ножарско състезание в "етъра"

Организация, мероприятия, конкурси.

Модератори: Hof, Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
дядоБлаго

ножарско състезание в "етъра"

#1 Мнение от дядоБлаго » 07 Сеп 2009, 21:36

в етъра от 3 до 5 септември се проведе ножарско състезание.участваха 5 майстори и един обикновен педераст - моя милост.имаше 2ма представители на габрово,2ма на карлово(вуйчо и племенник) , илия пешев и един представител на knivesbg.com :D комисията която оценяваше работите беше в състав : кирил коликов(председател),андрей андреев и бившия шев на етъра.
задачата беше да се направи копие на един нож - грошляк(нож за един грош) и един волна програма(не чак толкова волна.в началото знаех,че трябва да е в възрожденски стил,после се оказа,че трябва да е характерен за местото от което идва майстора).
ето и класирането: голямата награда сребърна хлопка и правото следващата година да направи изложба в етъра спечели вуйчото от карлово.
първа награда спечели илия пешев за най-точно копие на грошляка.
трета награда спечели племенника.
наградата за най-млад майстор спечели едно момче от габрово.
аз съм извън класирането понеже на времето е нямало ергенски ножове от дамаск :D
снимки - друг път :D
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

Аватар
woody

Re: ножарско състезание в "етъра"

#2 Мнение от woody » 07 Сеп 2009, 22:00

Ами ти къде се тикаш между шамарите? Да си спомняш да си разменял реплики с някои от изброените личности? А мнения за работата им да си давал? Гиди ниеден хаймана...

Това ми напомня межу другото за първото ми кандидатстване в Задругата на майсторите по времето, когато се правех на дърворезбар.
Клатиха умно глави майсторите, цъкаха и накрая заключиха, че тая резба нещо много дълбока и обемна се явява, което не било характерно за периода в който... Да не говорим пък а прекалено организираната композиция, която...

С други думи, малък си още. Да целуваш ръка и да си налягаш парцлите, че...
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

gogotattoo

#3 Мнение от gogotattoo » 07 Сеп 2009, 22:26

Дедо, това мероприятие е било много интересно! Няма да минеш без повече информация - освен снимките, какво беше заданието - има ли го в писмен вид и т.н Там ли ги правихте, имаше ли изискване към автентичен инструментариум, някакви условия, на които да отговаря продукта и пр. и пр. Ще отговоряш на много въпроси, щото аз по тази тема на "оценяването" и други път съм подскачал, та темата ще е дълга...

И последно, имаше ли някакво отношение към мероприятието заводът Терна, като спонсор, домакин и пр. питам, защото имам предвид конкретни неща, но за туй - след отговорите.
Последна промяна 1 на gogotattoo, променена общо 7 пъти
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Аватар
danaec

#4 Мнение от danaec » 07 Сеп 2009, 22:31

ами те състезанията са за това , даги печели които си плати
и колкото са по свои толко по добре
а междо другото имаше ли друг без награда

gogotattoo

#5 Мнение от gogotattoo » 07 Сеп 2009, 23:13

" ...тая резба нещо много дълбока и обемна се явява, което не било ..."

Та навремето, жените ни, като не намереха кусур на некоя по-млада от тях, имаха и последен коз - А бе простее!

дядоБлаго

#6 Мнение от дядоБлаго » 07 Сеп 2009, 23:33

тъй :D всички участващи бяха страшно точни пичове.идеята на едно такова "състезание" е да се съберем,поговорим,сверим часовниците.
значи за всеки си имаше огнище и условието беше,че задължителния нож трябваше да се изкове(всъщност ни дадоха една шиничка 65г с 5мм по-тънка и 5мм по къса от острието.от нея ми остана 5см които си ги взех :D ша ги вградя в едно ножче да ми напомня за събитието).аз си мислех,че ще дадът някво ф, а то просто леко като се разплеска и формата станала.значи тоя грошляк много ми напомни на този нож:
http://www.oriental-arms.com/photos.php?id=2124
разликата е,че е късичък,няма канали,а една линиика надраскана едва ли не с шублера :D дръжката е с 3 нита,осмоъгълна,изключително грозна.
та задължение към инструмента се оказа,че няма.както казах осигориха ни по едно огнище с мях,а всичко друго трябваше да си носим сами.аз имах една чанта чукове :D мъкнах цяла бормашина за 3 дупки,всичко останало ми беше стъргалки,пили и камъни.
карловзи си бяха донесъли шмиргел и благодарение на тях за половин час на шкурката оформих дръжката на задължителния и канията на свободния.бях набарал една стара летва в ковачницата която си мислех,че е чам...така и не разбрах кво беше тва дърво но за дървени кании беше идеално.бай илия направи всичко с едно флексче :D той от морето беше дошъл.домакините много любезни хора,помагаха с всичко което могат.аз бачках при майстора на хлопки,та човека ми помогна,държеше джелезото докато го подсичах.оригинала непрекъснато фърчеше от майстор на майстор.всъщност както казах тва е един елементарен нож който всеки в своята работилница би направил за 2 часа.трудноста при него беше,че трябва да се направи точно копие,най-гадното,че имаше и набита рисунчица,нещо като птиче око с вълничка и за нея трябваше сами да си изработваме инструмента.
втория нож трябваше да е от наши материали.аз си носих един пакет 30пластини 65г и 08кп и малко у10а за режещия ръб.другите не съм ги гледал кво са носили,най-вероятно готови остриета и са слагали чирени.тоя пакет го разковах на пръчка,осукаш го на менгемето,сгънах го на 4 ,процепих го и му сложих у10а за режещ ръб.тва на ръка не го бях правил от преди 3-4 години :D сега си работя с механичен чук.
http://www.etar-fair.org/mainbg.htm
сега за наградите и журито :D
доколкото разбрах взелия голямата награда е ученик на куликов.илийката беше направил най-точно копие,младия участник,беше най-млад :D
бе всички имахме награди,разбрах,че куликов се бръкнал в джоба и оставил някой лев за тия дет сме извън класацията.
та плащане за награди не ми се вярва да е имало...виж да риташ срещу еснафа не може ;) бе някой бяха чували,че правя такова нещо,е ся го и видяха наживо - голяма тарапана беше докато го правих :D
колкото до отценките дет сам давал,то е за това какво се прави,а не кво могат - щото тва са 2 различни неща.не знам кой е виновен за голямото навлизане на неръждавейката - майсторие или потребителите...може би процеса отдавна е двустранен.на мен обяснението за липсата на дамаск в бг ножовете ми прозвуча като извинение.не съм питал неръждавейката колко характерен за времето си материал е бил - свободния нож на притежателя на голямата награда е от неръждавейка.бай илия пък им остави едно от неговите типични ножчета дамаск от дамстеел с заварените пети и елементи,аз пък им оставих,нещо което повече никой няма да им остави.
инак всяка вечер беше купонс пиене и консумация на огромно количество люти чушки - и бай илия им е фен :D та както казах участниците бяха големи пичове и завързахме запознанствая за цял живот.
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

kamen

#7 Мнение от kamen » 08 Сеп 2009, 00:17

Емиии, така е дядка, за нищо не ставаш! Добре, че в тоя форум хората са прости и не знаят за кво иде реч, че иначе няма кой да те бръсне. Между другото да ти напомня за ножката дето си ми обещал. Утре е девети септември , а нямам нож с който да сляза от балкана.
Абе, момчетата с възстановките, нещо за девети септември няма ли? Например - шумкар слиза от балкана с две буци сирене и една глава червен лук в джеба? :D

Аватар
Косача

#8 Мнение от Косача » 08 Сеп 2009, 00:21

Даа,работата върви на добре :) Щом си си направил труда да мъкнеш толкова багаж и да участваш,значи има хляб в тия срещи.
kamen написа:Абе, момчетата с възстановките, нещо за девети септември няма ли? Например - шумкар слиза от балкана с две буци сирене и една глава червен лук в джеба? :D
*hysterical*
Ако правите възстановки,спазвайте точно историческите факти-слизането е било на 10 септември *hysterical*
Жизнь с таким ножом превращается в настоящее выживание.

Аватар
RAZORBLADE

#9 Мнение от RAZORBLADE » 08 Сеп 2009, 06:17

Ех, завид, че не бях там да гледам и аз. :'( Давай снимки, Деде. :)
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Julian

#10 Мнение от Julian » 08 Сеп 2009, 10:40

Дядо наградите нямат никакво значение, ама абсолютно никакво, но виж приятелствата, е това е ценно. Особено ако са със съмишленици по занаят(съдба).

gogotattoo

#11 Мнение от gogotattoo » 08 Сеп 2009, 12:36

инак всяка вечер беше купонс пиене и консумация на огромно количество люти чушки - и бай илия им е фен та както казах участниците бяха големи пичове и завързахме запознанствая за цял живот.

Евала Дедо за всичката информация, но има още много да пишеш - дали "фотографката" ти беше с тебе, та да се порадваме на хубави снимки?

А това дет съм го цитирал в червено е мноооого важно и подкрепя клатушкащото ми се усещане, че българското семе не се изчекнало окончателно - А ТОВА Е МНОГО ВАЖНО.

дядоБлаго

#12 Мнение от дядоБлаго » 08 Сеп 2009, 16:50

фотографката ми беше с мен,снимки има,но само моите са около 700,всички около 2000 :D спокойно,няма да станат скоро :D
kamen, ща пратя при киро аз тебе за нож :D спокоино,чикията ти е почти готова,скоро ще ти се обадя. за 9 септември правата ги държи бсп :D

gogotattoo

#13 Мнение от gogotattoo » 08 Сеп 2009, 18:04

дядоБлаго

#14 Мнение от дядоБлаго » 08 Сеп 2009, 21:30

така и не ми научиха името тия хора :D

дядоБлаго

#15 Мнение от дядоБлаго » 12 Сеп 2009, 10:51

малко снимки на наградените чикии.качеството не е много добро,но светлината беше кофти,а тарапаната голяма :D
победителя:
Изображение
първата награда ма бай илия:
Изображение
оригинала за сравнение:
Изображение
втората награда,която е трета :D :
Изображение
третата награда,наградата за най-млад майстор:
Изображение
мога малко да ги бъркам габровците,за което нека бъда извинен.извън класацията:
Изображение
и 2 снимки на моите:
Изображение
Изображение

BUTTON_POST_REPLY