Технологии на коване

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
danaec

Re: технологии на коване

#31 Мнение от danaec » 05 Апр 2011, 23:36

искам да го вида запоения алуминии, чувал съм го но никога не съм виждал

Hof

#32 Мнение от Hof » 06 Апр 2011, 08:09

Четох някаде из руските ковашки хоруми имаше тема за алтернативите на боракса, и разни смески с него, доколкото разбрах от опитите излизало че с боракса е най лесно следващата по приемлива алтернатива е счуканото стъкло но било като карамел и не прониквало между металите толко добре като боракса а и не всяко стъкло било добро за целта. С една дума става и с пясък и с примески от обикновена сол и стъкло но с боракс най добре, някой твърдяха че бъркат боракса със сол и било по добре . Аз лично смятам да пробвам стъкло и квр. Пясък , да знам как е реално.
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
LIONSIO

#33 Мнение от LIONSIO » 06 Апр 2011, 10:26

И хлебна сода става. Кварцовия пясък е огнеопорен, по трудно се топи.

Hof

#34 Мнение от Hof » 06 Апр 2011, 10:37

LIONSIO написа:И хлебна сода става. Кварцовия пясък е огнеопорен, по трудно се топи.
За пясъка точно не разбрах какъв е . Един ковач от ромски произход ми каза следното " Да лепиш джелезо най добре с бела песак , оти от бораксо ке ти отиде дробчето " Незнам доколко и каде има истина в думите му но това каза за пясъка , каза че този пясък продавали по строителни магазини "бела песак" така каза , той от това ползвал, макар че се съмнявам да кове дамаск но сигурно понякога прави ковашка заварка или поне преди е правил .
Изображение

kolarovs

#35 Мнение от kolarovs » 06 Апр 2011, 11:11

Здравей Хов,някъде към 81-82г бяха донесли една паста която се намазваше върху детайл,запалваше се и навъглеродяваше дет,гореше като бенгалски огън,беше секретно изпълнение,дали някои от руския форум не знае рецептата и .Беше съветско изпълнение

Hof

#36 Мнение от Hof » 06 Апр 2011, 11:23

kolarovs написа:Здравей Хов,някъде към 81-82г бяха донесли една паста която се намазваше върху детайл,запалваше се и навъглеродяваше дет,гореше като бенгалски огън,беше секретно изпълнение,дали някои от руския форум не знае рецептата и .Беше съветско изпълнение
Не съм срещал информация за това. Дай ми повече информация каде си я видял ? как изглежда? абе всичко което знаеш и тогава може да питам на ганза например.
Изображение

kolarovs

#37 Мнение от kolarovs » 06 Апр 2011, 11:33

Hof написа:
kolarovs написа:Здравей Хов,някъде към 81-82г бяха донесли една паста която се намазваше върху детайл,запалваше се и навъглеродяваше дет,гореше като бенгалски огън,беше секретно изпълнение,дали някои от руския форум не знае рецептата и .Беше съветско изпълнение
Не съм срещал информация за това. Дай ми повече информация каде си я видял ? как изглежда? абе всичко което знаеш и тогава може да питам на ганза например.
Беше мръсно бяла на цвят и се мажеше със шпакла само това знам за нея

Аватар
Djigit

#38 Мнение от Djigit » 21 Сеп 2011, 22:24

Ето малко снимки, които откраднах от блейдфорума :D майсторът е Nick Wheeler
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

тук е боядисано за да очертае контура и да го изпили
Изображение
Изображение
нататък е за друга тема, но не е за испускане, но и няма да ви разкривам крайния резултат, така че давам линк
Също така има страашно много трикчета и тънкости, които могат да бъдат много полезни!
http://www.bladeforums.com/forums/showt ... l-with-you
*DRINK*
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

Pana

#39 Мнение от Pana » 22 Дек 2011, 00:01

Здравейте разбиращи люде...при някои клипове за коване гледам, че ковачът освен по нагорещеното желязо, от време на време си почуква и хей така(на празен ход) по само по наковалнята. Това с каква цел се прави?

magnus

#40 Мнение от magnus » 22 Дек 2011, 00:05

Държи реноме пред съседите, да са не отпущат много.

Аватар
dido

#41 Мнение от dido » 22 Дек 2011, 18:35

Pana написа:Здравейте разбиращи люде...при някои клипове за коване гледам, че ковачът освен по нагорещеното желязо, от време на време си почуква и хей така(на празен ход) по само по наковалнята. Това с каква цел се прави?
Тренира за лешници, орехи и бадеми.Сиреч като умалее от железото хваща ритама на празното и воала, с бадемите му е по-лесно. :D

дядоБлаго

#42 Мнение от дядоБлаго » 22 Дек 2011, 20:05

добре,че не си видял някой да духа наковалнята,че щяхме са чудиме кво да ти обясняваме...
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

erco

#43 Мнение от erco » 22 Дек 2011, 20:28

Това трябва да крайния резултат, но дали успяваме да го докараме е друг въпрос.
http://www.youtube.com/watch?v=8Yx-Aw2V ... re=related

дядоБлаго

#44 Мнение от дядоБлаго » 22 Дек 2011, 21:02

тъкмо помислих,че си снимал как са чука :D па дали успяваме - тва е теста,правиш и разбираш :D
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

Аватар
Centurion

Re: От заготовка за нож ........Сърп

#45 Мнение от Centurion » 06 Фев 2012, 01:33

http://www.youtube.com/watch?v=zdYAiKDKv1Q/ Виж това видео полезно е,а от около 4-та минута ще видиш защо се е извило така.Успех *THUMBS UP*

BUTTON_POST_REPLY