Предпазни средства

Всичко за коването на ножове и не само. Работилница, инструменти, похвати и обсъждане.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
buster

Предпазни средства

#1 Мнение от buster » 04 Сеп 2017, 22:49

Здравейте,
Нов съм във форума, ако има подобна тема моля изтрийте тази.
От скоро започнах да кова и се зачудвам колко ли вредно може да е ковачеството.
Интересно ми е с какви дихателни маски трябва да се работи?
Боракса вреден ли е?
Дори съм чувал и за спец. очила които филтрират светлината от огнището заради леката му радиация.
...та това ме интересува за сега, някои ако има мнение нека сподели

Аватар
woody

Re: Предпазни средства

#2 Мнение от woody » 04 Сеп 2017, 23:20

Трябват ти единствено някакви очила, за да не ти изсъхват очите от жегата. Всичко останало отива в комина. :D Не кови никога цинк или поцинковано. Гледай да не ковеш и мед или месинг.
Не кови на затворена врата и прозорци, дори през зимата. Дрехите от естествени материи. Включително чорапите. Кожени ръкавици и престилка... Комай това е. *DRINK*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

buster

#3 Мнение от buster » 04 Сеп 2017, 23:22

доста боракс вдишвам, дали е вреден? ..или след време ще си проличи %)

Аватар
митко_990

#4 Мнение от митко_990 » 04 Сеп 2017, 23:42

И аз днес си поиграх със борокса,но както каза колегата аз бях на открито и за вдишване не усетих кои знае какво имаше и ветрец,а дали е вреден незнам,но не мисля че е полезен при всички положения.Най много някаква лека маска си сложи за всеки случай и давай смело.Гледаи само да нагряваш добре желязото преди да ръсиш борокса щото иначе нищо не става,ако става като пуканка след поръсване значи не е добре нагрято.Днес ми се прецака оджака и не оспяваше да се нагрее заготовката и не можах да си слепя слоевете утре ще го помъча пак и дано се получи.Желая ти успех във начинанието *THUMBS UP*

Аватар
Acho

#5 Мнение от Acho » 05 Сеп 2017, 01:06

Чукам на открито и до сегс не съм имал проблем с боракса. Единственото е, че пръска, но това се решава с една кожена престилка и едни ръкавици. За другото са не притеснявай. Тряа ти само мерак и да държиш на жега.
Ars longa, vita brevis.

Аватар
danaec

#6 Мнение от danaec » 05 Сеп 2017, 07:13

митко_990 написа:И аз днес си поиграх със борокса,но както каза колегата аз бях на открито и за вдишване не усетих кои знае какво имаше и ветрец,а дали е вреден незнам,но не мисля че е полезен при всички положения.Най много някаква лека маска си сложи за всеки случай и давай смело.Гледаи само да нагряваш добре желязото преди да ръсиш борокса щото иначе нищо не става,ако става като пуканка след поръсване значи не е добре нагрято.Днес ми се прецака оджака и не оспяваше да се нагрее заготовката и не можах да си слепя слоевете утре ще го помъча пак и дано се получи.Желая ти успех във начинанието *THUMBS UP*
Ако става на пуканка, значи е мокър.По принцип не пречи, по трудно се разтапя.Докато изпари водата.

buster

#7 Мнение от buster » 08 Сеп 2017, 01:27

Разрових се из нета и май се оказва че ползването на боракс е доста полезно :)

Необходим е за доброто функциониране на костите и ставите, регулиране на абсорбцията и метаболизма на калция, магнезия и фосфора чрез влиянието му върху паращитовидната жлеза. Останалите ползи са: намалява проблемите със сърцето, зрението, псориазиса, равновесието, паметта и познавателните функции. Съединенията на бор имат антитуморно действие и са силни антиостеопорозни, противовъзпалителни, хиполипидемични, антикоагулационни фактори....

Яка работа, ковете със здраве! :)

BUTTON_POST_REPLY