Газови пещи

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
Аватар
dido

газов оджак

#1 Мнение от dido » 07 Дек 2009, 22:01

Пичове някой има ли действащ такъв,щото ся съм захванал такъв.Днеска даже пробвах горелката и въобще не очаквах толкова резил.Във нето намерих инфо колко щеш ама на практика е друго,в смисъл като й подам повече газ ходи да гасне.И дане ви казвам,че в нета гледах доста видио и една не работеше като моята.Давайте акъл,че ми пуши главата =-O .

Аватар
RAZORBLADE

Re: газов оджак

#2 Мнение от RAZORBLADE » 07 Дек 2009, 22:06

http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php?f=25&t=1000 Разгледайте го тое форум, бре! Требе да има и подаване на въздух. Взимаш един офлюх духалка от абсорбатор или нещо да вкарва воздух параелно с газта за да стане горивната смес.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
dido

#3 Мнение от dido » 07 Дек 2009, 22:14

Яска гледах ги тези и повечето нямат охлюви.И аз такъв тръгнах да правя,без вентилатор ма като пробвах излезе друго.Може би ще трябва да търся по-малка дюза,сегашната е 1мм.Айде,че се унесох.

Аватар
Baian

#4 Мнение от Baian » 08 Дек 2009, 04:09

Аз имам неколко конструкции които работят на газ.
Последно правих малка пещ за топене на бронз и горелката ми е с вентилатор и всяка следваща от сега на татъка ще я правя с вентилатор, вентуритата са хубаво нещо като работиш на открито и нямаш ток ама трябва да ги натамъниш точно иначе няма да работи. Ето тука едно упътване за направа на горелка , на немски е ама е просто http://web44.server5.236.joserv.de/file ... 0masch.pdf ползват се части за водопроводна инсталация
Ей тука как се прави горелка с вентилатор http://www.mikegigi.com/burner.htm#MAKING като цяло там флейър и тн всичко е много по малко важно. Моята дюза е 0,5мм но това зависи от обема който ще топлиш, мойта пещ за топене е малка, колкото да се събере тигел за 1кг.
тука има и упътване за направата на самата пещ http://web44.server5.236.joserv.de/file ... senbau.pdf въпреки че цаката му е да си купиш свестна вата която да държи на температура.
Аз съм правил доста неща от итонг измазан от вътре с огнеупрен цемент, не държи вечно ама се прави много лесно и за любителски нужди си е решение, ако горелката е добра и може бързо да се премести
Bloðvítnir-Die das Blut bezeugen können

Аватар
dido

#5 Мнение от dido » 08 Дек 2009, 09:24

Много благодаря! *DRINK* *DRINK*

Аватар
Baian

#6 Мнение от Baian » 14 Дек 2009, 15:03

Убиха ме =-O

Пещ за закаляване

Изображение

Аватар
RAZORBLADE

#7 Мнение от RAZORBLADE » 14 Дек 2009, 18:17

невероятно. Предполагам има пиезо елемент, който пали горелката когато трябва. Цялата работа е в терморегулатора. Евала за находчивостта!
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

gogotattoo

#8 Мнение от gogotattoo » 14 Дек 2009, 18:46

Тука нещо не е в ред Ясене, тоя уред е само термометър и нищо не поддържа. Къде ще завреш острие за да го закаляваш и да го следиш и по цялата дължина на тенекията ли ще имаш 830 градуса. Според мене тая горелка го е издула в дъното до 830 градуса, ама от същата дупка трябва да вкараш острие, па и да го поддържаш някоя и друга минута. На всички досегашни пещи дето показвахте с Баян горелката е някъде перпендикулярно на работната зона и пр.
Я въпросът да се изясни бързо - не така да се плашиме с нови и лесни решения :-[
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Аватар
Baian

#9 Мнение от Baian » 14 Дек 2009, 19:06

Беше го пуснал един пич в немския форум и всички се скъсаха от смях.
Трябвало му на бързо да закали един нож и си направил от тенекия зехтин завита с малко керамична вата . А горелката е стандартна за поене на медни тръби на CFH от 3000 серия с пиезо (червеното копче ). Уреда само мери температурата ама могло да се потдържа 830 само с нагласяне на количеството газ.
Иначе разбирасе че схемата не е оптимална, че пламъка е твърде "остър" има твърде голяма изходна скорост, къс път - но пък точон за това температурата в далечния край на камерата ще е по висока от там където мери термодвойката.

Якото е че с минимални усилия има некъв резултат.

gogotattoo

#10 Мнение от gogotattoo » 14 Дек 2009, 19:08

Мерси Баян,
Сега рязко ще скочи търсенето на тенекии от маслини 8-)

Аватар
dido

#11 Мнение от dido » 14 Дек 2009, 22:21

*ROFL* *ROFL* *ROFL* *ROFL*

gogotattoo

#12 Мнение от gogotattoo » 14 Дек 2009, 22:44

Изкушавам се за още няколко думи - не съм правил пещ, но съм си играл с газ, така че Баян ще помага. Значи на тоя формат - тенекия за маслини й трябват две горелки отгоре напреко по средата, за да добием по-сериозна горивна камера за острие от 35-40 см. Тая температурна двойка върши много условна работа, ако искаме да закалим сериозно острие, по-скоро трябва да има видимост и да се преценява по цветовете, както прави Дедото на огнището, зер той няма термодвойка в кюмура я. После - всяка горелка от този тип има две части, дюза и отвори за въздух, като потокът на газта засмуква въздуха, колкото му позволим, като регулираме потока въздух, пламъкът е син и остър или ляляв и жълт. В цялата тая схема не виждам мястото на "холюва" на Ясен дето подава въздух под налягане. В Б-я продават вентил за голяма бутилка пропан бутан, дето е с врътка отгоре - пускаш до максималното налягате на бутилката, а то не е малко - готовите турски редуцири за отоплителна печка или котлон, ги имам, те са ниско налягане. Съвсем друг разговор иде ако се подава кислород, както в горелка - и това имам, там нещащта са съвсем различни и не съм хравил проба с по-голяма горелка то № 5, а и с кислорода е опасно и трябва да се внимава. И накрая, тая тенекия от маслини иска и отходно място, от което да излиза целия тоя обем дето се нагнетява вътре. Башка е много добре да има някаква истинска твърда високотемпературна обмазка, която хем да акумулира, хем да има удобен обем за слагане на острие хпо средата на горивната камера - например шамотно блокче с прорез, та острието да влезе в него ида стои вертикално по средата.

gogotattoo

#13 Мнение от gogotattoo » 14 Дек 2009, 22:52

Продължавам, щото ме беше страх да не ми се изтрие повествованието :-[
Преди време си играх с малка пещ за отвръщане, електрическа, по подобна схема - един кофраж от поцинкована ламарина 30х30 см сечение, по средата фиксирах ламаринен калъф от Джони Уокър като ромб - и отля отстрани шамот и квото имах под ръка, за 3 дни стегна, после пуснах ден два да се грее леко с нагремател докато побелее. В тоя ромб, с ръб нагоре, поставих някаква мрежа в долния ръб и остриетата сядаха по средата на камерата. Аз имах итермодвойка и понеже беше с ток, се регулираше без проблем. Та някаква такава играчка ще да е тая газова пещ, щото тя трябва да работи на принципа на "циганската любов", бързо се пали и бързо гасне. За проби, за коване ако щеш, но не виждам термодвойката дето ще мери адекватно, по-скоро визуалната преценка, камо ли дето Ясеправи чудеса с едни специални томани, 5 мина на 345.7 градуса, 12.34 мин на 818.54 градуса *DRINK* и прочие, такава пещ ще върши работа за бързаци и има мегдан да се ползва.
който пръв я докара да работи - да свирак, ще почерпя *THUMBS UP*

leke

#14 Мнение от leke » 14 Яну 2010, 17:53

я аз да питам тези газови оджаци не трябва ли да имат отвор за изгорелите газове виждам на някой врати с панти *DRINK*

Аватар
woody

#15 Мнение от woody » 14 Яну 2010, 19:37

Обикновено газовете излизат през вратичката от където вкарваш острието. Тя не се затваря при работа. Пламъкът трябва да се показва оне 10 см. през нея, за да е сигурно че има безкислородна среда в огнището.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

BUTTON_POST_REPLY