Технологии на коване

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
дядоБлаго

Re: технологии на коване

#16 Мнение от дядоБлаго » 21 Мар 2011, 13:44

най-простото е(като вече си я оставил по острието в голямо количество) един едър шмиргелов камък ,мокриш с вода острието и търкаш докат светне.после с пилите.може и на шмиргела,ако нямаш уплаха към технологии :D
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

Hof

#17 Мнение от Hof » 21 Мар 2011, 14:05

Значи с вода и едар камък. Така ще направя.
Такива шайтан машини като шмиргел не държа в къщи :D , флекс и бормашина това са ми най високите технологии които използвам при това флекса обикновенно само за отрязване на метал . Мислих да си взема електрожен но май вчера расковах един пакет успешно скрепен само с тел , така че може и без електрожен *CRAZY* И без това концептуално не ми се връзваше да заваряваш нещо с електрожен и сетне с чук, има нещо подозрително в това , докрай не съм го осмислил но нещо ме съмнява :D
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
dido

#18 Мнение от dido » 21 Мар 2011, 19:59

Ми к`ат имаш флекс що не го ползваш?Преди пилите грубото го махаш със него и после огин с пилата, но да внимаваш с пилата.Да не земеш да я зачервиш, щото ще се отвърне. :D :D

Hof

#19 Мнение от Hof » 21 Мар 2011, 20:14

dido написа:Ми к`ат имаш флекс що не го ползваш?Преди пилите грубото го махаш със него и после огин с пилата, но да внимаваш с пилата.Да не земеш да я зачервиш, щото ще се отвърне. :D :D
Ами да не захабя много шлайф диска за разни съмнителни дейности и сетне да няма със какво да си оформям ноктите на краката *CRAZY*
Пилите като се престарая и ги отвърна фърлям в ъгала за нож да ковем, знаеш как е *heat*
Изображение

Аватар
Тошко

#20 Мнение от Тошко » 01 Апр 2011, 22:59

Точно благодарение на Гого ще имам пещ и съм му страшно задължен,но това е за друга тема.

Аватар
JoroHondata

#21 Мнение от JoroHondata » 03 Апр 2011, 22:08

Колега wiskas,
Моля да ме разбереш правилно, и не само ти:
При Термичното обработване на Металите и Сплавите теорията и практиката/експериментите вървят ръка за ръка, дори може да се каже, че са едно цяло.
Всяка диаграма- всяка линия в нея, всяка таблица с температури (написана в някой справочник или учебник) по Металознание е плод на дългогодишни експерименти и на труда на много хора в областта на Металургията и металознанието.
Поздрави
Умните са мързеливи, а глупавите- амбициозни !
Старай се, за да заслужиш !
Arbeit macht frei
+359 88 6861413

дядоБлаго

#22 Мнение от дядоБлаго » 03 Апр 2011, 23:46

wiskas написа:Искренно се извинявам ,че се намесвам в този спор и разясняване на знания и умения.Моето е по-скоро изказване на мнение.За съжаление в моето ежедневие се налага неизбежно да споря с различни хора по въпроси свърани с професията ми и за съжаление са все хора от които би трябвало да се уча ,а не аз да уча тях.Хора с образование и китапи. Но с времето се убедих,че китапа нема значение.Масово не се прави разлика между научено наизуст и знание ,което е разбрано и осъзнато.Болшинството се позовават на различна литература . В повечето случаи практиката е пред теорията и ако немаш нужната практика нещото да ти е минало през главата и ръцете нема файда. Съжалявам,че Човек ,като Дедо ще ни лиши от своя опит и знание.Жалко ,че все още се намират хора ,които си мислят ,че са хванали Господ за топките.Това си е техен проблем. Дядо Благо излишно е да те умолявам да не им се "връзваш " ,блаженни са вярващите :D ,все пак много научихме от теб.
виж колко хора тук правят ножове и то не да им слагат дръжки,а ковът остриета,стържат,то не бяха аналози,не бяха серебрянки,не бяха дамаски,не бяха прахови стомани.и нито един не изказа компетентно мение относно навъглеродяването/циментацията и какви стомани може да се циментират.а тва се елементарни неща,които всеки работещ остриета трябва да ги знае.кви са тогава тия хора - шмекери,измамници,склуптори?кви са им ножовете?
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

Аватар
dido

#23 Мнение от dido » 04 Апр 2011, 19:44

Коването на Дамаск не е върхът на сладоледа.Всеки , който си има оджак може да го прави.Голямо прехласване по тез пусти шарений.А много по-важно е ковача да си разбира от работата.На първо място така да кове, че да не съсипва желязото, второ дадено изделие да го прави максимално евтино и бързо и не на последно място да го мяза на нещо.Всичко друго си е бла-бла.Ковачи със висше образование няма, туй значи, че това е работа за всеки и не изпадайте в истерий по коването.Голяма работа, преди ковачите в нашто село са били цигани, то и за това занаята е цигански, тъй ,че споко.Литература по темата бол и както казва Петьо Генов "Всеки да разсъждава с главата си"Но нека всеки се съобразява с другия и да не го обижда по никакъв начин.Никой няма това право във този форум.За това от тук на сетне, който има въпроси по коването нека е на лични.

Аватар
JoroHondata

#24 Мнение от JoroHondata » 04 Апр 2011, 19:44

:-X
П.С. Напълно подкрепям dido- има хляб за всички под слънцето ;)
Поздрави
Последна промяна 1 на JoroHondata, променена общо 5 пъти
Умните са мързеливи, а глупавите- амбициозни !
Старай се, за да заслужиш !
Arbeit macht frei
+359 88 6861413

дядоБлаго

#25 Мнение от дядоБлаго » 04 Апр 2011, 21:49

Hof написа:Ей ДЕдо ! ми аз същото казах *NO* то се предполага че има някакво незначително обезвъглеродяване,
а ти викаше "не си прав"
Иначе наистина като калявам във масло и веднага вода пада окалината и метала белва
въобще не си казал същото.дори и незначително ,обезвъглеродяването го няма.а дали маско-вода или само вода окалината пада,но като нагряваш бавно в огнището под окалината остава обезвъглероден слой който нема как да падне :D

Аватар
BorisPetrov

#26 Мнение от BorisPetrov » 04 Апр 2011, 21:58

woody написа:Борка, това е само нагледен пример, за по лесно възприемане. Идеята е, че при циментация, само тънък слой от повърхността си променя свойствата. Като го изпилиш при заточване, отдолу пак е по-меко.
При навъглеродяване е почти същото. Трябва да отделиш много, ама много време, скъпи въглища и да седиш до него и контролираш процеса, за да влезе по дълбоко.
В случая с коларов кротичко си водим спора има ли или няма промяна на химическият състав. Но теб още първия път те разбрах - Технологията по навъглеродяване е трудоемка и не си струва...

Ако 2 мм. навъглеродяване може да се постигне, то при шина 2 мм. за острие - това е всичко което е нужно :)
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
BorisPetrov

#27 Мнение от BorisPetrov » 04 Апр 2011, 22:15

И кво, струята закалява, образува окалина, но понеже окалината се образува за секунди, струята на момента я издухва... И в момента в който има обезвъглеродяване, вече няма обезвъглеродяване... Баси гадната струя... И кво става с горката окалинка после?
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
danaec

#28 Мнение от danaec » 05 Апр 2011, 07:51

след като е по лесно обезвъглеродяването що всички навъглеродявате :D
чугун бол
интересно ми е за колко време може да се свали въглерода до 1-1,5

Hof

#29 Мнение от Hof » 05 Апр 2011, 09:01

danaec написа:след като е по лесно обезвъглеродяването що всички навъглеродявате :D
чугун бол
интересно ми е за колко време може да се свали въглерода до 1-1,5
То проблема е в това че не се обезвъглеродява изцяло и равномерно а повърхностно. Аз някаде из форума тук задавах въпрос дали може да се свали въглерода изцяло да кажем от у 13 да направим у 10 :D но нито тук нито на Ганза никой не даде отговор който да свидетелства че е възможно това, освен посредством "шмекери" тоест например посредством техника рафиниране или дето вика Дедото шината да е тънка но и тогава то не е съвсем равномерно и сложно контролируемо . Говоря за ковашки техники , може би има някакви съвремени методики които да го позволяват.
JoroHondata
Ами като калявах първите си няколко ножа правих така те бяха от пили , на последните експеременти с лагерна стомана само в масло. Е нали разбираш а и го казваш, че много зависи колко ще държиш в маслото преди да го топнеш във водата , аз държа в маслото около 2-3 сек сетне 1 сек докато отиде във водата , не съм видял пукнатини поне на око не се виждат никой нож не е пукнал .
Изображение

Аватар
RAZORBLADE

#30 Мнение от RAZORBLADE » 05 Апр 2011, 23:34

Аз пък мислех, че флюс е вещество, с което се покрива детайла за да не може да достига кислород по време на запояване или заваряване. Да не съм се объркал :) Флюс може да са много неща, стига да остават по детайла в разтопен вид и да го предпазват от окисление. за ковашка заварка съм чел че става с повечето видове соли, пясък, стъкло. Даже четох, че за запояване на алуминий се ползва машинно масло, което да пречи на образуването на окиси. Запоявал се с припой рийш. Така, че флюс според мен е термин, не конкретно вещество. Ко ше кажете вие?
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

BUTTON_POST_REPLY