Клепане ?

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Hof

Клепане ?

#1 Мнение от Hof » 03 Ное 2010, 10:06

Имам въпрос. Значи като чета тук , и там ( в това число и Дедото го е казвал) че клепането може да подобри режещите качества на стоманата. Доколкото разбирам в структурата на метала настъпват физични промени и плътноста се увеличава.
По идея на студено с малко чукче очукваш режещия ръб , но кога се прави това ? Чел съм някаде че не се прави на закалено острие че не се прави на неръждавейка , вярно ли е ? И вообще как и кога се прилага клепането в ножарството и пролага ли се вообще и доколко наистина подобрява режещите качества ?
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
BorisPetrov

Re: Клепане ?

#2 Мнение от BorisPetrov » 03 Ное 2010, 10:33

И друго - къде по диаграмите е отбелязана температурата на клепане?
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

djack

#3 Мнение от djack » 03 Ное 2010, 10:38

Hof написа:Имам въпрос. Значи като чета тук , и там ( в това число и Дедото го е казвал) че клепането може да подобри режещите качества на стоманата. Доколкото разбирам в структурата на метала настъпват физични промени и плътноста се увеличава.
По идея на студено с малко чукче очукваш режещия ръб , но кога се прави това ? Чел съм някаде че не се прави на закалено острие че не се прави на неръждавейка , вярно ли е ? И вообще как и кога се прилага клепането в ножарството и пролага ли се вообще и доколко наистина подобрява режещите качества ?
Аз мисля, че с клепане, чукане и пресоване, няма как да увеличим плътноста на метала! Даже съм категоричен! Ако това беше възможно, нямаше да съществува понятието "относително тегло" ! Клепане можеш да приложиш на острие което си подбил, запретнал и т.н. с цел да му изправиш режещия ръб!

gogotattoo

#4 Мнение от gogotattoo » 03 Ное 2010, 10:53

Сега ще рипнат "шперцовете" - доколкото помня терминът е механично уякчаване, и май беше и топло и студено, или най-вече студено. Типичен битов пример е клепането на косата - затова много се чудя, като пише - Лазерно наточена коса!!!!! Когато си наклепаш добре косата - вършиш мнооого работа.
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

djack

#5 Мнение от djack » 03 Ное 2010, 11:00

gogotattoo написа:........... Когато си наклепаш добре косата - вършиш мнооого работа.
Вършиш , защото си изтеглил чрез клепането острието и си го изтънил!

Аватар
sa4mo

#6 Мнение от sa4mo » 03 Ное 2010, 11:05

djack написа:Вършиш , защото си изтеглил чрез клепането острието и си го изтънил!
..освен това си го уееекинко втвърдил, и още - майсторското клепане е с едно островърхо чукче, бие се косо по острието,като се правят бразди - нещо като "полусеретация"..после-като мине бруса - става нещо средно между бръХнич и трион.По същия начин са клепали и сърповете едно време(то сърпа си е една мини-крива коса)
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Всеки се ражда като другите, обаче умира като себе си
Изображение
http://sa4moknives.wordpress.com/

Аватар
Agarvaen

#7 Мнение от Agarvaen » 03 Ное 2010, 12:49

Косата е може би най-удачния пример. В Руско попаднах на един тип, дето имаше нож от дядо му/дълга и широка/ на острието на който се виждаше режеща планка, по думите му от коса. Клепането се прилага не само за коси, а също за мотики, сърпове, лопати, чепи, брадви и прочие домашен селскостопански инвентар. Виждал съм да клепят и палешник, ама само веднъж...
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

gogotattoo

#8 Мнение от gogotattoo » 03 Ное 2010, 13:08

Точно така де, така се коват и шила за ръчно биенье на бетон и пр. Абе бой му е майкята - с което отговарям и на Камен :D :D :D
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

дядоБлаго

#9 Мнение от дядоБлаго » 03 Ное 2010, 18:10

никва плътност не се увеличава.твърдоста нараства,създават се дефекти в кристалната решетка.може и неръждавейка да се клепа,но зависи от неръждавейката.
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

Аватар
woody

#10 Мнение от woody » 03 Ное 2010, 20:23

Доколкото аз знам, клепа се само ниско въглеродна стомана и не калена. Иначе един качествен кален нож, ако тръгне някой да си го клепа, найвероятно е да го пореже някое хвръкнало парче.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
JoroHondata

#11 Мнение от JoroHondata » 03 Ное 2010, 21:39

Здравейте
Както съм писал тук и по- рано, по принцип има два основни начина за уякчаване на металите и сплавите: чрез фазово превръщане (закаляване)- Термично обработване и другия начин е чрез Пластична Деформация.
Всеки от тези методи си има своите особености- но ето за 2 метод: при нагряване много по- лесно и бързо се разякчава метала поради процеси на полигонизация, рекристализация, "отдих"- от Рускии др.
Като пример за уякчаване чрез ПД: почти 90 % от съществуващите пружини- независимо от какъв вид са- са уякчени чрез изтегляне.
Поздрави
Умните са мързеливи, а глупавите- амбициозни !
Старай се, за да заслужиш !
Arbeit macht frei
+359 88 6861413

Аватар
JimHokins

#12 Мнение от JimHokins » 03 Ное 2010, 21:45

дядоБлаго написа:никва плътност не се увеличава.твърдоста нараства,създават се дефекти в кристалната решетка.може и неръждавейка да се клепа,но зависи от неръждавейката.
Не точно дефекти. Деформира се кристалната решетка и се повишава напрежението м/у молекулите. Това води до втвърдяване на метала. Поне така са ни учили. Аз съм "клепал" метални гилзи (не от оръжие) направени от хром-никелова сплав чрез студено изтегляне. Втвърдяването е значително! След няколко цикъла на изтегляне, за да не се повреди апарата, гилзите се нагряват с бренер, за да се отпуснат, и ако е необходимо чак тогава се продължава.
"My God, it's full of stars!"

Аватар
JoroHondata

#13 Мнение от JoroHondata » 03 Ное 2010, 22:07

JimHokins
Дедето е прав: хем се деформира кристалната решетка на метала, хем се създават и множество дефекти (преместване на дислокации и на чужди атоми с тях).
В металите няма молекули, а атоми, и напрежението в метала се повишава именно заради увеличаване на дислокациите/дефектите.
Поздрави
Умните са мързеливи, а глупавите- амбициозни !
Старай се, за да заслужиш !
Arbeit macht frei
+359 88 6861413

Аватар
JimHokins

#14 Мнение от JimHokins » 03 Ное 2010, 22:14

JoroHondata написа:JimHokins
В металите няма молекули, а атоми, и напрежението в метала се повишава именно заради увеличаване на дислокациите/дефектите.
Поздрави
Да де, точно атоми имах в предвид *OK*
"My God, it's full of stars!"

дядоБлаго

#15 Мнение от дядоБлаго » 03 Ное 2010, 22:17

точно така,в металите няма молекули,има кристални решетки.точно тези дефекти(дислокации,не ползвах думичката,чеосвен за жоро едва ли значи за другите нещо ясно) уякчават материала.м/у другото клепа се и закалена стомана,след отпуск.
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

BUTTON_POST_REPLY