Съвети при първи стъпки.

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
NikolaoSS

Съвети при първи стъпки.

#1 Мнение от NikolaoSS » 17 Окт 2018, 18:07

Здравейте, казвам се Никола на 15 от София и преди около месец си направих един малък оджак просто видях някъде из нета какво трябва и се оказа, че за да се нагрее желязото му трябва само да му дуа ветър. И така натрупах няколко тухли запалих огън и сложих една тръба под него с един малък вентилатор който духа доста яко, но проблема е, че не може да работи повече от 30 мин без да прегрее взех едно по дебело арматурно желязо и просто започнах да го блъскам без никакъв план излезе нещо приличащо на нож после мина през твърде много оформяне на шмиргел и шкурки. Та имам няколко въпроса понеже си нямам на представа от металознание и тн. занимавал съм се само с дърводелство и то на струг дръжки, чукчета, стойки за тва онова. Да ми дадете някакви практични съвети, естествено четох из форума за коване на каква температура с какви въглища се кове и каква стомана се използва , но ми трябват повече съвети от опит все пак това е занаят който не се учи ей така и е изключително сложен, но имам желание да се науча на някакви основни неща, а това не става само с блъскане с чука има си има чалъм. От 2 седмици използвам стара чугунена мивка като оджак, но все още нямам свестен вентилатор нищо много инструменти. До колкото знам пра дядо ми е бил ковач, но къщата на село е била ограбвана след като той умрял и не са останали много неща имам един 7-8 кг чук на който използвах като наковалня преди няколко дена си купих и една малка 5кг наковалня която за малки неща върши работа все пак нямам пари са по голяма и да искам. Нямам и свестни клещи използвам стари клещи за арматура които са затъпени но вършат работа, но най големия ми проблем е вентилатора мислех да си взема някоя турбина за 70-80 лева, но пак ми трябва помощ с дебита му, а и нямам много париа, а стипендията иде бавно. Та ако може просто да ми дадете съвети от опит и неща които трябва да си набавя за да си улесна работата. За сега имам 2 ножа и опит за клещи които не се получиха. Но всичко става с практика или поне така да се надявам. Благодаря ви за помоща все пак съм още келеш и нямам много познати които да се занимават с нещо подобно за да ги попитам.

Аватар
vlastelin

Re: Съвети при първи стъпки.

#2 Мнение от vlastelin » 17 Окт 2018, 18:44

Най-бързо и лесно е да идеш при някой, който го върти тоя занаят от по-отдавна и има инструменти.
Faber est quisque suae fortunae

V.K.

#3 Мнение от V.K. » 17 Окт 2018, 20:48

И догодина да посетиш пленера в Сопот...

Аватар
bahur47

#4 Мнение от bahur47 » 20 Окт 2018, 13:16

Аз също си търся нова духалка и мисля да пробвам едно такова -

https://www.elbulgaria.com/bg/pr/%D0%B2 ... k-15-70903

Може да изключваш вентилатора , когато вадиж желязото от огнището . Така ще си почива и ще имаш повече време преди да прегрее , също ще пестиш гориво.

Стефан Чаков

#5 Мнение от Стефан Чаков » 20 Окт 2018, 15:36

Ако имаш път към Казанлък може да се отбиеш да ти покажа каквото знам.Аз съм от Крън -5км северно.

Аватар
Wolven path forge

#6 Мнение от Wolven path forge » 21 Окт 2018, 07:44

bahur47 написа:
20 Окт 2018, 13:16
Аз също си търся нова духалка и мисля да пробвам едно такова -

https://www.elbulgaria.com/bg/pr/%D0%B2 ... k-15-70903

Може да изключваш вентилатора , когато вадиж желязото от огнището . Така ще си почива и ще имаш повече време преди да прегрее , също ще пестиш гориво.
22лв. на вятъра. Това няма да има силица да засили достатъчно въздух към огнището.
Моето огнище е на газ и преди бях с едно маломощно вентилаторче от камина на пелети. После обаче ми припадна един истински вентилатор и го отмъкнах преди даже да е гъкнал. Изглежда като този:

Изображение

Този е трифазен, а моят е монофазен. Да не се объркаш веднага да звъниш на телефона.
Откакто сложих новата духалка си има осезателна разлика.

А колкото до уроци и практически съвети, защо не попиташ дядо си Вуду (woody)? Така или иначе сте си селски. А ако имаш път насам - обади се.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!

NikolaoSS

#7 Мнение от NikolaoSS » 23 Окт 2018, 21:25

Да ще опитам някои неща, но и аз мисля, че този вентилатор за 27 лв няма да върши никаква работа, а отност дядо вуди до колкото съм чел май е някъде около лъвов мост. Също така имам един въпрос за коксовите въглища дали ги продават въобще някъде.

Аватар
lyubo_sr

#8 Мнение от lyubo_sr » 26 Окт 2018, 21:56

NikolaoSS написа:
23 Окт 2018, 21:25
... Също така имам един въпрос за коксовите въглища...
Не се ли казват кокОсови...или коаксиални бяха...? *CRAZY* *ROFL*
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз... :-[

Аватар
danaec

#9 Мнение от danaec » 26 Окт 2018, 23:23

Кокосови, коаксиални , коксови , трудно намираеми. Всички горива си имат предимства и недостатъци. Та за коксовите въглища, не мога да ти кажа от къде да си намериш, трудна работа. Трудно се разгоряват, изпуснеш ли огасват, идват скъпи. Спроред моето скромно мнение пропанбутана на мен ми е добре.както казах , им си недостатъци. Спецялна за ковене изкарва повече време от всички твърди горива. Инвестициите не са кои днае колко за направата на пещ. Има доста писано. Не е лошо да попрочетеш нещо и за тая опция. Успех.

BUTTON_POST_REPLY