Проект за нож

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
mel_bibson

Проект за нож

#1 Мнение от mel_bibson » 17 Дек 2013, 17:14

Ще опитам да направя един такъв нож.
Скицирах го едно към едно и мисля да го изкова от ресор на камион.
Изображение
Първо ще опитам да го изрежа от ресора по-тесен и след това с коване да го приближа максимално към скицата.Не зная само,дали няма да променя качествата на стоманата,като я нагрея на огнището и дали след това ще е нужна закалка?!

А дали няма и да я прецакам,още когато я изрязвам с флекса?!Или да опитам да подавам вода по време на рязането?!
Не зная,ще опитам,пък каквото стане :)

Аватар
Djigit

Re: Проект за нож

#2 Мнение от Djigit » 17 Дек 2013, 17:26

Като режеш с флекса от време на време топвай ресора във вода. След коването ще трябва нормализация на стоманата и след това закалка, иначе след коването не знаеш какво ще излезе и ножа ще става само за украса. За конкретни градуси, не знам ресора от каква стомана е, майсторите нека посъветват. Търсачката на форума също ще ти е от полза.
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

mel_bibson

#3 Мнение от mel_bibson » 17 Дек 2013, 18:29

Да,вода ще има със сигурност..това после с нормализацията и отпускането..малко ме бърка,понеже май не съм схванал правилно..но ще чета пак и така. Както и градусите не бих могъл да определям..тук е описано,до градус цвят и т.н...но определено не е за новак като мен.
Както и едно нещо така ме е объркало,че няма на къде..става дума за диаграмата със закалката и отвръщането...като това за отвръщането ме обърка.
Изображение
От светложълт цвят при 210 градуса..добре,но при 330 градуса цвета е вече светло сив?!
Някак си не ми се струва логично..по-голям градус а вече цвета е светло син..сив..?!?
Това не мога да го схвана?!Все едно е обърнато на опаки..нали колкото по-голяма е температурата,толкова по жълто става..по-светло жълто..или аз нещо се бъркам?!

Hof

#4 Мнение от Hof » 17 Дек 2013, 19:37

Най добре е наистина да се разровиш във форума, преди да почнеш. Има наистина доста неща написани.
Тези две цветови схеми са за различни неща . Едното е "цвета побежалости" дето им викат руснаците тоест като нагрееш до тази температура ножа придобива трайно този цвят, така да се каже, и по него може да разбереш до каква температура си го нагрял , това обиконвено важи за отпускане след закалка вече.
Другата схема е за цвят на нагрято желязо, то вече е различно , този цвят не е траен *CRAZY*
Режиш с флекса груб размер и форма, ковеш , нормализираш, закалка отпуск . Няма от какво да се притесняваш като режиш с флекса освен да не се нараниш :D
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

mel_bibson

#5 Мнение от mel_bibson » 17 Дек 2013, 20:46

Ааа мерси много...значи за последния цвят който ще добие е първата,че за малко да се побъркам от умуване.. *CRAZY*
Обаче до сега разглеждах и тук и в гън.бг..и нещо каракулака взе да не ме кефи...
Много на турски ми бие..а аз като надуша нещо турско и..все по кобура потупвам.Може би ще му преработя дизайна малко....най-вече на дръжката..ще му сложа и гард..или направо да го започвам като тракийски?!С дръжка като тази на меча на Севт..?! :)

Hof

#6 Мнение от Hof » 17 Дек 2013, 20:53

:D Айде сега...
Изображение

mel_bibson

#7 Мнение от mel_bibson » 17 Дек 2013, 21:07

Ето това е еталона за форма на острие...според мен;
Изображение
Чудех се и преди,първо като каракулак ли да пробвам или направо на тракийски....е,видя се,че кара няма да е.Като този ще се опитам,но със сериозен канал искам да му направя..утре започвам с рязането на ресора..и дано приключа до другата нова година :D

Аватар
Любо

#8 Мнение от Любо » 18 Дек 2013, 13:52

mel_bibson написа: Изображение
Ей тая табличка ме върна в часовете по трудово. Имахме часове по коване на метал и беше закичена същата цветова табличка до огнището :D .

Hof

#9 Мнение от Hof » 18 Дек 2013, 15:28

mel_bibson написа:Ето това е еталона за форма на острие...според мен;
Изображение
Чудех се и преди,първо като каракулак ли да пробвам или направо на тракийски....е,видя се,че кара няма да е.Като този ще се опитам,но със сериозен канал искам да му направя..утре започвам с рязането на ресора..и дано приключа до другата нова година :D
Това е дядото на каракулака. Османската империя е била как да кажа апгрейтвана от народите които е покорила. И на нея са били предадени много от традициите на корените народи . Империите до голяма степен са безлики формирования, насищат ги народите дето те обединяват . А Турция е една млада държава , тя не е Османска империя.
Изображение

mel_bibson

#10 Мнение от mel_bibson » 18 Дек 2013, 18:48

Дядо,прадядо..то е ясно,че тъпите резаци нищо свястно не могат да измислят...така че....ще направя един такъв (онази дръжка на тракийския е малко по-сложна,и сега нямам време да се занимавам с нея).Време е да се въведе нов вид нож..да се даде ново име на този каракулак.
Следователно вече имам идея..формата горе долу като на тракийския меч..с дръжка по-близка до каракулака..но острието с ясно изразен канал..и най-вече материала.Материала да е като на катана..от магнетит..с поне 6-7 прегъвания при коването. И накрая името..не може да съдържа турски думи като кара.....черни уши...тц..бели уши..?!...сърбосек усташите добре са го измислили..но много късичко....тц..не само сърбите са за сечене...туркосек...?!или направо врагосек...ооо..скоро ще си ковна и един такъв..магнетит ще си уредя...желание имам..ще модифицирам огнището..или ще направя такова от глина..като джапанците..... ще си кажете..."и като се събудиш,краката ти в контакта и задника ти светка.. :D "..вярно,удрям го малко на мечти..но не ми пречи в скоро време да опитам. До тогава ще пробвам на ресорите(разглобих най-сетне един преден на Преслав)..

Сега съм заложил две кофи със сух дъб,като проба...да видя дали ще мога да изкарам малко дървени въглища(трябва да ходя да видя,да не е загаснала вече "жижницата")..ако е,утре ще и дам малко повече зор..и тогава ще я затрупам със земя.

Аватар
gandalf

#11 Мнение от gandalf » 19 Дек 2013, 10:42

mel_bibson написа:...то е ясно,че тъпите резаци нищо свястно не могат да измислят...
mel_bibson написа:...Материала да е като на катана...
mel_bibson написа:...ще направя такова от глина..като джапанците..
Това всичкото в един пост ли трябва да е?
pedo mellon a minno

Hof

#12 Мнение от Hof » 19 Дек 2013, 11:30

:D Ти ... такова, като згънеш 4 пъти и направиш този самурайски тракийски нож да показваш . И недей с тези националистически изцепки , има си доста места в нета за "патриотически" эпоси :D
Изображение

mel_bibson

#13 Мнение от mel_bibson » 19 Дек 2013, 18:59

Ааа..до сгъването има още много хляб да изям.Докато дойде до там,ако изобщо дойде някога,до тогава ще почуквам по ресорите.Не че до сега на млатих по едно парче..викам си вече да откривам сериозно ковашкия сезон,обаче........ с дърва нищо не става...да му е ба-ничката сладка и на мерата му с мера.
Трябва да ходя да си взема дървени въглища(че 24 часа в една дупка..нищо не стана с две кофи дърва,които бях запалил и затрупал..белким излезе някоя бучка дървени въглища..обаче тц.....утре пак ще пална жижницата,но ще я преправя..че сега ми е в дупка и не мога да я подклаждам)
Или ще пробвам с едни други въглища..от тези за парното..домбаски..?!Незнам какво ще е и кога ще е,но нож какъвто искам ще си изкова,ще си го изкова та ако ще турско да е... :)

Аватар
primkarq

#14 Мнение от primkarq » 20 Дек 2013, 13:20

Нали знаеш какво те чака като те пипнат с твоя ''врагосек''? :-| :D
Чукча - не читатель, Чукча - писатель :)

mel_bibson

#15 Мнение от mel_bibson » 20 Дек 2013, 23:50

Като ме пипне..кой като ме пипне?!
За съжаление работата по коването на нож,не върви както ми се струваше...с дърва нищо свястно не може да се направи,но въпреки това....ще видя накрая.Сега опитвам от ресор на някаква кола,но както ми се струва,тези от Преслав,май ще ги правя само с рязан е и пилене.... :(

BUTTON_POST_REPLY