Коване и най-добрите стомани за това

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
Acho

Коване и най-добрите стомани за това

#1 Мнение от Acho » 08 Юни 2016, 20:05

Имаме "видове дървесина" защо да нямаме и за стоманите?
Вероятно ще е кратка тема, но все пак струва ми се ще е полезна за новаци като мен.
Кои стомани са подходящи за коване? Кои се ковът най-лесно? Кои на какви температури се коват? В общи линии да направим едно обобщение на стоманите и то да е на едно място, а не из целия форум. Лично аз съм ковал 65г, шх15, ресор, сребрянка, n685. Лично мое мнение е, че ако някой тепърва ще почва да кове най-добре да се насочи към сребрянката. За мен беше като пластелин и се надявам да има скоро някоя поръчка та да си поръчам.
Ами това е. Ако има колеги от по знаещите да се включат с инфо за различните видове стомани и тяхната ПД ще съм благодарен, а мисля, че и други колеги ще са.
Ars longa, vita brevis.

Аватар
dido

Re: Коване и най-добрите стомани за това

#2 Мнение от dido » 08 Юни 2016, 21:03

Най-хубава за коване е ст3, не е капризна, кове се лесно и грешки не стават. :D :D
Пък сериозно, Темата наистина е малко не на място. Понеже всички стомани могат да се ковът, друг е въпроса дали има нужда.Аз например кова, не защото искам , а защото се налага. И винаги съм казвал, че коването не е върха на сладоледа. Но колегите си мислят, че с коването едва ли стават някакви магични свойства с тея стомани, но нейсе. Щом ви се кове, ковете! *DRINK*

kekerence

#3 Мнение от kekerence » 08 Юни 2016, 21:11

Е все пак от лагер няма как да изшлайфаш нож,трябва да го поизправиш.Ще следя темата. *DANCE*

Аватар
danaec

#4 Мнение от danaec » 08 Юни 2016, 21:54

Дидо ецни една шена от У10 и изкараи това

Изображение

А паък аз го чукам що ми е кев :D

Аватар
Acho

#5 Мнение от Acho » 08 Юни 2016, 22:08

danaec написа:Дидо ецни една шена от У10 и изкараи това

Изображение

А паък аз го чукам що ми е кев :D
Тва монолит ли е или пакет? И ако е монолит, как става номера?
Дидо, аз кова не щот се налага, а щот ми е кеф да чукам :P. И после на гриндера се задържам много по-малко. Обаче като съм ковал споменатите стомани в заглавния пост ми се ще да има една, да я наречем условно "карта за ПД" и да е лесно за всички начинаещи. Все пак дручко си е като има на достъпно място информация каква стомана да си избереш и тн. Има карти за ТО що да няма и за ПД (пластична деформация, ако някой се чуди ко е туй нящу).
П.П. и що па да са налага да ковеш? Виж аз кви дамаскови остриета докарвам само с ецване :P
Айде със здраве и *DRINK*
Ars longa, vita brevis.

Аватар
dido

#6 Мнение от dido » 08 Юни 2016, 22:23

Тъй де, да поясня! Кова, щото дамаск без коване не става, ако намеря начин да го правя без коване, само така ще го правя.( не говоря за булат).Ковете щото ви е кеф, не че се налага. Друго, шляпане от време на време, не е коване. Когато започнете да ковете 8 часа на ден и 6 дена на седмица- тогава друго ще се говори. За това дерзайте, ковете , радвайте се защото всичко друго е тема за пушялнята... *DRINK* *DRINK* *DRINK*

Аватар
Acho

#7 Мнение от Acho » 08 Юни 2016, 22:56

Тва да кова по цял ден ми е мечта, ама кат няма време се задоволявам само с изковаването на едно острие. Като стане на нож почвам да кова следващото. Надявам се и го пожелавам на всички колеги един ден да имат работ по ножарството която да замести настоящата, защото от това да живееш от това което ти харесва да правиш по хубаво няма.
Ама никой нищо не каза по темата....
Ars longa, vita brevis.

Аватар
woody

#8 Мнение от woody » 08 Юни 2016, 23:42

Ами не казва, щото стомани колкото искаш и като чукнеш в нета названието, отваря ти се сайта на производителя, а там, заедно с режимите за ТО, задължително има и температурните граници в които се кове въпросната стомана. Не, че това ще ти помогне кой знае колко, ако нямаш десетина години опит в коването зад гърба си, ама си ги има. :D
*DRINK*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
Acho

#9 Мнение от Acho » 09 Юни 2016, 00:12

Мишо, ясно е, че ги има. Ясно е също, че всичко в този форум го има в нета. Защо има толкова дискусии като може да отвориш гугъла и да си ги намериш!? За какво е форума!? Или само за мерене на пиш...и и търговия!?!? Моята идея беше да има тема в която хора с опит да кажат " не кови тази стомана защото еди какво си, а кови тази защото еди какво си". В днешно време всички се учим от нета, но когато има хора, които се бият в гърдите, че много помагали на новаците, а в същото време нищо не казват е малко гадно. Ясно е, че всеки стреля на поръчката, но не виждам защо е така. Ясно е и, че занаят се краде, но кражбата по интернет не става. Прост пример е, че преди пленера ковях и едно острие ставаше за няколко дни. След пленера едно острие изковавам за час или два. Всичко е благодарение на Мишо и Ники и съм горд, че най-сетне успях да се срещна с такива майстори *HI* *HI* *HI* , но какво да правят тези които нямат възможност да се срещнат с вас или да идат при някой майстор!?
Ars longa, vita brevis.

Аватар
danaec

#10 Мнение от danaec » 09 Юни 2016, 09:18

Едно хоби превърнеш ли го в работо става досадно.
За сега успявам да държа хобитата на страна от работата.Заставането зад наковалнята 2-3 месечно си ми доставя удоволствие.Въпреки че ръчното млагене с чука е сведено до минимум.Визирам моите напъни в мачкането на железа. От оам идват различните гледни точки.
Кой е ръчкал във въгленчетата рано или късно пак на там го тегли.
Дамаска може и да не е на ръка :) .

Аватар
kapkan

#11 Мнение от kapkan » 09 Юни 2016, 10:52

Acho написа: но какво да правят тези които нямат възможност да се срещнат с вас или да идат при някой майстор!?
Звънят по телефона,пишат на лични у фейса или тук и евентуално получавате отговор *DRINK*

DIKISANA

#12 Мнение от DIKISANA » 09 Юни 2016, 11:14

Като чета тук пак се сещам за вица :
"Задава се въпрос в английски форум - всички любезно отговарят (с английска вежливост) .
Задава се въпрос в руски форум - отговарят ти , но и на теб ти задават въпроси .
Задава се въпрос в български форум - всички любезно ти обясняват колко си тъп и нищо не знаеш ."
Всеки сам стига до отговорите , било с чужда помощ или не .
:D

Аватар
Acho

#13 Мнение от Acho » 09 Юни 2016, 11:29

DIKISANA написа:Като чета тук пак се сещам за вица :
"Задава се въпрос в английски форум - всички любезно отговарят (с английска вежливост) .
Задава се въпрос в руски форум - отговарят ти , но и на теб ти задават въпроси .
Задава се въпрос в български форум - всички любезно ти обясняват колко си тъп и нищо не знаеш ."
Всеки сам стига до отговорите , било с чужда помощ или не .
:D
*THUMBS UP*
Значи мнението ми за меренето на п...ки се потвърждава. Здраве да е
Ars longa, vita brevis.

Стефан Чаков

#14 Мнение от Стефан Чаков » 09 Юни 2016, 11:44

Аз пък си мисля че ще е добре ако има възможност поне веднъж месечно да се правят срещи или тематични сбирки подобни на тая в Сопот и който иска да научи, види или попита нещо да ходи.Има доста майстори из форума и всеки по нещо може да покаже.

Аватар
Acho

#15 Мнение от Acho » 09 Юни 2016, 11:48

Това е добра идея *THUMBS UP* аз лично бих присъствал с удоволствие.
Ars longa, vita brevis.

BUTTON_POST_REPLY