съвет за направа на дръжка

Инструкции, Стъпка по стъпка, информация за ножоправци.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
Kiler40

съвет за направа на дръжка

#1 Мнение от Kiler40 » 08 Май 2019, 13:45

Здравейте,
за първи път ще се занимавам с това и не съм сигурен за терминологията.
Целта - искам да си направя нова дръжка на ножа но идеята ми е острието да "влезе" в дръжката така че метала да се вижда само отгоре но не и от долната и страна.
острието е с дебилина 2 мм.
Жлеба в който ще пъхна дръжката ще го направя на фреза.

Та въпроса ми е - колко трябва да е дебела фрезата? към момента имам на разположение 3 мм. стърготините от обработката, мога ли да ги смеся със епоксидно лепило за да се оцвети и да запълня плътно разстоянието или по добре да търся фреза 2 мм и нещата да станат много плътно едно в друго.

Благодаря за помощта предварително.

Поздрави,
Андрей

Аватар
chikov

Re: съвет за направа на дръжка

#2 Мнение от chikov » 08 Май 2019, 14:53

Не 2 мм в никакъв случай. З мм е много по добре. Въпроса е на метала на дръжката ако няма отвори на които ще заздравят връзката на метала със смолата няма да е здраво.

kalinux

#3 Мнение от kalinux » 08 Май 2019, 18:08

Да не би да питаш за кухненските ножове серийно производство, които така се монтират?

Kiler40

#4 Мнение от Kiler40 » 09 Май 2019, 08:52

Да. Тип "кухненски нож" ама не е кухненски нож.
Намерих го преди (бая) време в една забравена от бога кутия и ми стана мерак да го възтановя :)
Не се занимавам с това нещо и нямам опит но намерих дърво което много ме изкефи, но дълго време нямах достъп до фреза а не исках да го правя на ръка...
а сега започнах нова работа със (за късмет) фреза в работилницата...

А като цяло съм само с ръчни инструменти. една шлифовалка и това е.
Кво да кажа - мерак :)

kalinux

#6 Мнение от kalinux » 09 Май 2019, 12:27

Този дръжка не е това, което обясняваш. Дръжката изцяло ще трябва следва контурите на желязото, т.е. монтаж full tang. Режеш си чирени, правиш 2-3 дупки по желязото, лепиш и нитиш. Дупките отдолу ги запълни с остатъка от епоксидната смола и стърготини от същото дърво.

Това, което искаш да направиш няма да стане. Първо няма толкова дълбока фреза, второ трябва ти точно Ф2мм и трето не можеш да направи канала да повтаря плътно формата на желязото. Това се прави на циркуляр и контура на желязото отдолу е елементарен и може да се повтори с циркуляра.

BUTTON_POST_REPLY