам фаворите сред бойците, но всичко там става в контролируема среда - ринга.

Айкидо, карате-до и другите стари бойни изкуства не само тренират тялото, но и духа и разума. Повечето от тях споделят някои общи философии, но си имат и конкретни техни виждания за всичко около нас. Дори и в най-приложимите в условията на свободните боеве стилове като Киокушин-кай си имат философия. При свободните боеве не съм забелязъл подобно нещо - там само тренираш, тренираш, тренираш...

Все пак ми се струва, че един наистина добре подготвен и мотивиран айкидист ще е труден противник на ММА-еца.

П.С. Като цяло тези неща от сорта на "кой стил е най-добър" ме връщат към видео касетките "Кървав спорт" - тих английски, от горе немски, сръбски или турски и накрая женски/български български монотонен глас, който превежда всичко "живо" из филма.

Трудно може да се каже кой стил е най-добър: "Изхода от двубоя винаги е несигурен" Отака
"Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество."
Хр. Ботев

MISHOK

#22 Мнение от MISHOK » 17 Окт 2012, 18:01

Айкидо може обаче и да е сериозна работа, но зависи от треньора. Има смешни айкидисти, ама има и наистина сериозни. Медиите правейки му реклама ем го правят популярно, обаче го превръщат и в цирк.

SID

#23 Мнение от SID » 17 Окт 2012, 21:49

Колега, Conan, къде в Пловдив, ако не е тайна, тренираш айкидо?

Аватар
conan_1

#24 Мнение от conan_1 » 14 Ное 2012, 15:19

Преди време на централна гара на стадиона в залата , в момента в 60-класното в Тракия, когато съм в бг ,иначе в Англия(бачкам там чат пат) съм част от тяхната федерация и в отделен клуб.

S.T

#25 Мнение от S.T » 29 Ное 2012, 17:02

В залата на стадион Спартак на втория етаж.Преди 5-6 години там беше един от клубовете по Айкидо.От долу бяха джудистите .
IN VINO VERITAS

Hof

#26 Мнение от Hof » 30 Ное 2012, 19:08

Доколкото ми е известно повечето спец части имат нещо като комбинирана техника , а онези които ползват конкретно бойно изкуство го правят от съображения да тренират физически , психически и тд . Ефективно в боя е да не те е страх от повреда , да хапеш , да засягаш бързо най болезнините места простичко казано риташ в ташаците бъркаш в очите :D , удряш в шията и други подобни некрасиви но крайно ефективни неща. От личен опит знам че най много вреди в тези ситуации - страха не само онзи за себе си а и този да пречениш максимален урон на противника , което всъщност често не връща към първия вид страх.
а сложната философска основа произтича от свързването на разнородни влияния на езотеричните направления в будизма и шинтоизма.
Това са някакви странни неща, мисля че хората на запад абсолютно не разбират от тези неща, а им придават собственно съдържание . Тоест все едно да свяляш някой мацка като и говориш красиво на италиански например а това което говориш да са някакъв безсмислен набор от думи
Чувал съм много за духовната час на източните бойни изкуства , но мисля че на практика това е илюзорно защото духовната практика е нещо много серезно и няколко лафа със смътно съдържание не е нещо ценно. Трябва да има учител който е и духовник , моного ли има такива ? Учители по айкидо дето да са ходили и изучавали и практикували будизм , шинтоизм и айкидо като част от някаква дълбока традиция ?
Имам предвид не да отидат на някой семинар дето да ги метне на земята някой японец или ретрид от 2 дни в някой териситически центр .
Доколкото съм виждал айкидото е много културно бойно изкуство , така да се каже :) затова реално да помага ако искаш да станеш воин не вярвам .
Ако искаш да си ефективен трябва да те бият много и ти да биеш , това е според мен, но това не е за всеки или е за всеки попаднал в безисходна ситуация , примерно да живее в среда в която е нормално това и е всекидневие .
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Милен

#27 Мнение от Милен » 30 Ное 2012, 20:12

НОФ

Кво значи войн брато?
Нинджа, уличен търкалджия, спортист, спецназовец, тюлен? Ако прекалено много те бият, както казваш, може да станеш олигофрен примерно. :D Айкидо е просто едно красиво бойно изкуство... За да стане човек примерно баровец като "летящите кинжали" требе според мен пет картечници .50 BMG да го стрелят едновременно от различни ъгли и да го държа у въздуха дева...даже бат рамбо може да стане будист от шао лин по тоя метод...
Нека все пак да се сравняват сравними неща. *DRINK*

Аватар
BorisPetrov

#28 Мнение от BorisPetrov » 30 Ное 2012, 20:27

Като каза сравними неща...
Севернокорейците открили леговище на ЕДНОРОГ...
Даже мястото си имало плоча на която си пише на древен севернокорейски... "Леговище на еднорог"

Според мен това не е като онва камионче дето не го купихме на дето за нова година...
С други думи. Така поставена тема - така получен отговор.

Имат ли еднорогчетата място под дъгата? Да, ако там има табела - Леговище за еднорози.

Има ли почва Айкидо у нас? Ми има - щом се тренира.
Какво точно е айкидо не може да се опише с думи.
Който е любопитен ще потренира.

Дали има смисъл да се сравнява в тази тема Айкидо с други бойни изкуства - не мисля.
Най-логично е да сравним различните стилове Айкидо.
Айкиджитцу айкидо ли е или не е айкидо?
Има ли бойно айкидо или няма?
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

magnus

#29 Мнение от magnus » 30 Ное 2012, 20:34

Ако има бойно айкидо, логично е да има и парадно такова... за което нищо, никъде не е казвано и показвано, демек няма. Остава въпроса има ли некво айкидо въобще и за чий е, освен да си гониш мухите с некоя ката?

Милен

#30 Мнение от Милен » 30 Ное 2012, 20:57

magnus написа:Ако има бойно айкидо, логично е да има и парадно такова...
Има самбо и бойно самбо. В бойното самбо са разрешени туцове, кюцове и прочие. В джудото също има забранени техники, дори на последната олимпиада на финала в една от категориите при жените гледах уникална техника на румънска състезателка - вместо ипон, последва директна дисквалификация по съображения - Safеty или нещо подобно изписаха на екрана като съдийско решение. Ба ли ги кво беше. За бойно айкидо не съм чувал. То там всичко си е бойно, щото се използва в бой. друг е въпросът ефективно ли е или не.

BUTTON_POST_REPLY