Тел за коване ? (евентуално-дамаск, мокуме от сплетена тел)

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
dido

Re: Тел за коване ? (евентуално-дамаск, мокуме от сплетена тел)

#46 Мнение от dido » 14 Май 2010, 20:54

gogotattoo написа:dido *DRINK* Имам под ръка дсота от банцигови ленти (чичо дърводелец ) само се чудя с назъбената част какво става да се маха ли
Назъбената част се маха на преса и ги правиш широки колкото е широк другия материал.Ако и другия материал си го режеш, ами всичко си го правиш на един размер.

митко121

#47 Мнение от митко121 » 14 Май 2010, 21:39

gogotattoo Много ти брагодяря за саита който си побликувал. Е най-после, омравнами да давам 20 лева за шепа прах и продавачката да ми вика заповядаите пак. Ама както и да е. Хов слагай по-дебели железа, има по-малка вериатност да избягат на някаде. Иначе няма ядове с тел, само да не изгори де

Аватар
Bars67

#48 Мнение от Bars67 » 30 Май 2010, 15:29

Сайта с рисунките нещо не сработи, когато го отворих - световната криза? Или временен проблем?
Както и да е - въпрос към всички във форума - къде се продават въздушни ковашки чукове?
Малки, на кризисни цени? :)
И още един въпрос - номер на стомана, подходяща за рамена на лък?
Благодаря предварително на всеки, който отдели от времето си за да ми отговори! :)
Ако криеш невежеството си, никой няма да ти се присмее, но и никога нищо няма да научиш

Аватар
BorisPetrov

#49 Мнение от BorisPetrov » 30 Май 2010, 17:23

Пружинна или ресорна стомана търси за лък.
Можеш да прочетеш повече в Дао форума за лъковете.
Поздрави
Борката
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
Bars67

:)

#50 Мнение от Bars67 » 31 Май 2010, 21:08

Благодаря за отговора! :)
Сега имам един по-сериозен въпрос.
Преди няколко дни видях на пазара термометри, които мерят до 1800 градуса.
Новички, не много скъпи, само дето човека, който ги продаваше не можа да ми обясни къде са датчиците, които се свързват към тях. Просто ги намерил отнякъде и ги наредил на сергийката между старите чаркове.
Някой може ли да ми обясни какво представляват тези датчици и откъде мога да си намеря такива?
Ако трябва - другата седмица ще направя снимки и ще ги постна тук.
Благодаря предварително! :)
Ако криеш невежеството си, никой няма да ти се присмее, но и никога нищо няма да научиш

Аватар
woody

#51 Мнение от woody » 31 Май 2010, 21:28

Тъй наречените термо двойки. Най-качествените май бяха платина и иридий и спомена ми е за 200 кинта или нещо такова. Май Рейзъра е по-компетентен на тая тема.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
Bars67

#52 Мнение от Bars67 » 31 Май 2010, 21:49

УХ!
Започвам да съставям план - как по-внимателно да изкрънкам 200 лева от жената, та да не получи сърцебиене...
Термометъра човека го продава за 30 лв, новичък, руски - струва ли си парите?
Мисля да го бучна на фурната, а после да извикам майстора пекар (той на око определя кога е готова за печене на козунаци), аз пък ще видя температурата на термометъра - така, след 35 години стаж, човечецът най-после ще знае при каква точно температура е хвърлял тавите в пеща :)
...Е, и разни метали ще слагам в нея - да я ползвам пълноценно де...

Преди малко правих продълговата "пещ" от огнеупорни тухли.
Застлах дъното с дървени въглища, разпалих ги с пърлачката за прасето, после сложих върху тях една пила за желязо, засипах я с още пет пръста въглища, разпалих ги, след което затворих "пеща" с други огнеупорни тухли, като запълних пролуките отвън със шамот.
Смятам да оставя пилата до утре вечер вътре. Някой може ли да ми каже какво ще се случи с нея?
Ще омекне ли или нанайкишен?

Аватар
sa4mo

#53 Мнение от sa4mo » 01 Юни 2010, 06:33

Тъй както те чета - май нищо няма да получиш...щото няма приток на въздух в запечатана пещ - най-много "задушено от пила" да стане ;)
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Всеки се ражда като другите, обаче умира като себе си
Изображение
http://sa4moknives.wordpress.com/

Аватар
dido

#54 Мнение от dido » 01 Юни 2010, 07:30

С пилата незнам к`во ще стане, ама за въглищата съм сигорен-ще ги изхабиш! :D

Аватар
Bars67

#55 Мнение от Bars67 » 01 Юни 2010, 10:32

Благодаря - ще погледна там! :)

Аватар
Bars67

#56 Мнение от Bars67 » 01 Юни 2010, 19:15

sa4mo написа:Тъй както те чета - май нищо няма да получиш...щото няма приток на въздух в запечатана пещ - най-много "задушено от пила" да стане ;)
Ее, тя чак такава запечатка нямаше - снощи я пипнах към 22:30 - тухлите пареха здраво, значи въглищата са си горяли.

dido написа:С пилата незнам к`во ще стане, ама за въглищата съм сигорен-ще ги изхабиш! :D
Хехе - ти да не мислиш, че тонове въглища съм сложил? :)
Отпреди месец останаха две лопати - с тях насипах "пеща" - тя широка педя, дълбока педя и дълга четири педи, та се препълни даже :)
Днес сутринта изрових пилите и веднага ги тествах с чука - огъват се, а не се трошат :)
Та отговора на въпроса го получих, поне за този вид стомана...
Преди малко един приятел ми подари ковашки клещи.
Времето обаче е много ветровито, та ще ги пробвам в друг ден.

gogotattoo

#57 Мнение от gogotattoo » 01 Юни 2010, 19:50

Душа, много си активен - за да станеш и симпатичен, бързо тичай в темата Представяне на членовете, там има пол, възраст, занятие, местоживеене, и така, така се става симпатичен ;)
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Аватар
dido

#58 Мнение от dido » 01 Юни 2010, 22:08

Bars67 написа:Хехе - ти да не мислиш, че тонове въглища съм сложил? :)
Ами тоя номер можеше да стане с по-малко въглища и със по-малко време. :D

дядоБлаго

#59 Мнение от дядоБлаго » 01 Юни 2010, 22:55

даже и без въглища :D вместо да се разпалват с горелката, просто трябваше да се нагрее пилата - нямаше да е пълна нормализация,но щеше да омекне достатъчно...то на практика е станало и това :D
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

Аватар
Bars67

#60 Мнение от Bars67 » 02 Юни 2010, 10:59

дядоБлаго написа:даже и без въглища :D вместо да се разпалват с горелката, просто трябваше да се нагрее пилата - нямаше да е пълна нормализация,но щеше да омекне достатъчно...то на практика е станало и това :D
Малко беше газта в бутилката.
А и нямах време да действам с нея - така загубих около десетина минути, докато запаля въглищата и затворя "пеща", после оставих всичко на "самотек".
Освен това - опитвам се да действам според написаното в "Технология на металите"... доколкото ми позволяват силите :)

Времето не е от значение - не съм от хората, дето бързат много :)

Имам въпрос:
Излят вал със зъбните колела от скоростна кутия на мотор "Хонда" - ако го отгрея, за да придобие пластичност, "смачкам" го, а след това го закаля и отвърна - ще се променят ли значително качествата на стоманата?

BUTTON_POST_REPLY