Газови пещи

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
Аватар
danaec

Re: Газови пещи

#166 Мнение от danaec » 25 Юли 2013, 15:24

Не съм сигурен че ще стане толкова лесно :D
При колите, газта идва до изпорителя под налягане.Единя вид изпарител е електрически, а другия вакумен.
Но и при двата колкото е по голам вакума, толкова повече газ пуска е с какво ще грееш изпарителя.
Нямаш ли изпарител, няма с какво да изпаряваш газта и тя ще ти идва в течно състояние.
Другия варянт е дя махнеш сондата, но пак ще ти трябва пякъкъв реруцил.
По добрия варянт е 50л бутилка с регулируем редуцил и пак си регулираи въздуха.
Може да се замислиш за термо двоика и регулиране на темпеиатурата :D с газов анализатор :D , но няма да е много просто.
Иначе е голяма сгода, но лятото е голяма жега покраи нея :D

metero

#167 Мнение от metero » 25 Юли 2013, 18:59

Що да нямам изпарител, имам. Чисто нов на 1 година. Ще го грея с отпадъчните газове от "аспуха" на пещта, също с тях ще грея и входния въздух. Идеята е вентилатора да засмуква след изпарителя. Има само един важен момент-турбината да е разделена от елдвигателя, за да няма искра на неподходящо място :) А регулирането да става с оборотите на вентилатора грубо и с клапа фино. Разликите между електрически и вакуумен изпарител са основно в празния ход- електрическия пуска газ по импулси на делкото, вакуумния от вакуума на всмукателния колектор. Но на високи обороти вече електриката не играе и основно газта се пуска от голямата мембрана. Така че ако има вакуум пред нея, тя отваря клапанчето и пуска газ. Пред нея има пружина, която регулира при колко вакуум колко газ да пуска- нея вероятно ще трябва да я охлабя, защото вентилатора не мое да се сравнява с буталата...ама и мощност 68 киловата не ми трябват, 8 стигат :) Да, там, където влиза газта има и клапа против гърмене...и едновременно е смесителя с дупките за газ, Ф60 или 70. А като направя тръбата за горене Ф40-45 , ще има в нея налягане и няма да дава да връща огън назад. Дупките за горене ще ги сметна да са сумарно с по-малка площ на отвора от светлия отвор на тръбата поради същата причина.
Е, ако намеря кой да купи Субаруто за 500 кинта, давам го с уредбата барабар и тогава ще правя горелки.
placet experiri

Аватар
danaec

#168 Мнение от danaec » 25 Юли 2013, 20:40

И чук :D .
Незнам колко въздух мислиш да вкарваш, но едно моторче от пистолет за топъл въздух върши идеална работа, не че ако е мо мошно моторчето е по зле
Но това зависи и от големината на пеща.
Идеята така представена изглежда добре, малко сложна.Не вярвам някои да го е правил по твоя начин.
Така че маи ще има проба-грешка :D
До сега не ми се е случвал пламъка да се връща назад, интересно ми е до колко градуса мога да нагрявам гаста безопасно.
А дупките дето казвош според мен нетрябва да са с по малък отвор, а отпред дето е пламъка да е малко кото фуния-да почнат газовете да забавят и да почва горенето.

Аватар
danaec

#169 Мнение от danaec » 25 Юли 2013, 20:54

Ищо ти е тая цялата история, при положение че палиш пеща.Загрява, регулираш и повече не пипаш из вентилатори и газ :(

metero

#170 Мнение от metero » 26 Юли 2013, 11:34

Щот не знам как да изчисля дупките на форсунката и на смесителната тръба и на въздухозабореника. И трябва всичко това да го правя.Да ходя да търся тръба, тещици, стругар, кранчета... А като и без това ми артисва газова уредба, вместо да я хвърля, да свърши работа за нещо. Духалка така или инак ще трябва да намеря независимо от решението - газ, въглища , газова уредба....
Чук после :), ш'дода да видя твоя първо. Ай праи го, че искам да ковна едно парче Х12. :)
placet experiri

Аватар
danaec

#171 Мнение от danaec » 26 Юли 2013, 14:10

Бетона зрее :D , поръчал съм стомана за бапките-трябваше днес да пристигне,ва я няма :D
Аз нищо не съм изчислявал, мога да я снимам как работи и ако ти хареше ..
има само 2 резби врътнати на струга, щото няма винтонарезка :D

metero

#172 Мнение от metero » 26 Юли 2013, 15:43

Ми ако кара метала да се " изпоти"...що не.
каква стомана си хареса за балките, в А.Стоилов има, ама са много големи размери. Няква с към 04 С, хром и молибден, точно за ударни инструменти и за зъби на багери.
placet experiri

Аватар
danaec

#173 Мнение от danaec » 26 Юли 2013, 16:07

5хнм-ф60 от стева, пристигнала е :D саво дето ги прекорих :D
Сега като се замисля, не съм я палил от както и правих ремонт.Смених всички тухли и преместих горелката напред.
Тия дни ще я пробвам, дали ще го поти или няма да има какво да извадиш от нея.

Аватар
danaec

#174 Мнение от danaec » 27 Юли 2013, 19:32

Изображение
Гледаи каква жертва ще направя-Това е като да влезеш гол в банята, ще запаля новото разочарование /по късно за разочарованието :D /.
Изображение

малко видео, неможах да събера клиповете н един.

това е на малките обороти на пистолета за топъл въздух, следващия на максимума

Сменям вентилатора и това дето излита отпред са тухлите :D , трябва да търся нещо друго :D
неможах да го издуя до краи, стана адска жега и тия осколки-топли :D

тухлите не стават,не държат на напъна

Изображение

Аватар
woody

#175 Мнение от woody » 27 Юли 2013, 23:15

Боя се, че ти е сбъркана концепията. Обърни внимание на студената зона точно под пламъка в първото клипче. Пещта трябва да е с кръгло сечение и пламъкът да се плъзга по стената под ъгъл, за да се завихри, а не да бие директно в нея. Опитай с тръба или я измажи с шамот в кръгла форма.
Успех. *DRINK*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
danaec

#176 Мнение от danaec » 28 Юли 2013, 23:13

Нееточно така, разместил ми се е наклона на горелката, при по толям наклон си завихря добре.
Колкото за тухлите, вината си е в мен :D имам 2 вида и съм сложил 1 или 2 от другите.Само те са се полу разпаднали.
Гази дето я удря пламъка не е мръднала, лошото е че по законана Мърфи рязпадащата се тухла е наи от доло :D

Аватар
Karamel

#177 Мнение от Karamel » 29 Юли 2013, 01:10

Woody е прав колега, моята газова пещ е цилиндрична и пламъка влиза под ъгъл. Получава се завихряне и пламъка не се заглушава сам. Ако ще е с правоъгълно сечение ползвай две муфи за газта. *DRINK*
Всяко дълго пътуване започва с една единствена стъпка. Лао Дзъ

бай васил

#178 Мнение от бай васил » 10 Сеп 2013, 02:28

То мненията са стари вече ама...
Пеща на "Данаеца"твърде ми прилича на моята бивша/пещ/.
Но това което се вижда от клиповете е ,че горелката гори вътре в пещта и то в точка .
Като червеникавият пламък /според мен/е от това че гори в края или в дюзата/"дифузора"/или вътре .
А това е проблем ,щото гори самият материал на горелката и горенето при продължаващо нагаряване се придвижва навътре,след това гърми.
За да заработи /точно тази концепция/трябва пламъка да се "издуха"от дифузора на около 1см. А от "устата" на пещта да излиза около 20 см. огън с остри върхове на пламъка. Това става ,когато газовата смес /вътре в камерата/е бедна на кислород и тогава пламъка на пещта с около 3 "винта"излиза да доизгори извън системата.
Всичко това се получава с непрекъснато "връткане"на регулаторите за газ и въздух .Като прегрее пещта се спира .

Тухлите няма смисъл да се лепят ,щтото ще се спукат в последствие.
"Тръбна пещ"е отличното решение стига да е постижима за маистора.
Не препоръчвам нищо ,пърово щото съм доморасъл газаджия и защото тази игра с газ/в домашни условия /е почти смъртоносна.
И за Данайската пещ :
Прекалено е дълга тръбата ,която доставя "ВГС" до горивната камера ,ако гръмне прошка няма.
Таз" снимка съм я "качвал" и преди :
https://picasaweb.google.com/1038155210 ... 9388706130
Работеше страхотно,но ме "хвана шубето" да я ползвам .
Сега съм на дървени въглища и се радвам ,че не гръмнах.

Аватар
danaec

#179 Мнение от danaec » 10 Сеп 2013, 07:42

След загряване на печката, вече не виждаш пламъка/но това няма значение/ и горенето изобшо не е в дифузора.
Всеки си поема рисковете :D ,не я ползвам редовно, но до сега не съм виждал пеща да прави опити за гърмежи.
Остовял съм я да гори с часове, топил съм разни цветни метали.
От цялата работа не ми харесва теглото :D и ще се минава на вата.Понеже ми трябва подвижна :D
Иначе и аз си карам на въглища-няма жега, вентилатора си го гасиш когато поискаш и други такива работи.

бай васил

#180 Мнение от бай васил » 10 Сеп 2013, 10:56

При мен след около 2часа приблизително /като се загрее камерата/започваше да гори вътре в дифузора и така и не успях да го реша този проблем.
https://picasaweb.google.com/1038155210 ... 7798771938
Пак стара снимка /ама други не ми останаха/.
Това е резултатът от горенето вътре,желязото е "изядено"с около 2мм.и то при условие,че като усетя веднага спирам пещта.Този проблем го нямах ,когато камерата беше без изолация.
А за "гърменето"пази боже един познат пожарникар казваше:
Ако нещо работи на газ въпросът не е дали ще гръмне ,а кога. :)
Ама като работех на газ си беше доста по-стресиращо от въглищата.
Рев като от самолет,едното око гледа пламъка,едното ухо слуша звука/щот звука се променяше като се "подпали"горелката,а носът души за газ.
Бе опасно си е особенно,когато е неизчислена домашна система.
За "лека"преносима пещ на мен ми се въртеше една идея.
3 тела от чушкопек троен/понеже достъп до шамотни тръби нямам/,на двата се чупят дъната и се телата се напъхват в тънкостенна метална тръба със дръжка за носене и без изолация.За изолацията- лично мнение,но за газова пещ май много не помага за повишаването на температурата на нагрявания детайл.
По скоро магията е в правилното разположение на горелката и в съотношението газ-въздух,а също и скоростта на потока на сместа.Ама само предполагам.
Поздрави бай Васил :)

BUTTON_POST_REPLY