Камени VS дървени въглища

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
Agarvaen

Re: Камени VS дървени въглища

#16 Мнение от Agarvaen » 15 Яну 2014, 13:32

Хофе, имам предвид ковашката работа. Сярата, както и фосфора, води до лоша пластичност на материала, но за да проникне толкова сериозно в стоманата, трябва да е в големи количества и стоманата да е "сурова", т.е. - в процеса на леене. Малко или много ние ползваме рафинирана стомана. Можеш да си направиш следния експеримент - купи сяра от магазина, нагорещи някакво парче, за което няма да ти е жалко и го поръси със сярата. Недей да вдишваш изпаренията! Сярата чисто и просто изгаря на парчето, образувайки серен диоксид(във въздуха) и железен сулфат(на повърността на желязото). Не може да проникне в дълбочина, защото няма как. Спомнете си опитите на дедо Сачмо с навъглеродяването - за няколко часа - милиметър-два. И то с яка концентрация на въглерод. А при сярата всичко отива в окалината или изгаря. А и ти сам си го казал - "стомана със съдържание на сяра". Ако толкова те мъчи въпроса, ще поровя из книгите да видя какво имам.
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

Аватар
Djigit

#17 Мнение от Djigit » 15 Яну 2014, 13:52

Не че кова :D , но ме интересува друг въпрос. При коване на прът или шина, горе долу обяснихте, но при коване на дамаск, сярата не влиза ли между всеки един слой?
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

Аватар
Agarvaen

#18 Мнение от Agarvaen » 15 Яну 2014, 14:00

Тц. :D Боракс и прочие.
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

бай васил

#19 Мнение от бай васил » 15 Яну 2014, 14:28

Руснаците "разправят"следното./според два различни източника/.
За коване с използване на твърдо гориво:
Дървени въглища/но от твърди и плътни породи широколистна дървесина/,кокс,каменни въглища.
Последните обаче трябвало да са "марка"ОС,К или Т по ГОСТ-8180-59 от 69год. тип -"късопламъчни-бързо спичащи се"с ниско съдържание на сяра.
И тук си представих как отивам в "Топливо"и им искам въглища модел Т. :D
Бай Васил :)

Аватар
igolqm

#20 Мнение от igolqm » 18 Яну 2014, 12:43

Преди време правих нож за приятел който искаше ножа да е с криво острие та се наложи парче шина стомана 1,2379 да я нагрея,изкривя и прелескам за да се получи желаната форма на острието.Нагрях я домбаски въглища (щот дървените отидоха за барбекюто).От същата стомана бях остъргал преди това два други ножа.Дадох и трите за закаляване и се оказа че с нагрявания нож е имало проблеми при закаляването . Подробности не зная ,(не съм виждал термиста, всичко беше на принципа -имам комшия който ще даде ножовете за закаляване) та човекът казал че след нагряването"стоманата не е същата" като на другите два ножа понеже преди закаляването са правили анализ на ножовете за да са сигурни с каква стомана работят. По нататък мисля да пробвам сребрянката ф20-едно парче сплескано с домбаски и друго с дървени въглища и ще видя ще има ли разлика като дам да ги закаляват.
Изображение

limonad13

#21 Мнение от limonad13 » 06 Юли 2015, 15:27

Здравейте имам въпрос към знаещите и разбиращите от въглища. Предлагат ми дървени въглища от мангрови дървета по трудно се разпалвали но били доста калорични. Та въпроса ми е заслужава ли си заприходяването на такива дървени въглища.

Аватар
sa4mo

#22 Мнение от sa4mo » 06 Юли 2015, 16:20

Съмнява ме да получиш смислен отговор на въпроса си - имам пред вид, че мангрово дърво в Бг едва ли се намира, камо ли пък въглища от него...А щом имаш възможност да получаваш такива екзотични предложения, що не се разтърсиш за дървен материал от магнолия примерно - това е традиционния материал за кании/сайа/ за японски ножове..?
Не се бъзикам, съвсем сериозно предлагам, със здраве!
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Всеки се ражда като другите, обаче умира като себе си
Изображение
http://sa4moknives.wordpress.com/

limonad13

#23 Мнение от limonad13 » 06 Юли 2015, 17:20

Вкарали са един контейнер с такива въглища и човека който ги разпространява ми ги предложи аз от него си взимам дървените . А за магнолията щя потърся понякога излизат интересни предложения за дървесини.

Аватар
woody

#24 Мнение от woody » 06 Юли 2015, 20:26

Миналата година и на мен ми ги предлагаха. Опитах ги. Стават, но са по-скъпи, а не са по-добри от дъбовите.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

янко

#25 Мнение от янко » 06 Юли 2015, 21:12

С дьрвени вьглища ножовете
А с всички други ковете джелеза

limonad13

#26 Мнение от limonad13 » 08 Юли 2015, 01:23

Благодаря за мненията. Мишо чувал от тези въглища ми го дават за 30тина лева а нашенските са 20лв. като говорим за едно и също количество от 20кг. за чувал. Като нашите са без абсолютно никаква пепел. При еднакви килограми на чувал тези изглеждат поне с двадесет процента по малко но са същото тегло.

Стефан Чаков

#27 Мнение от Стефан Чаков » 12 Юли 2017, 12:45

Такаааааа.
Уважаеми колеги мисля най-после да турим край на тоя спор.С мой приятел от Казанлък ковахме едно ф20 -Х12М.Орязахме парчета от суровия материал и от кованото и ги дадохме за анализ за да видим какво е съдържанието на сяра и фосфор .Предлагам на вашето внимание следния документ издаден от специализирана лабораторияИзображение.
В жълто е кованото останалото е на суровия материал.Моля погледнете внимателно какво пише и не бъркайте КОВАНЕТО с ТОПЕНЕТО на стоманата.
Забравих да спомена че ковах парчето с донбаски въглища ,и нека тия дето оплюват колегите си че работят с каменни въглища следващия път добре да помислят преди да изръсят някоя глупост.
Ако Евгени разреши тоя документ може да бъде закачен до ковачницата в Сопот та който мине да гледа.

Аватар
dido

#28 Мнение от dido » 12 Юли 2017, 16:23

Тоя спор аз съм го приключил преди години, не е проблема във въглищата. Повечето поразий стават при коването не при топленето.

Аватар
Славей Иванов

#29 Мнение от Славей Иванов » 05 Авг 2017, 20:53

dido написа:Тоя спор аз съм го приключил преди години, не е проблема във въглищата. Повечето поразий стават при коването не при топленето.
*THUMBS UP* *THUMBS UP* *THUMBS UP* Така е дидо прав си абсюлютно *BRAVO* Аз когато разковавам дебело Фи си ползвам донбаски безпроблемно .Става Бързо лесно и качествено .Не във въглищата е проблема а в температурата на коването защото при по ниска температура на коването често заготовката се пука. А относно влиянието на сярата от въглищата върху заготовката нещата се преувеличават. Сярата е опасна когато се топи стоманата в пещите ,там трябва да се контролира количеството и .Така съм го и учил в часовете по топла обработка .А като ходихме на практика /миналия век беше *CRAZY* / леярите ми казваха че леели стоманата с чешки кокс поради минималното количество сяра в него !
Та така ! Хайде *DRINK* от бате ви Славей!

BUTTON_POST_REPLY