Изчисляване на реотани за пещ.

Какво е нужно в работилницата за да правим ножове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Машини и инструменти" се обсъждат всички машини, инструменти и приспособления, необходими за ножарството.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
Аватар
LIONSIO

Изчисляване на реотани за пещ.

#1 Мнение от LIONSIO » 28 Фев 2012, 17:15

Здравейте, един колега (Теодор) се е наел да си направи електрическа пещ за закаляване. Дайте идея как се смятат реотаните - напречно сечение - дължина и др. Пеща ще е на 380V, човека си е купил термо двойка и уравление.

Аватар
Teodor

Re: Изчисляване на реотани за пещ.

#2 Мнение от Teodor » 28 Фев 2012, 17:23

Да добавя,че работещата камера ще бъде дълга 40 см. и стените ще бъдат 12 см.на 12 см.Пиша го защото мисля че има значение размерите на камерата.

Аватар
vreditel4eto

#3 Мнение от vreditel4eto » 28 Фев 2012, 19:38

Здравей Теодоре,

Точно в момента и аз градя мойта с почти същити размери а именно 560Х120Х120мм и я смятах към 4kW някъде с CrAl20-5 1,5мм ма за този обем ми се вижда май много, ако искаш утре ще постна някоя снимка и сметки, които може да са ти от полза! :)
Каква ти е конструкцията? Прочете ли темата на Ясен по въпроса, там има доста полезна информация! Ще потърся някоя снимка от това, което съм събирал като инфо от нетуу! :D
И защо на 380V, то всъщност на 380 ще е по малко А-чета де :-[

Аватар
sa4mo

#4 Мнение от sa4mo » 28 Фев 2012, 21:02

Давайте всякаква инфо! И аз се снабдих с една стара лабораторна пещ(всъщност само ламаринена кутия и вътре - пълнеж от огнеопор и изолация, без нагреватели и каквато и да била апаратура, само вратата и работи задоволително)..та и мен ме тресе таз треска - изчисление на мощности, кантали, избор на термодвойки и контролери...па яз коги съм чувал за подобно нЯщо..? =-O
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Всеки се ражда като другите, обаче умира като себе си
Изображение
http://sa4moknives.wordpress.com/

Аватар
Teodor

#5 Мнение от Teodor » 28 Фев 2012, 21:05

vreditel4eto написа:Здравей Теодоре,

Точно в момента и аз градя мойта с почти същити размери а именно 560Х120Х120мм и я смятах към 4kW някъде с CrAl20-5 1,5мм ма за този обем ми се вижда май много, ако искаш утре ще постна някоя снимка и сметки, които може да са ти от полза! :)
Каква ти е конструкцията? Прочете ли темата на Ясен по въпроса, там има доста полезна информация! Ще потърся някоя снимка от това, което съм събирал като инфо от нетуу! :D
И защо на 380V, то всъщност на 380 ще е по малко А-чета де :-[

Здрасти,аз смятам кантала ми да е 2,2 мм. но не знам колко дълъг трябва да е за да развива нужните градуси (в случая 1200 градуса), твоя 1,5 няма ли да е малко тънък ,до колкото съм чел и съм виждал,кантала е 2,2 мм.А за конструкцията още не съм е почнал да е правя,понеже трябва да купя малко ламарина и винкел за да направя основата,като почна ще правя снимки и ще ги пускам тука,но ще е почна след Тодоров ден,хем малко ще се постопли,че е доста студено.Пусни някоя снимка да видим ама най вече ми трябва да знам колко дълъг трябва да е кантала за да дига 1200 градуса.

Аватар
Teodor

#6 Мнение от Teodor » 28 Фев 2012, 21:20

sa4mo написа:Давайте всякаква инфо! И аз се снабдих с една стара лабораторна пещ(всъщност само ламаринена кутия и вътре - пълнеж от огнеопор и изолация, без нагреватели и каквато и да била апаратура, само вратата и работи задоволително)..та и мен ме тресе таз треска - изчисление на мощности, кантали, избор на термодвойки и контролери...па яз коги съм чувал за подобно нЯщо..? =-O

здрасти Сачмонек за термодвоика знам къде има,мога да те закарам.В Поморие е адреса но не знам улицата и номера, само ми казаха че в Поморие има фирма която продава термодвоики,и е намерих,не е на лесно място.

Аватар
SashoA

#7 Мнение от SashoA » 28 Фев 2012, 21:23

Пичове,не се изхвърляйте с максималните т-ри,щото той кантала по принцип/ различните му подвидове/ си има пределна т-ра.
Отделно за къф чеп ти е 1200гр. като термодвойката ти е за 1100гр.примерно?Демек съобразявайте се и с тези неща.
УСПЕХ на всички,аз минах по тоя път вече и ми е през муфела :D
huntersiaИзображение

Станко

#8 Мнение от Станко » 28 Фев 2012, 21:25

По принцип мощноста се изчислява според обема на пеща и желаната температура. След като се определи мощноста, се определя дължината на кантала. Всеки кантал има определено съпротивление и при константно напрежение се изчислява дължината му. За съжаление формулата за зависимоста мощност, при зададен обем и темперетура не си я спомням, а не можах да я намеря :-[ Иначе дължината на кантала по закона на Ом. Става и по опитен начин. Започва се от по-голяма дължина на кантала, тоест по-малка мощност и се накъсява до като започне да свети ярко. За тази темперутура, най-добре термодвойката да е платинена. Термодвойката зависи и от управляващата апаратура. Всяка апаратура работи с определен вид термодвойка.

ПП Баси, забравих че повечето сте ковачи :-[ , под ярко светене имах предвид видимо червено-оранжево, да не подгоните ярко бяло, че кантала няма да издържи :)
Последна промяна 1 на Станко, променена общо 1 пъти

Аватар
tinko

#9 Мнение от tinko » 28 Фев 2012, 21:44

Не търсете 1200 градуса, моята и няколко аналогични пещи правени от един и същи хора дето професионално се занимават с направата на пещи ми гарантираха 1150 градуса работна температура, като ползват доста съвременни м-ли. Според моите наблюдения на един вид лаик в тази област до 900 градуса става и с четири кварцови реотана от по 800 вата и пет тухли ютонг с 12см. дебелина, но от там на горе е зор. Автоматиката е 1/2 от цената на пещта. За да е трайна пещта трябва нагряването да не екстремно а постепенно също и охлаждането. Другото което е важно не пренебрегвайте температурното разширени, което означава, че е нежелателно ползването на спойващи смеси м-у елементите за топлоизолация /разните витове тухли и т.н./. Това са съвети на човек ползващ такава фурна и според мен е добре да ги имате в предвид.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
vreditel4eto

#10 Мнение от vreditel4eto » 28 Фев 2012, 22:22

Я заформи се темичка ]:->
Относно дебелината, тя е в пряка зависимост с линейното съпротивление, тоест колкото по-дебело толкова по-малка омчета на метър и следователно ще требе да мушнеш много ама много повече метри проводник.
За мен най-оптимално за 220V е 1,2мм KANTAL A1 но не намерих, това мойто отговаря на KANTAL D до 1200 нема грижи [:-}
Бате Сачмо относно контролера аз си взех от фирмата, която Яската е ползвал и мисля че се вписва ценово и като изпълнение(коплекта е пълен-термо двойка за 1200 SSR-а и контролера), а кото работа ще видим. Фирмата е Пловдивска утре ще Ви посоча какво точно си взех аз(според мен след разговори с Ясен и други колеги е желателно да е PID а не ON/OFF и да има самонастройка, защото в противен случай трябва да се задават бая неща, които не са много разбираеми поне за мен де), и като цена(ако се вземе от Пловдив може да се спестят едни 20 % ако ма разбирате).
Теодоре относно сметките ще ти помогна колкото мога, но да знаеш че понякога теоритичните сметки не винаги съвпадат с реалноста :-[ , иначе както бе написано в другата темичка се падат по 100-тина вата на литър обем на печицата :)
Ако имате търпение утре ще пусна много материали, които са ми на компа в работата *become senile*

Аватар
Teodor

#11 Мнение от Teodor » 29 Фев 2012, 00:26

vreditel4eto написа:Я заформи се темичка ]:->
Относно дебелината, тя е в пряка зависимост с линейното съпротивление, тоест колкото по-дебело толкова по-малка омчета на метър и следователно ще требе да мушнеш много ама много повече метри проводник.
За мен най-оптимално за 220V е 1,2мм KANTAL A1 но не намерих, това мойто отговаря на KANTAL D до 1200 нема грижи [:-}
Бате Сачмо относно контролера аз си взех от фирмата, която Яската е ползвал и мисля че се вписва ценово и като изпълнение(коплекта е пълен-термо двойка за 1200 SSR-а и контролера), а кото работа ще видим. Фирмата е Пловдивска утре ще Ви посоча какво точно си взех аз(според мен след разговори с Ясен и други колеги е желателно да е PID а не ON/OFF и да има самонастройка, защото в противен случай трябва да се задават бая неща, които не са много разбираеми поне за мен де), и като цена(ако се вземе от Пловдив може да се спестят едни 20 % ако ма разбирате).
Теодоре относно сметките ще ти помогна колкото мога, но да знаеш че понякога теоритичните сметки не винаги съвпадат с реалноста :-[ , иначе както бе написано в другата темичка се падат по 100-тина вата на литър обем на печицата :)
Ако имате търпение утре ще пусна много материали, които са ми на компа в работата *become senile*

Аз споменах че термодвоиката е за 1200 градуса но не държа на тея градуси , работния градус ще е 1100 максимум,които ще използвам.Поръчах си до 1200 градуса термудвоика за да имам аванс някои градус отгоре.Та до колкото те разбирам колкото по дебел е кантала по- голям е метража за да вдигне нужния градус.Така ли,правилно ли съм те разбрал,но въпроса ми е колко да е дълъг при тая дебилина на кантала (2,2мм.) и при тая кубатура на камерата,ако не става с 2,2 мм.колко трябва да е.

Аватар
RAZORBLADE

#12 Мнение от RAZORBLADE » 29 Фев 2012, 08:08

Имам една табличка за сечения на алухром и мощности спрямо метри.

http://dox.bg/files/dw?a=29e5faaf45

Айде после ше черпите. Важно е колко тел можете да съберете в една пещ. Ако стане прекалено мощна ще трябва да си вземате по-тънък алухром или кантал. Аз почнах с 1.8, но после като смалих пещта свалих на 1.4 . Пещта ми е 20х20х45см
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
vreditel4eto

#13 Мнение от vreditel4eto » 29 Фев 2012, 09:02

RAZORBLADE написа: Важно е колко тел можете да съберете в една пещ. Ако стане прекалено мощна ще трябва да си вземате по-тънък алухром или кантал
*DRINK* *THUMBS UP*
Абсолютно съм съгласен!!!
Моя съвет е ако можеш намери KANTAL A1 1,2мм това е оптимално като за нашия обем 8-)

Ето отправна точка, за който обича да знае *DRINK*

http://dox.bg/files/dw?a=cedadd2b6f
http://dox.bg/files/dw?a=cd876cd5d8
http://dox.bg/files/dw?a=648ac4c2ea
http://dox.bg/files/dw?a=ce28c6f32f

Аватар
danaec

#14 Мнение от danaec » 29 Фев 2012, 09:59

моя проект за пещ
руснаците дават за пещ до 50л по 100w на литър 100до 500л по 50-70w
12х12х50=7,2л
7,2х100=720w вижда ми се малко /колкото повече,толко повече/
и ще смятам за 1500w
P=UxI 1500/220=6,81A
сега съпротивлението на кантала
R=U/I 220/6,81 = 33om
кантал ф1,2мм поне такъв имам
на метър 1,23ом и 8,03 гр
33/1,23=27m
27x8,03=217гр
дават по 2w/кв.см при 1000гр и 1,6w при 1200
2700х0,12х3,14=1038кв.см
1500/1038=1,45w

маи е това с теорията /с моята теория/
някъде ако има грешки казваите доде има време

това го бях смятал на времето, но се отказах / остана ми кантала, някои ако иска/
не точно отказах,намерих 4мм кантал

bate_pavka

#15 Мнение от bate_pavka » 29 Фев 2012, 10:58

Здравейте!
Моят скромен принос за развитието на тематаhttp://dox.bg/files/dw?a=72107953d2
Статията е на руски, но за сметка на това е много изчерпателна.

BUTTON_POST_REPLY