Газови пещи

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
Аватар
danaec

Re: Газови пещи

#196 Мнение от danaec » 26 Фев 2017, 20:52

Това е верига сложена върху една шина У13, наи бързия мозаиков дамаск *JOKINGLY*
То и кога много го планираш, нищо не стане.

kalinux

#197 Мнение от kalinux » 26 Фев 2017, 22:32

Като се довършат ще станат интересни остриенца. Изглеждат добре отсега.

poison25

#198 Мнение от poison25 » 05 Юли 2017, 19:22

Захванал съм мини пещ , тип консервна кутия и мисля да отлея камерата от смес на шамотна пръст и перлит, но никъде не откривам съотношението на материалите. Някой има ли си на идея.

ivokbg

#199 Мнение от ivokbg » 29 Мар 2018, 13:29

Здравейте,

Аз нямаше да ставам ножар, обаче от толкова изгледани клипове за лентови шлайфове (нужни ми за направата на моя) взех, че се запалих и по коването и по ножарството в частност. Купих си една малка наковалня 40кг, ковашко менгеме и ги освежих от ръждата и гняста събрана през годините. Дето се вика чакат някой да работи на тях.

Обаче нямам пещ. Понеже нямам условия да паля въглища съм наумил да си направя газова пещ. За целта ще използвам рамка от метални профили и дебела ламарина, а вътрешността ще е от огнеупорни тухли.

Доста се загледах в горелките и различните конструкции. Първо бях намислил като най-лесно да използвам фабрична ръчна горелка, виждал съм такива пещи в нета. Само че прецених, че няма да е достатъчно добър ефекта и реших да си направя горелката сам от ВИК части, за каквито също има много обучителни материали в интернет. Тогава възникна въпросът дали да е атмосферна или турбинирана :D Тъй като имам един охлюв от медицинска аспирация, който както може да смуче, така може и да духа го заплюх за проекта.

И накрая си викам така и така скочих на почти най-сложния вариант, дай направо да направя най-сложния с ribbon burner и турбо :D Дето се вика ако се издъня с крайния резултат поне да знам защо :)

Тъй като не съм убеден, че ще нацеля технологията на производство от първия път (смесване на материалите, изливането, изваждането от калъпа в цяло състояние и т.н.) струва ли ви се реалистичен вариантът в който се използва разпробита огнеупорна тухла? На пръв поглед е много логично, но не виждам никой да го прави така, което автоматично означава, че има някаква причина, вероятно основателна. Само че не мога да измисля каква е тя.

Някой идеи по въпроса защо е се прави от разпробити готови тухли, а се лее по калъп?

Благодаря предварително!

P.S. Между другото много ми хареса този дизайн http://www.flemingknives.com/ribbonforge.htm
Горелката е на пода на пещта, а всички тръболяци, охлюв и т.н. са отдолу. Става много компактно. Дали ако горелката е отдолу има съществена разлика? Какви биха били евентуалните недостатъци?

Аватар
bahur47

#200 Мнение от bahur47 » 29 Мар 2018, 13:41

Според мен не се ползва тухла , защото е трудно да се надупчи без да се пукне или откърти .

ivokbg

#201 Мнение от ivokbg » 29 Мар 2018, 14:09

https://www.youtube.com/watch?v=UIyGiVyKBjA[/youtube]

Мисля, че като се работи без удар и достатъчно внимателно не е проблем.

Въпросът е едновремешните български огнеупорни тухли, като тези от акумулиращите печки, биха ли издържали на температури от...предполагам 1000 градуса, дори отгоре.

Мой познат има разни тухли от Кремиковци, по които дори има следи от разтопен метал. Явно от някакви пещи. Ако материалът е същия (а той изглежда същия) би трябвало и температурно да няма проблем.

Аватар
danaec

#202 Мнение от danaec » 29 Мар 2018, 21:41

Аз не бих ползвал тухла за тая рябата, но това си е мое мнение.

Аватар
Славей Иванов

#203 Мнение от Славей Иванов » 04 Апр 2018, 21:04

Защо не използваш тухли итонг, лесно се пробиват , лесно се обработват, слагаш ги в една рамка от винкел , отвън каменна вата със станиол и оппаааа *OK* готова е! Лесна и бюджетна *DRINK*

Аватар
woody

#204 Мнение от woody » 04 Апр 2018, 23:50

Не става с итонг. Първо се напуква, а след това се разпрашава и пада в пещта. Най-обикновени огнеупорни тухли, които продават във всеки строителен магазин. О тези евтините и тежките. При мен работят цяла зима на доста активно коване и не са мръднали. От същата тухла ми е и дюзата. Пробива се с бургия за бетон без да е включено ударното и на бавни обороти. Разбира се на мокро. Добре е цялата тухла да се топне в едно легенче. Става относително бързо.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
nick74

#205 Мнение от nick74 » 19 Апр 2018, 00:05

Горелката не е от евтина тухла,за пещ за топене на стъкло е.Доста по плътна и тежка и устойчева на жега.Пробиването не е лесно и бързо,22дупки по 12см. са 264см. Свредлото е консуматив,на всяка дупка се заточва.Заточване като за метал.Минимум 2 бр.заминават. Ф8 са дупките.

Аватар
KirilVM

#206 Мнение от KirilVM » 19 Апр 2018, 06:56

Хайде и аз да се изходя в темата. Когато започнах да правя моето огнище, основният въпрос беше дали да е с вентилатор или не. По-евтиният и лесен вариант е без, но прецених, е е и по-опасен. Все пак никой не иска да пълни тръбата с газ и да пали. Затова се спрях на вариант с духалка. Огнището е от бутилка за автомобилна газова уредба, покрита отвътре с керамична вата. Одеалото се оказа, че ми е най-скъпият компонент, защото се продава на около 3м дължина и не го режат. Май платих за него 200лв., но си струва - вътре е адска жега, а аз мога да се подпирам на огнището. Останалите части са ВиК тръби, колена, нипели, ВРН и т.н. Дюзата е 0.8 или 0.9мм - не помня и съм я завил в една месингов тръбичка (такава имах подръка). Самата дюза е вкарана в 1" тройник и е максимално напред, за да може като подам газ и пусна вентилатора, въздуха да избутва всичката газ в камерата.

Изображение

Маркучът, който свързва духалката и тройника е временно решение, но както всички знаете няма нищо по-постоянно от временното.

Изображение

Регулирането на това колко въздух да влиза става с най-обикновен сферичен кран.

Изображение

А това е монтажът на тръбичката с дюзата. Отзад има едно болтче, което я държи на място.

Изображение

Изображение

Самата камера трябва да я измажа с нещо отвътре, но все нямам време. Отдолу съм сложил две най-обикновени лековесни тухли, които се сменят за две минути.

Изображение

Сега съм решил да сменя духалката и да махна този грозен маркуч. На негово място ще има 2" тръби, ама да видим кога ще стане.

Изображение

Това ще е новата духалка.

Изображение
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!

Аватар
RAZORBLADE

#207 Мнение от RAZORBLADE » 21 Апр 2018, 16:08

Браво, Киро. *THUMBS UP*

Имам едно парче шамотен цилиндър. Даже не помня откъде съм го взел. Мислех да го вградя в тялото от един стар бойлер, и в празнината да напълня вата. Ама.......някой ден. Някой ползвал ли е от тези шамотни цилиндри?
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
KirilVM

#208 Мнение от KirilVM » 21 Апр 2018, 17:08

Аз, както е видно и от подписа ми, съм привърженик на простите и ефективни решения. Преди бях измазал ватата на камерата с шамот и се напука доста бързо, а после, като започнах да го чистя, падна много лесно. Така че си мисля, че пробиването на този шамотен цилиндър ще е приключение и най-накрая можеда се окаже, че нямаш вече шамотен цилиндър.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!

asenvr

#209 Мнение от asenvr » 21 Апр 2018, 18:01

RAZORBLADE написа:Браво, Киро. *THUMBS UP*

Имам едно парче шамотен цилиндър. Даже не помня откъде съм го взел. Мислех да го вградя в тялото от един стар бойлер, и в празнината да напълня вата. Ама.......някой ден. Някой ползвал ли е от тези шамотни цилиндри?
Аз опитвах с шамотен цилиндър ,бях си купил два от Елин Пелин с вътрешен диаметър 120мм.Спука се още на първо палене.После минах на вата-фирмата Хортекс я продават на метър,купувал съм 2 м дебела 25мм,ширината и е 610мм,цената беше 25-26лв на метър.

Аватар
RAZORBLADE

#210 Мнение от RAZORBLADE » 21 Апр 2018, 18:19

Говорих с един приятел, който се занимава с керамика и той ми каза, че шамотните пещи трябва да се нагряват бавно, особено първите няколко пъти, защото трябва да излезе влагата. Водните молекули напускали керамиката при над 600 градуса, но това трябва да стане бавно. Иначе водата гърми вътре и прави бели. Все пак ще пробвам с тялото.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

BUTTON_POST_REPLY