Тел за коване ? (евентуално-дамаск, мокуме от сплетена тел)

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Hof

Тел за коване ? (евентуално-дамаск, мокуме от сплетена тел)

#1 Мнение от Hof » 28 Фев 2010, 14:38

Има ли подходяща тел за коване?
Няма ли да е по лесно и да се направи по добра ковашка заварка с композит от увити телове ?
Има ли вообще подобна практика ?
Не ли по лесно и по добре ако има подходяща тел да се направи добре проварен дамаск от подобна плитка от телове, ако работиш само с чук , пещ със дървени въглища ?
Виждал съм някаде по сайтовете някой правещ дамаск от верига на резачка увита в тел от там явно ми се зароди идеята какво ще стане ако увием просто няколко подходящи тела, тоест с различно съдържание на въглерод и други съставляващи ? Високовъглеродни телове ?
Или да направим плетка от подобни телове и вътре да сплетем някой цветно телче и нагреем здраво и чук чук ! и мокумето готово *CRAZY*
А и видях на сайта на майстора Михаил Кочев ( woody ) определението "Острие - Кабелна дамаска стомана." та си помислих може би нещо такова е скрито в това определение ?
Надявям се ако това което пиша не е пълна глупост, и си струва дискусията *DONT_KNOW* ако не струва , някой модератор да я раскара темата. Благодаря.
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
Baian

Re: Тел за коване ? (евентуално-дамаск, мокуме от сплетена тел)

#2 Мнение от Baian » 28 Фев 2010, 18:54

Стоманени въжета.
Уди в началото такива ковеше, механичните им качества не са кой знае какво
Bloðvítnir-Die das Blut bezeugen können

Hof

#3 Мнение от Hof » 28 Фев 2010, 19:27

Ами те теловете нали са различни има едни високовъглеродни , нисковъглеродни , с различно съдържание съдържание, разни пружини телове . Идеята е дали в някой от тях има хляб. Обикалях сайтове на производители и там просто пише нисковъглеродна или високовъглеродна тел , отгрята и не отгрята, понякога гост по който не мога да се орентирам , но какво има вътре никаде не видях , за да мога да имам поне някаква преценка .
Просто като на абсолютен ламер , леко попрочел това онова (много леко) ми се струва че самата идея изначално спояваните метали да бъдат повече при това да стават за ръчно коване и за да става това ,по идея те трябвя или да бъдат тънки пластини (различни като вид) в този случай никакви идеи откъде да се нямерят различни тънки пластини подходяща стомана и втората идея която звучи по правдоподобно това е сноп или плетка от различни видове телове .
Затова се интересувам дали някой е опитвал това и ако не е да каже че това не става поради определини причини.
ПС. Аз съм от тези тип идиоти *bllll* дето искат първото нещо което ще ковнат, да бъде дамаск или булат и гард от мокуме,разбира се , иначе няма тръпка . Купил съм един голям чук и няма кой да ме спре , освен небето, ако падне върху земята :D
Изображение

Аватар
dido

#4 Мнение от dido » 28 Фев 2010, 19:35

Ей веднага ти отговарям:Това става ма може и да не е тел.Мойте пакети ги правя от ф6мм,но със сигурност ще станат и от по-тънки.Само да се решиш да пробваш,но трябва да си внимателен щото една пробвала и .....родила. :D :D Т`ва е майтап.

Hof

#5 Мнение от Hof » 28 Фев 2010, 19:45

dido =-O Опа, ами ако е пробвала да прави "композит" с някой ковач няма начин, има си здрави ковачи , как няма да роди :D
А иначе ако сме супер сериозни , какви са тези ф6 ? откаде да ги взема ? Че в радиус от 1 км от нас с чука само ръжидиви винкили и телове от различен вид и калибр, с кои оградата вързани с кои доматите, други фриволно търчащи от земята (затова расчитах особено на тях :D )
Изображение

Аватар
dido

#6 Мнение от dido » 28 Фев 2010, 21:04

Сега сериозно,във складовете за метали има различен вид стомани,която може да е и калибрована.Във Ямбол намерих само У8а,ст45,65г и ст3,които за нашите цели са добре.Ся бих се радвал ако има и У10,У12 и У13 ама няма и Аз братче съм на кънда в дивия.От профила ти не разбрах къде живееш,ама ако си близо до Пловдив или София проблема ти е малък.Другия вариант е да намериш стари лагери и да ги мешаш със нещо по-меко и така.Айде сполай ти! *DRINK*

Hof

#7 Мнение от Hof » 28 Фев 2010, 21:19

dido *DRINK* Ще потърся от тези . Живея в едно Петричко село в подножието на Беласица . Преди живях къде ли не, но от година и половина съм на тихо . Съмнявам се да има тук по складовете нещо интерестно . Май ще търся ресори , клапани, лагери :D Ще мисля нещо .
Изображение

дядоБлаго

#8 Мнение от дядоБлаго » 28 Фев 2010, 22:19

а къв е смисълът стоманите да са много и различни :D
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

Hof

#9 Мнение от Hof » 28 Фев 2010, 22:51

дядоБлаго Ами мислех че така изначално се получават повече слоеве и съответно , ако се прековът няколко пъти ефекта на "смесването" ще е по голям а и от разнородноста на металите ще се получи по резлив дамаск заради микро зъбеца . Естественно ако всичко останало бъде направено както трябва със подходящия метал .
А и видях един тип дето ковеше дамаск , направи на прът раскова го няколко пъти и го зави, след тгова пак и пак го навъртя , помислих си че това по някъв начин е свързано със групирането на частиците и смесването им и колко повече се "усукат" "смесят" толко по добре и си помислих че сигурно затова булата вообще не се кове а просто става по як защото заварката и "смеската" стават при по добри условия(яка температура без кислород) не механични както е при коването на дамаска . НО естественно това са домисли на човек нищо не разбиращ .
А и чисто технически ми се струва по лесно да прековеш телове отколокото заварени метални плочки
Изображение

Аватар
woody

#10 Мнение от woody » 28 Фев 2010, 23:27

Я, какви мераци имало тук.
Хващай си едно стоманено въже и готово. Теловете в тях са много и вече насукани. Потърси в интернет "Cable damascus" и ще намериш доволно много снимков и филмов материал, че и писмен. Лично аз бях доволен от режещите качества и твърдостта на получените по този начин изделия. Това, че теловете са еднородни, по никакъв начин не први нещата по-лоши. Поне за мен бе така. Ако пък не ти хареса резултата като твърдост на стоманата, колко му е да ламинираш нещо по твой вкус в заготовката. Мисля обаче, че няма да се наложи.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

дядоБлаго

Re: Тел за коване ? (евентуално-дамаск, мокуме от сплетена т

#11 Мнение от дядоБлаго » 01 Мар 2010, 00:34

*CRAZY*
Последна промяна 1 на дядоБлаго, променена общо 15 пъти
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

Hof

#12 Мнение от Hof » 01 Мар 2010, 00:55

woody дядоБлаго :) Благодаря майстори . Има информация за размисл .

А в крайна сметка ако за декоративни цели вмъкна в пакета медна тел ще може ли да се раскове и да стане нещо интерестно ? Естественно не от страната на острието , а като змийка в горната част
Добре де какво бихте сложилили в пакет за един качествен дамаск според ваште представи , ако говорим за подръчни стомани от пили , ресори и тд вторични неща които човек може да намери ?

edited by Djigit: Камен правилно дума
Изображение

kamen

#13 Мнение от kamen » 01 Мар 2010, 18:31

off
Hof, като имаш две поредни мнения за кратък период от време, ползвай бутона "промени", че модераторите се нервят и ни глобяват по 5лв. :) И да използвам офф-а да те питам, как си реши въпроса с интернета в твоето село, че ми се въртят едни мисли?

Аватар
Warrior

#14 Мнение от Warrior » 01 Мар 2010, 18:46

Камен мога ли да ти отговоря вместо него как да си набавиш нет на по трудни места??Глобул вече има пакет за 30 лв неограничен с усб модем само трябва да имат покритие *THUMBS UP*
Изображение
http://vbox7.com/play:bfda6d9f
Quis custodiet ipsos custodes?
Изображение
kanchevsterИзображение

kamen

#15 Мнение от kamen » 01 Мар 2010, 18:50

Warrior написа:Камен мога ли да ти отговоря вместо него как да си набавиш нет на по трудни места??Глобул вече има пакет за 30 лв неограничен с усб модем само трябва да имат покритие *THUMBS UP*
Благодаря ти! Ще проуча. :)

BUTTON_POST_REPLY