Първи опити за коване. Благодарение на Сачмо

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
BorisPetrov

Първи опити за коване. Благодарение на Сачмо

#1 Мнение от BorisPetrov » 23 Юли 2010, 10:21

Привет,

Антагониста е качил малко снимки от вчера.
http://antagonist.snimka.bg/experiment/ ... 8.19754023
Тук се вижда как правим отчаяни опити да ковем.
Първо чиракувахме и чистихме оджака, после Сачмо го пална. До 12 ч Антагониста блъска, след 13 аз. Ама и двамата сме далече от истината още.
Дядо Сачмо каза, че оджака не може да вдигне температура... Обаче на няколко пъти пиличката пожълтя... Проблема беше, че така и не успяхме да постигнем повтаряемост при нагорещяването. Почти съм сигурен, че в моята пила се образува шупла от пречукване на ниска температура... Опита ми с коване да направя ВРЪО на ножа беше... абе остана си опит, щото връх още няма. Събраха се двата ръба на пиличката и леко заприлича на нещо като връх, но по-скоро прилича на малка виличка отпред. Антагониста, понеже кова по-малко се присъедини и пооправи острието си. Много искаше да докара формата на голям сканди ловец, но имаме с него още работа. Дядо Сачмо не подозираше лакомията ни от към въглища...
Иначе ни беше толкова интересно, че до 3-4 ч. следобед не почувствахме глад. В началото плахо плахо, накрая с 2 кила чук млатихме кораво. ИСКАМ ПАК!!! :) Дедо Сачмо - ЗЛАТЕН СИ!!!
Ето от Сачмо снимките... http://picasaweb.google.bg/118245738439 ... 9699759794

Поздрави!
Борката
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
evgeni

Re: Първи опити за коване. Благодарение на Сачмо

#2 Мнение от evgeni » 23 Юли 2010, 10:37

Пичове *BRAVO*
Това си е жив пленер. Голяма работа правите вие тримата *BRAVO*

Изображение
Изображение

Изображение . . . . . . . . . . . . . ас по социалните мрежи : Изображение Изображение Изображение Изображение

kamen

#3 Мнение от kamen » 23 Юли 2010, 11:01

Браво бе комсомолци! Са4мо, наглеждай рошавия и гологлавия, че днес крадат занаят, утре покрай внучката ще започнат да се навъртат :D .

Аватар
sa4mo

#4 Мнение от sa4mo » 23 Юли 2010, 19:09

kamen написа:Браво бе комсомолци! Са4мо, наглеждай рошавия и гологлавия, че днес крадат занаят, утре покрай внучката ще започнат да се навъртат :D .
..бе, нека крадат занаята,бе...инак след 5-10 години няма да има българин-чилингир и за миризма...пък за внучката...аз все още мога да заточвам сносно ножЕве да бръснат..и от дране си имам хабер.. ;)
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Всеки се ражда като другите, обаче умира като себе си
Изображение
http://sa4moknives.wordpress.com/

Antagonist

#5 Мнение от Antagonist » 23 Юли 2010, 20:20

Ето и клипчетата http://dox.bg/files/dw?a=d658886f90
.....The end is near....
..Start at the beginning..
Изображение
Изображение

Аватар
zoso

#6 Мнение от zoso » 23 Юли 2010, 22:25

sa4mo написа:...пък за внучката...аз все още мога да заточвам сносно ножЕве да бръснат..и от дране си имам хабер.. ;)
А па аз сам чувл, че и разни чифтета по дома ти се найдуват... ]:->
Изображение

Аватар
BorisPetrov

#7 Мнение от BorisPetrov » 24 Юли 2010, 00:04

zoso написа:
sa4mo написа:...пък за внучката...аз все още мога да заточвам сносно ножЕве да бръснат..и от дране си имам хабер.. ;)
А па аз сам чувл, че и разни чифтета по дома ти се найдуват... ]:->
ахахаха :) Аз се чудя що показва винтовката оня ден... Тамън се разприказвахме, какво бачка дъщерята... и той извади пушкалото :) хихихих
Antagonist написа:Ето и клипчетата http://dox.bg/files/dw?a=d658886f90
ВЪХ... Значи, смея си се на грешките....
Антагонисте, човек... има поне 20-тина пъти съм вадил таз пила студена явно...ахахах :) Добре че чука тежък... пък как държа и колко неграмотно блъскам... Срам ме е.
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
sa4mo

#8 Мнение от sa4mo » 24 Юли 2010, 07:01

zoso написа:..А па аз сам чувл, че и разни чифтета по дома ти се найдуват... ]:->
М,неее...аз съм "тих и благ характер"...
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Изображение

Аватар
dido

#9 Мнение от dido » 24 Юли 2010, 07:56

Тамън гледах някои клипчета от видеото и игледам хубаво барбекю сте си спретнали.Ма тез железца, що толкова студени ги блъскате?И друго, Боре око искаш един съвет.Като чукаш дръж заготовката права и чука също, щото чуканото става разтеглено на диагонал.И друг, за тези пилички използвай по-малък чук, така ръката няма да ти умаля бързо щото желязото с 10 удара няма да се сплеска.Пък гледам на края на клипа чука доста ти "бяга".
п.с. Те май станаха два :D *DRINK* *DRINK*

Аватар
BorisPetrov

#10 Мнение от BorisPetrov » 24 Юли 2010, 09:28

Ми с тез мойте разнежени ръци, само компютърни клавиши и химикали кършили, чук не съм хващал от дяте... Напълно нормално да ми бяга... мен и джелезото ми бягаше барабар с чукот. Иска тренировки... Пък за температурата - изобщо не знаех какво правя... като ми се видеше червено - вадех и бухах, че да не изтърва моментот. Ама така е - бързата кучка слепи ги ражда... Другия път ще се стремя цвета да е относително ярък и еднакъв при всяко нагряване...

Аватар
webe

#11 Мнение от webe » 13 Дек 2010, 23:25

Бат Сачмо мой да отвори една школа за ножарство, бач ученици ще сме :D :D .
По малко с любов !

Аватар
Djigit

#12 Мнение от Djigit » 13 Дек 2010, 23:43

Той си е отворил вече ... виж в темата за бургаското лоби :)
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

дядоБлаго

#13 Мнение от дядоБлаго » 14 Дек 2010, 01:16

от видяното вероятноста да стана бижутер е по-голяма от тази сачмо и компания да станат ковачи на остриета :D бърлогата на хоф е 100пъти по-удачна за целта.говоря за принципни положения.коването просто е изменение на формата,но при коване на остриета е възможно и променяне на структурата - инак къв е смисъла на кованите остриета?коването като коване - изменяне на формата,не е нищо друго освен улесняване на последващата шлосерска работа(всяко оформяне на острие на гриндер,шмиргел или ръчно с пили и квот са сетите е просто шлосерска работа).имаш стомана на пръчка с ф30 - плескаш на шина,дреме ти за режими, възтановителни или окислитени зони,така или иначе като са изтърже излишното ще си остане стоманата в чист вид.имаш шина,ма ти трябва криво острие тип кукри -загряваш в участък и я закривяваш,може и с горелка, а после на гриндера.общо взето и на мен постояно некви ми поръчват да им плескам шини,да могат са правят на творци,да изрежат и фърлят половината матерял - техна си работа да,а и това си е чисто ковашка услуга - имаш профил - плескаш на шина ;) но от тва кован нож нема стане :D щот кован нож не е оформяне на острието с коване(само),а включва и доста термообработка м/у отделните етапи на изработка :)
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

Аватар
sa4mo

#14 Мнение от sa4mo » 14 Дек 2010, 07:20

Нещо сте се объркАли - школа няма да отварям, и на чилингирство няма да уча - аз самият ЩЕ СЕ УЧА,а който има желание - да заповяда - ще го правим заедно.Е,да речем - на някои пунтове алтънджийски мога да ви светна,ама и за тях си иска ръКички :D
Изображение

митко121

#15 Мнение от митко121 » 14 Дек 2010, 20:33

дядо Благо пак издаваш тайни... Но и загатваш въпроси. Тия тънкости само с чиракуване може да усвоиш, или с учебници :-[ Ако имаше частни уроци *PARDON*

BUTTON_POST_REPLY