Коване и най-добрите стомани за това

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
kapkan

Re: Коване и най-добрите стомани за това

#16 Мнение от kapkan » 09 Юни 2016, 11:55

Аз дадох просто съвет,и то според мен правилен.Ако аз знам нещо и някой ме пита ще отговоря,ама няма как да следя темите и да умувам.
Бай Стефане,идеята е добра,но пък трудно осъществима за съжаление,то е организация,то е свободно време на желаещите,то са финансови възможности,пък и как казва Acho "но когато има хора, които се бият в гърдите, че много помагали на новаците, а в същото време нищо не казват е малко гадно" бе трудно е ...

Аватар
danaec

#17 Мнение от danaec » 09 Юни 2016, 12:38

Всички които са учили металознанието и имат някъкви задълбочени знания мълчът или пишат общи приказки.
Не случаино не съм отговорил на въпроса на Ачо. Просто и аз не знам какво се е получило, мога само да гадая или да се надявам че е това което си мисля. А като разбрах кък стои въпроса със анализа вече ми е все едно :D какво е станало.
Та за това.
За мен съм убеден че с термо механична обработка може да се повиши качеството на едно острие. Говоря за лятите стомани.

oddbbo

#18 Мнение от oddbbo » 09 Юни 2016, 14:24

Много гледали, малко разбрали ;)

Аватар
woody

#19 Мнение от woody » 09 Юни 2016, 19:26

Това с по-честите срещи край огнището и аз го приветствам. Готов съм да правя по една сбирка месечно в ковачницата през студения сезон. Колкото и малко да е, все ще падне веселба. :D
Имаме ковачници почти във всеки регион. Би могло да се обмисли това. Може и специална тема да отворим, та да е по-прегледно.
От мен толкова. Имат думата колегите от другите региони. *KISSED*
П. П. Ако се навият още поне двама, направо ще пусна тема.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
kapkan

#20 Мнение от kapkan » 09 Юни 2016, 20:38

Хубава идея,дано има реализация.А иначе щом е за сбирки съм 100% ЗА *DRINK*

Аватар
woody

#21 Мнение от woody » 09 Юни 2016, 21:08

Като се прибера в сряда, ще гледам да отворя тема.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Стефан Чаков

#22 Мнение от Стефан Чаков » 09 Юни 2016, 21:37

И аз съм навит за сбирка ,макар че ковачницата е отзад под сайванта.Само да спрем с въртящите смени и може да се заформи една сбирка у дома.

Аватар
tinko

#23 Мнение от tinko » 09 Юни 2016, 22:05

kekerence написа:Е все пак от лагер няма как да изшлайфаш нож,трябва да го поизправиш.Ще следя темата. *DANCE*
Купуваш си шина шх15. А иначе освен клепането за друго коване дето подобрява не знам. То кат си дойде температурата структурата се пренарежда.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
martin_yy

#24 Мнение от martin_yy » 09 Юни 2016, 22:07

С две ръце съм за инициативата.

Аватар
Acho

#25 Мнение от Acho » 10 Юни 2016, 10:13

Живот и здраве и моята ковачница ще е готова до края на лятото, тъй че и при мен ще има сбирки. *DRINK*
Ars longa, vita brevis.

DIKISANA

#26 Мнение от DIKISANA » 10 Юни 2016, 10:17

Много добра инициатива *OK*

янко

#27 Мнение от янко » 27 Юни 2016, 19:21

По вьпроса сьс снимката в началото на темата аз бих ви казал нещо .Всяка стомана ,лята ,при потходяща обработка е с дамаскова шарка на микрониво, демек ликвация на карбидите .Колкото е по изразена карбидната стуктура толкоз е по агресивен ряза, демек карбиди и матрица .Пешо Генов го е обеснявал много пьти .Тука идва и обеснението че агресивният ряз идва от карбидите на циментита който се образува след определена температура и след достатьчно задьржане в навьглеродяваща среда .

Аватар
Acho

#28 Мнение от Acho » 27 Юни 2016, 22:22

янко написа:По вьпроса сьс снимката в началото на темата аз бих ви казал нещо .Всяка стомана ,лята ,при потходяща обработка е с дамаскова шарка на микрониво, демек ликвация на карбидите .Колкото е по изразена карбидната стуктура толкоз е по агресивен ряза, демек карбиди и матрица .Пешо Генов го е обеснявал много пьти .Тука идва и обеснението че агресивният ряз идва от карбидите на циментита който се образува след определена температура и след достатьчно задьржане в навьглеродяваща среда .
Благодаря, че връщаш темата към това, което трябва да е, но все пак въпроса си остава. Не може никой ковач да не е сбрал впечатления от разните стомани.
Ars longa, vita brevis.

Аватар
RAZORBLADE

#29 Мнение от RAZORBLADE » 28 Юни 2016, 07:14

Колкото по-легирана е, толкова по-капризна и трудна за коване. Да не говорим за въздушно закаляемите - там е тегаво за бой и белите стават лесно. Ники кова от един прът Х12МФ на Сопот. Ми, не съм ковал от нея, ама изглеждаше голям ..р.
65Г, У-тата и други по-ниско легирани стомани са по-щадящи към резултата. В огнището можеш да подобриш, а може и да прецакаш детайла.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
danaec

#30 Мнение от danaec » 28 Юни 2016, 12:29

Самия въпрос е някъкси не ясен.Всички стомани си имат сертификати и хим състав на които да отговарят и всички са добри според стандарта.
Едни че се коват по трудно, в смисъл че при едно и също усилие деформацията е по малка не значи че са по лоши.
В горяма степен роля играе и начина на коване.Преди време бях пуснал някъква подобна тема.Там Джигита беше качил снимки на деформацията на метала при различни повърхности на чука. Спецялно аз не виждам защо едно Ф трябва да го правиш на шина и чак после на острие.Като може да го подкараш направо към острие.
А коването на Х12 с букви и без, със плоското на чука си е мазохизъм.Много блъскане, малко деформация.
Ето и една лагерна черупка
Изображение
Изображение
От двете страни е различна щото от едната ми е по удобно да млатя :D
А в линка на Ангел, руснака е направо страшен.

BUTTON_POST_REPLY