Магнезиева запалка ментак

Използване на ножове при лов, риболов, туризъм и оцеляване.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор

Аватар
Любо

Re: Магнезиева запалка ментак

#2 Мнение от Любо » 03 Сеп 2016, 08:52

Не съм гледал клипа , че ме мързи, но очаквам да си казал, че блокчето не става за нищо. Тъпото е, че аз имам уж оригинала, на Доан нещо си, но и там е същият к.р. Стърготините не се палят, за разлика от рекламните клипове, където лумват от първия път ?!? Така или иначе една по - голяма и читава пръчка ще върши по добра работа !!!

Аватар
BushcraftGuru

#3 Мнение от BushcraftGuru » 26 Яну 2017, 16:11

Същия неприятен опит имам и аз. Много се кефих как магнезиевите стружки лумват по клиповете.

Дълго време му се каних на магнзиевото блокче, не ми се даваха 10-15 лева за подобно нещо (да не кажа глупост).

Но... бях във Варна по работа, чуствах се изморен от ангажиментите си и влязох да се разсея в един ловнорибарски магазин,
там видях такава магнезиева запалка, на една не безизвестна фирма, реших да се подкрепя психически с един подарък,
метнах мисля 12 лв. на тезгяха и стиснах запалката в джоба си.

Луд и щастлив, че вече при всякякви условия имам с мен нещо, което лумва като барут без да навлъгва и да се мокри, като барута.

Излишно е да казвам, че извадих от екипировката доста неща, които бях пригласил за тази цел - тампони, дръвчета, прахан и разни други класически средства
и макар й по-тежко, но доста по-компактно оставих само магнезиевото блокче.

Така го разнасях няколко месеца, без да опра до него, но вече както се казва не ме плашеше ни дъжд, ни студ, ни сняг.

И така до един ден, в който за щастие не ми се наложи, а просто реших да го пробвам:
Настъргах стърготини и с една от ферородните запалки, които ползвам, най-често се почна едно драскане, здраво драскане - нищо.
Стъргах каква ли не големина на стружките, мачках ги стривах ги - в размери от прах до милиметър - нищо.
Дори във изблик на суеверие пробвах с залепената към загнезиевото блокче запалка - нищо.
Заедно със магнезиевите стружки сложих дървени стърготини, те пламнаха и изгоряха, а "магнезиевите" стружки останаха.
Прибрах блокчето и исках да се успокоя, изгледах пак някакво клипче с палене на магнезиеви стружки
и минах през различни тези, че блокчето е навлъгнало, че е прекалено сухо :-| и какво ли още не,
всички терзания приключиха с последния опит - взех една газова горелка /1'300 градуса/, настъргах огромно количество стърготини
и ги "пекох" десетина минути, пожълтяха, но не пламнаха.

ИЗМАМА или детo му викат FAKE >:o

Пазя опаковката и "магнезиевата запалка", но както допускате колеги, вече не ги нося :D ,
та при първа възможност ще кача снимки, поне да предпазим други колеги от форума *DRINK*
В един свят където Смъртта е ловец, няма време нито за съмнения, нито за съжаления има време само за Решения!

universum

#4 Мнение от universum » 26 Яну 2017, 17:49

Като искаш да минеш прекалено тънко се прецакваш.

И аз си взех преди години от "ловен" магазин ферород 1 см дебел на тънка цена.

Безсмислено е да го сравнявам с маркови феророди като LightMyFire, или Мора.

Марковите вадят мощна, дебела искра с лекота.

Това, което прилича на ДоунМач е ферородче плюс алуминиева плочка. И обикновено китайците споменават в описанието, че плочката не е магнезий.

Аватар
dido

#5 Мнение от dido » 26 Яну 2017, 20:02

Еми като не си купувате клипери, така ще се мъчите. Това е майтап разбира се. Но наистина ми е малко странно, при тези технологий да се мъчите с елементарни неща. Или има нещо, което ми убягва, я споделете повече, че ми стана интересно.

Аватар
kr.bonev

#6 Мнение от kr.bonev » 27 Яну 2017, 00:50

Дъжд, Дидо, дъжд и вятър :D Вали като из ведро,целия си мокър, багажа, кибрити,клипери всичко! Тогава може и да помогне, ама що да не си пие винцето човек на топло с приятели и да си пали от камината *DRINK*
Не вземай живота твърде на сериозно, жив от него няма да се измъкнеш !

universum

#7 Мнение от universum » 27 Яну 2017, 08:08

Паленето с ферород е по-бушкрафтърско. Ся клипера може да му свърши газта и ко праими.

Пръчката тън мън няма. Сухо, мокро пали.

Аватар
dido

#8 Мнение от dido » 27 Яну 2017, 19:05

В дъжд и вятър зипото се е доказало, но щом ви харесва... Лично аз в дъжд и вятър никаде не ходя, и затова съм бос по темата. Така че благодаря за разяснението. *THUMBS UP*

universum

#9 Мнение от universum » 27 Яну 2017, 20:29

Зипота и клипери си носят пушачите.

ЧувАл съм, че бензинът не трае много в зипото. Па и трябва да си носиш шише бензин. Тя дълга стана.

Фатката е ножа на пояса, в канията бучнат един ферород. И при бушкрафтърска ситуация събираш погледите.

Аватар
martin_yy

#10 Мнение от martin_yy » 27 Яну 2017, 22:01

Ако го правиш за да събираш погледите в дадена ситуация, значи нещо ти бяга фатката.

Аватар
BushcraftGuru

#11 Мнение от BushcraftGuru » 28 Яну 2017, 17:33

Кокто обещах качвам снимки на описаната по-горе от мен "Магнезиева запалка",
за магнезиевото блокче, на която твърдя, че е негодно и неговите стружки въобще не горят.
Предлагам на първата форумна среща, на която присъствам, а ако не присъствам :( да я изпратя
и да обявим титла "Повелител на огъня", на този, който успее да подпали магнезиеви стружки от нея.

Изображение

Изображение

Изображение
В един свят където Смъртта е ловец, няма време нито за съмнения, нито за съжаления има време само за Решения!

universum

#12 Мнение от universum » 28 Яну 2017, 20:09

martin_yy написа:Ако го правиш за да събираш погледите в дадена ситуация, значи нещо ти бяга фатката.

Фатката яко ми бяга.

Аз влагам малко сарказъм като приказвам за бушкрафт. Това е понеже не одобрявам диванния такъв, който по принцип и аз практикувам. Хората, които искрено се стремят към познания умения за живот в природата имат моето уважение.

В градска среда съм давал три пъти огънче на колежките-пушачки с феророда. Когато са оставали без запалка. За протокола, не бяха особено впечатлени.

Не съм пушач. В гората май три-четири пъти съм палил огън с ферород, за тест. С правилната подготовка става бързо.

djack

#13 Мнение от djack » 28 Яну 2017, 20:21

universum написа:.......В градска среда съм давал три пъти огънче на колежките-пушачки с феророда. Когато са оставали без запалка. За протокола, не бяха особено впечатлени.....
Хахахах стига бе! :D :D :D

universum

#14 Мнение от universum » 28 Яну 2017, 21:12

Чудиш са, нали! :)

Паля една хартия и с нея, иначе има опасност от неволен удар :)

Аватар
BushcraftGuru

#15 Мнение от BushcraftGuru » 11 Фев 2019, 21:51

Малко да дигна темата -
Колеги, някой купувал ли е от тези магнезиеви блокчета с ферородна запалка и ако да нека сподели - "работят ли"?

- Скъсах се да пробвам да кача снимка от телефона 75 kb и пак не се получава!

Фирмата е "Mil-Com" emergency fyrestarter

BUTTON_POST_REPLY