Тел за коване ? (евентуално-дамаск, мокуме от сплетена тел)

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
дядоБлаго

Re: Тел за коване ? (евентуално-дамаск, мокуме от сплетена тел)

#31 Мнение от дядоБлаго » 08 Май 2010, 11:28

Hof написа:Незнам в коя тема да се похваля , та реших тука да е , щом аз съм я започнал. Та ... Вчера КОВАХ за първи път. Четох няколко месеца , направих си импровизирано огнище от глина , купих си малка наковалня (10 кг) И вчера взех едно желязо от длето за дърво, просто така за отскок , олабих прохасмукачката (ей много шум бе :D ) дървени въглища . Нагрях длетото чукнах го и..... то се счупи като стъкло , нагрях осатъка чукнах пак се счупи като стъкло, май викам не съм аз виновен а джелезото е особено. Отидох и взех една заготовка от пила която си гласих отдавна за НОЖА (онзи първия невероятен нож който трябвя дя няпрвя :D ) и почна се Млатене *DANCE* Огнището се показа добре . А бе...
Чуството май мога да го сравня само с това да правиш секс за първи път . Превъзбуден си , в главата ти звучи " Ето правя го !" Голям мерак и вдъхновение но и лек срам от резултата който испитва новак който няма опит :D Импровизираната ми ковачница е в едно тясно помещение. Сигурно отслабнах с 4 кг , пот от всякаде , като във сауна. Испих около 3л вода. Изхабих два чувала въглища докато напасна духалото и почуствам каде и как трябва да е желязото . ПРекарах няколко часа вътре. Към края като излязох разбрах че съм се улисал , завъртя ми се главата опрях се до стената иначе щях да припадна :D А бе ЕЙ!!! голям кеф . Расплесках пилата %) форма-никаква *bllll* ама направих постепенно изстъняване както се трябва ама ми избягаха напълно страничните вертикални линии на ножа :-|
ТА , ще се кове само това знам *CRAZY*
Благодаря на ковачите от този форум (знаете си ги ) за новата си страст *DRINK* това е нещо особено
гледай в помещението да има добра вентилация,че инак така са обгазиш,че ако имаш късмета да излезеш два дни не ти мърда главоболието :D
още един човек на който почват да му се изясняват нещата за кво става дума ;)
колкото до длетото,може да е неква ванадиева или хром ванадиева стомана.коването и е по-сложно.почни с некви карбонки кат за начало ;)
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

Hof

#32 Мнение от Hof » 08 Май 2010, 11:36

дядоБлаго. Длетото вътре имаше особена структура (на разлома) зърниста сякаш метала беше направен от ситен пресован пясък.
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
SashoA

#33 Мнение от SashoA » 08 Май 2010, 11:52

Hof,разгледах ти работното портфолио-моите уважения!Преди много,много години се занимавах с рисувание и сега като видях някои от работите ти ,честно се изкефих.Да оставим,че ядките с твоя дизаин ги продавам и сега всеки път ще се сещам на кой са работа. *THUMBS UP* За коването,ЧЕСТИТО!Ама пусни снимки на пръвиот опит.И сега кажи кое е по-добре:да изчукаш нещо 20-ина годишно или да изчукаш две заготовки за ножки? :D
huntersiaИзображение

Hof

#34 Мнение от Hof » 08 Май 2010, 12:02

SashoA написа:Hof,разгледах ти работното портфолио-моите уважения!Преди много,много години се занимавах с рисувание и сега като видях някои от работите ти ,честно се изкефих.Да оставим,че ядките с твоя дизаин ги продавам и сега всеки път ще се сещам на кой са работа. *THUMBS UP* За коването,ЧЕСТИТО!Ама пусни снимки на пръвиот опит.И сега кажи кое е по-добре:да изчукаш нещо 20-ина годишно или да изчукаш две заготовки за ножки? :D
Ей жена ми може и да чете този форум, така че ще се въздържа от отговор . Пък и кой ти пречи да ги свършиш и двете в произволен порядък *CRAZY* Аз лично не обичам да избирам :D
Изображение

Аватар
danaec

#35 Мнение от danaec » 08 Май 2010, 12:24

що от аптеката боракс? там не са ли в малки разфасовки ?
аз го поръчах от тук http://www.totemdd.com/index.php?id=10
2.50 беше килото

Hof

#36 Мнение от Hof » 08 Май 2010, 12:36

danaec написа:що от аптеката боракс? там не са ли в малки разфасовки ?
аз го поръчах от тук http://www.totemdd.com/index.php?id=10
2.50 беше килото
:) dido Ми каза също и ми даде сайт от където да поръчам, и аз ще си поръчам, ама аз преди това бях купил няколко пакетчета от аптеката , та затова питам дали е същото и мога да го ползвам или е друг боракс *PARDON* ДА иначе расфасафките в аптеката са малки и определено цената на килограм ще е пъти в повече (ако е същия боракс)
Изображение

Аватар
sa4mo

#37 Мнение от sa4mo » 08 Май 2010, 12:44

Hof написа:Майстори я кажете това дето купих от аптеката и пише боракс (казаха че някой тровят мишки със него) дали е същия боракс който го ползват за флюс ?
Изглежда като бяло прахче подобно на пудра захар по концистенция
а бе описанието ти изглежда достоверно..щом си го купил от аптеката,следва да има изписано на опаковката и точното хим.наименование на съединението, то е "натриев тетраборат",това е на Ханглицки- Sodium Tetraborate (Borax),а това-формулата: Na2B4O7.10H2O М = 381,37 г/мол 25 кг
И ЧЕСТИТО!( за чилингиренето, де... ;) )
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Всеки се ражда като другите, обаче умира като себе си
Изображение
http://sa4moknives.wordpress.com/

Hof

#38 Мнение от Hof » 08 Май 2010, 12:56

sa4mo написа:
Hof написа:Майстори я кажете това дето купих от аптеката и пише боракс (казаха че някой тровят мишки със него) дали е същия боракс който го ползват за флюс ?
Изглежда като бяло прахче подобно на пудра захар по концистенция
а бе описанието ти изглежда достоверно..щом си го купил от аптеката,следва да има изписано на опаковката и точното хим.наименование на съединението, то е "натриев тетраборат",това е на Ханглицки- Sodium Tetraborate (Borax),а това-формулата: Na2B4O7.10H2O М = 381,37 г/мол 25 кг
И ЧЕСТИТО!( за чилингиренето, де... ;) )
е да де би трябвало да пише , догава и аз не бих се питал ама не пише нищо освен borax *PARDON* все едно съм го взел от лавката на китаец -билкар
Самите аптекари бяха леко изненадани и казаха че имали нещо подобно в склада :D и че някой тровят мишките с това
Изображение

Аватар
sa4mo

#39 Мнение от sa4mo » 08 Май 2010, 13:37

Hof написа: ..Самите аптекари бяха леко изненадани и казаха че имали нещо подобно в склада :D и че някой тровят мишките с това..
Мишки дето няма да успееш да накараш да го ядат..ама хлебарките със сигурност мрат от него..та си избери вредител.А бе да не ти пука - айде,маай с чука! *THUMBS UP*
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Всеки се ражда като другите, обаче умира като себе си
Изображение
http://sa4moknives.wordpress.com/

Аватар
woody

#40 Мнение от woody » 08 Май 2010, 20:22

Помня го и аз този момент. Не беше толкова отдавна. Наистина е голямо усещане. Хайде, честито ти.
За лятото не е зле да си изкараш огнището под навес, който е отворен на север. Всъщност, климата при теб предполага и през зимата да се работи сравнително комфортно, ако навеса е с три стени. Прахосукачата е най-добре да я замениш с някакъв охлюв втора ръка. Дал съм координати на човек, който ги продава. Трябва само да си намериш някой тук, който да се разходи до него (на Попа живее). Цените са от 10 до 50 лв., според големината на охлюва.
Между другото и аз започнах с пила и понеже не смеех да я нагрея много, наистина зверско бъхтене падна.
Успех. Забавлявай се. Почти ти завиждам за трепетите, които тепърва те очакват.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Hof

#41 Мнение от Hof » 14 Май 2010, 08:56

Вчера се опитвах да направя ковашка заварка а по точно имах амбициозната идея да направя дамасков гард за вече искования нож...
Нищо не се получи %) Освен изгарянья по ръцете и болка в китките (от един чук тежащ около 3 кг и няколко часа активно млатене с него)
Имах един кабел (от тези дето вътре твърдо стоманено въже отстрани увити с мека нерждъвека, нищо не стана , те цъфват в разни посоки , нерж. се топи направо , абе бързо разбрах че не става.
Сетне взех една верига от колело и я ових с тел , нагрявах до жълто ръсех боракс в пролуките и вообще се опитвах да съблюдавам предписанията, ама в един момент всичко просто се распадна
След това всех малък пакет от банцигова лента и лента от ножовка увити яко с тел и пак и в един момент мислих че станаха еднородни и чукнах отгоре и те цъфнаха . Ей !!!!! *NO* Нечовешки мъки и никъв резултат. Предполагам че най вече проблема е в това че не са заварени пилите , е поне един от проблемите . Май трябва да купувам и заваръчен апарат .
Към woody Благодаря за полезната информация *DRINK* и вообще за цялата добронамереност и съпречастност , които рядко се срещат .
Не мога да кова навън , защото го правя вечер , през деня рисувам, ако вечерта го правя навън комшиите ще ме линчуват :D
Изображение

Аватар
dido

#42 Мнение от dido » 14 Май 2010, 18:26

Жоро за сега не се мъчи с пилите,просто е много рано пък и за гард си требе нещо по-меко.Пилите остави за по-нататък като свикнеш, щото те се заварят на по-ниска температура а прегрееш ли ги се пръскат.Карай със банцинговата лента плюс нещо меко и резултата ще е налице. *DRINK*

Аватар
woody

#43 Мнение от woody » 14 Май 2010, 19:01

Не си чел внимателно. Неръждавейка не може да се завари с ковашка заварка. Този номер става само в безкислородна среда, тоест в промишлени условия.
Ковашка заварка се прави с чук около килограм, особено в началото. Чука се съвсем лекичко и на площ 5, 6 см. на едно загряване.
Заварката не е задължителна. Доста време работих с теловете. Хваща се стегнато на не повече от три места, като започваш заварката в края, където няма тел. Заваряваш 3 см., сваляш първия тел и продължаваш лека полека нататък, като отстраняваш теловете преди да си стигнал до тях.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

gogotattoo

#44 Мнение от gogotattoo » 14 Май 2010, 20:02

Абе толко четох тия дни, да зема и аз да ковна нещо - то стана фасулска работа, толко лесна и проста, че Дедото взе да ги дава дамаските по 5 лв. парчето *DRINK* *DRINK* *DRINK* *DRINK* *DRINK*

Хофе, www.chimspectar.dir.bg, 9733132, 0887431993 - магазинът е до нас, бораксът и пр киселини и основи, колкото щеш на елементарни цени.chim_spectar@dir.bg. поразпитай ги дали пращат със спедиторски фирми - ако не стане, обади се ще ти ги пратя аз *dance jaga*
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Hof

#45 Мнение от Hof » 14 Май 2010, 20:46

woody Явно не съм чел внимателно *PARDON* или просто май прекалено много съм чел и ми е хаос в главата :D .
dido *DRINK* Имам под ръка дсота от банцигови ленти (чичо дърводелец ) само се чудя с назъбената част какво става да се маха ли ?
gogotattoo *THUMBS UP* Ще поръчам боракс за сега имам от аптеката :D всъщност боракса се оказа най малкия ми проблем
Изображение

BUTTON_POST_REPLY