Газови пещи

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
Аватар
Kerio

Re: Газови пещи

#151 Мнение от Kerio » 16 Дек 2012, 20:23

Значи първо ще разширя задният отвор на прасето и после почвам с горивната камера.
От каде да я намеря тая керамична вата или изобщо каквато и да е вата за изолация.
А Бай Василе какъв точно клапан да си сложа?
В тая пещ мисля само да закалявам и откалявам остриета. няя да кова .
Колкото до газта- знам че в Бг е боклук ама като няма друга какво да се прави.
За дамаска ти е отишло доста газ, а на мен ми трява за няколко остриета от механична ножовка и няколко по голями от пили и ресор от бус *CRAZY*
Сега докато са празниците може да понаваксам с проекта че време не остава ...

бай васил

#152 Мнение от бай васил » 17 Дек 2012, 16:57

Клапан,позволяващ потока на газ единствено от бутилката към консуматора/възвратен вентил или нещо подобно се нарича/има ги в разните специализирани магазини за газови уредби.
Къде се слага, не знам/щтото много добре знам ,че трява да има вентил,ама не съм сложил /. :-[
Вата- каменна има по строителни магазини и складове,но има и т.нар.минерална вата -тя не става ,щтото се топи.Има и разни лековесни тухли и пр. съвременни изолационни материали ,но ако не си от голям град е трудно да ги намериш,а не са и евтини.

Ако не подаваш въздух принудително, рискът от инциденти/гърмежи /е минимален.

А преди да сглобиш пещтта окончателно ,е хубаво да погледнеш клипчетта в интернет много обстойно и със сигурност ,ще откриеш възможности за оптимизация .
Аз ако ще правя пещ на газ 2-ри път, бих пробвал цилиндрична горивна камера с подаване на пламъка от дъното /а не по средата/и горелка разположена в горния край,а не централно- по диаметъра и с лек ъгъл към отвора на пещтта .Дали ще е по-ефективно ??,но докато нещата не са сглобени окончателно е хубаво да се еспелиментира.
Експериментите с газ обаче са опасни и не са за препоръчване.
М-у другото "качеството"на пропан-бутанът е доста съществена част от успеха на газовата пещ.
Първоначално ми стигаше 1 бутилка-след време 2 бутилки ,първоначално го отдавах на технически проблеми в горелката ,ама тя е проста кат"гъбена чорба *SORRY* и не видях проблем там,но за двойно увеличение на консумацията и сътветно осезаемо по- трудно достигане на работна температура все трябва да има причина .
И според мен е или бензиностанцията ,или производителят.

Поздрави бай Васил :)

erco

#153 Мнение от erco » 17 Дек 2012, 20:14

Бай Василе ватата за която говоря е керамична не е минерална http://www.glazura.bg/fibre_products.php. Керио ако ще я ползваш само за термообработка на готови остриета трябва да я направиш с по-голям обем примерно варел 60 или 80л. Самия пламък не трябва да има досег с острието, а да имаш равномерно загряване на целия обем на пеща. Нужно е да имаш термодвойка за измерване на температурата и терморегулатор свързан с притока на газ за да имаш прецизно регулиране на температурата.
http://www.youtube.com/watch?v=IxraKNtckQY

бай васил

#154 Мнение от бай васил » 17 Дек 2012, 22:47

Керамична вата не съм и виждал в нашият регион и съм нямал предвид на "Erko" съветите/като тема за заяждане/ в никакъв случай .
Може би става дума за недоразумение /писменно/.

Аватар
Kerio

#155 Мнение от Kerio » 19 Дек 2012, 12:45

Бай Василе- пробвал съм със няколко вида вати купени от строителните магазини из София (от където съм) но тея боклуци горят и се топят само при допир с огънчето от обикновенна запалка..
Възвратен клапан задължително трябва да взема. Аз както съм я направил тая метална конструкция на пеща мога само да и добявя още няколко парчета метал и да я направя да седи и вертикално :D
малка е но не мисля и да правя остриета над 30 см поне засега. Другото което си мисля е дали като сложа шамотените тръби вътре за горивна камера дали да не го "залея" това цялото пространство отстрани което ми остава с шамотена глина/кал/ разтвор.
Направо да си го направя "бетонирано" и да не се занимавам с вати и всякакви други изолации.
Erco -Мерси за съветите , и аз съм ги гледал клипчетата на Fredeen поне по 10 пъти всяко и знам че тряя да е така но просто нямам мозъкът и паричната възможност да го направя както е при него.
Първоначално тряя да го приемем че това което го правя е само за лично позлване и не мисле че ще мога някога да стигна на неговото професионално ниво. Иска ми се, но засега просто няма как да стане.
Другото е че неговите остриета са просизведения на изкуството а аз мойте ги искам да са workhorse- не много красиви и колкото и да ги биеш да не ти е жал за тях :)
Засега мисля да се мъча без термо двойка и терморегулатор, ще гледам на око как е :)
Иначе да за оптимални резултати това което си предложил е напълно логичният избор.

бай васил

#156 Мнение от бай васил » 20 Дек 2012, 01:18

"Каменна"вата, керамична също"снощи погледнах за нея,но е скъпа","Перлит"може би също би помогнал,насипна смес за изолации на под.По "Татово"време не гореше,не се топеше /Само светеше в червено/.
Не е съвършенна изолация,но за газова "печка",без особенни изисквания става и е с ниска цена 5.80 за чувал.
При моята "пещ"след тухлите има азбест 1см. ]:-> /който е остатък от соц.пещ/след това "Итонг",който бързо се разпраши ,но нямаше къде да отиде,след него минерална вата .По време на работа външната част на пеща си оставаше студена.
Но добра,съвременна и по-ефективна изолация е правилната./От новопоявилите се в интернет и големите магазини/.
Лесният вариант -каменна вата.И пр. пласични материали ,защото цилиндричният профил е по-трудно да се облече с твърди материали. :D

коко06

#157 Мнение от коко06 » 29 Дек 2012, 20:16

керио струва ми се че нещо с горелчицата не е както трябва отворите трябва да са горе до дюзята ще се опитам да кача едно чертежчена моята горелка работи кат змей соплото се натрява но нито пука нито гори вътре направих видео но тук мп4 немога да кача

Аватар
Kerio

#158 Мнение от Kerio » 05 Яну 2013, 22:27

коко06 Абсолютно си прав че съм го сгрешил тоя елемент даже накаде в предишен пост съм го казал това.
Разборам те какво имаш впредвид и знам как тряя да го преправя , лошото е че напоследък нямам никакво време да се занимавам с тоя проект а така ми се искаше да я направя тая пещ ...

бай василе нищо не казваш за идеята ми да ги залея и "бетонирам" шамотените тръби вместо да им слагам вата..
Мислиш ли че ще стане ? Ако не ми дайте някакъв конкратен вариант за направата защото нещо хич незнам каде да търся евтини изолационни материали.

Mora 1982

#159 Мнение от Mora 1982 » 06 Яну 2013, 22:09

Колега каменна вата с алуминиево фолио е твоята вата.Минералните там стъклени вати НЕ стават за тая работа.Утре ще ходя да пека едно прасенце за един братовчед ,и ще ти снимам каменната вата която аз ползвам, и до сега не съм имал проблеми с нея, а съм направил доста градени пещи за печене на агнета.Перлита е прекрасна изолация поне за мен ползвам го често в пропорция 6 части перлит една част цимет.Ако аз искам да изолирам нещо както трябва изградено от огнеупорни тухли.Първо ще направя лека замазка на самите тухли 3 към 1 пясък-цимент 100 грама морска сол на 10 кг разтвор.Обгръщаш тухлите с рабицова мрежа после замазваш с разтвора пясък цимент и сол.изсъхва мяташ отгоре седем сантимера дебела каменна вата с фолио от вънка мяташ отгоре пак рабицова мрежа да притисне ватата да няма въздушни джобове,после минаваш перлито бетона в пропорция както ти казвам.Ако съм аз ще му перна едно куфражче и ще го налея перлито бетона с дебилина 10 санта може и по малко,ама като ще е гарга да е рошава,е от това по яка изолация здраве му кажи.Поздрави и успехи

П.П Много е важно изолацията и на пода да е подобаваща много хора го подценяват и си нямат представа какви са загубите,на всякъде изолацията трябва да е еднаква.

Аватар
tinko

#160 Мнение от tinko » 06 Яну 2013, 22:35

Не бих препоръчал никакви замазки, обмазки и изливания, единственно зидане. Нагряването е в големи диапазони и температурното разширение също. Като е студена пещта няма никакво напрежение при загряване сърцевината се загрява повече и съответно се разширява повече от по външния слой и ще се напука, може да не е от първия път но след наколко цикъла.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

коко06

#161 Мнение от коко06 » 16 Яну 2013, 15:59

ето тук http://shop.vitcas.com/ вата ,мастици и всякакви други полезни консумативи не са скъпи
колкото масата която нагряваме е по-малка толкоз по-малко газ и по-всока темпиратура
мойта пещ е от шамот 250/120/300 но ще бъде преправена с вата
относно тръбите не ги лепи щесе пукнат

asenvr

#162 Мнение от asenvr » 16 Яну 2013, 19:49

Не мога да си спомня фирмата от която купих ватата за моята пещ ,но съм запазил телефона им-0878361103. Със сигурност издържа над 1200 градуса. Пещта съм я правил цилиндрична като съм ползвал идеите, показани в началото на темата.Ватата е дебела 25 мм,сложил съм 3 слоя и съм направил тънка обмазка от шамот,която се напука още при първото палене ,но си стои в/у ватата и не пада.Горелката ми е от водопроводни фитинги ,тип Вентури ,дюзата е0,6мм.За коване е отлична ,поне за мен .Несъм ковач ,но ми се налага да ковна по някое ножче от време на време.

metero

#163 Мнение от metero » 24 Юли 2013, 16:48

Бих искал да се консултирам по следния въпрос.
Така или иначе ще правя пещ за коване. Досега все си мислех да е с въглища, но като чета руските форуми- все повече се убеждавам, че ще ми е по-удобно на газ. Обаче няма ясна методика за изчисляване на горелки( поне аз не намирам) и като гледам, всички ги правят по метода проба-грешка.
Като ще грешим....имам едно Субару Джъсти, което вече е за бракуване. На него има напълно изправна газова уредба, с бутилка, клапани и изпарител работещи.
Идеята ми е да я използвам за пещта. Слагам една духалка ( вентилатора на парното например, тип охлюв), в нея влиза горивната смес и в пещта . Няма да мисля за съотношения въздух/газ, само ще регулирам оборотите за по-силно и по-слабо. Мощността трябва да стигне, двигателя е 75 к.с, а за пещ ми трябват 8-10 квт.
И без това газовите уредби втора употреба се продават на 100 лв , а се купуват на 60. Вместо да пълня гушата на някой търгаш, ще я използвам за нещо полезно.
Какво мислите?
placet experiri

Аватар
Agarvaen

#164 Мнение от Agarvaen » 24 Юли 2013, 20:46

Agarvaen написа:Газови горелки
На руски, в djvu формат.

Разгледай, все нещо полезно ще намериш.
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

metero

#165 Мнение от metero » 25 Юли 2013, 01:21

"файлът не е налице"
placet experiri

BUTTON_POST_REPLY