Дата и час: Пет Юли 25, 2014 8:26 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Правила на форума

Във "Машини и инструменти" се обсъждат всички машини, инструменти и приспособления, необходими за ножарството.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Ное 19, 2010 7:20 pm 

Привет на всички. Нов съм във форума и все още не се ориентирам много добре, затова се извинявам, ако темата ми не е в правилния раздел. Потърсих и с търсачката, но не намерих нищо, което да се доближава до моя случай.

Не се занимавам с ножарство, а с композитни материали и най-вече с карбон. Надявам се да можете да ми дадете някои насоки и да ми помогнете, тъй като сметнах, че е най-вероятно вие да ми помогнете :)

Искам да си сглобя пещ, в която да съхнат частите. Идеята е, че трябва да може да нагрява до 90 градуса и същевремено да е ниска влажността. Досега съм работил с готови пещи и въобще не съм запознат с устройството им.

Началната ми идея е да сглобя пещ с правоъгълна форма с приблизителни размери 100х50х50 см. Мисля дали да не я направя от дърво...например ПДЧ. Дали ще има проблеми с нагряването на дървото за около 4-5 часа? Дали и плексиглас ще ми свърши работа или ще се размекне прекалено много?

И най-болезнения въпрос - какви нагреватели се слагат, откъде се взимат...тови ми е пълна мъгла. Също предполагам ще ми трябва и някакъв терморегулатор, който да включва и изключва нагревателите, за да поддържа желаната температура.

Ще съм ви благодарен, ако можете да ми помогнете с малко опит, защото това е един от основните инструменти за дейността ми :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 19, 2010 7:27 pm 

Тунинг брони ли правиш от карбомът, 'щото за изкуствени диаманти няма да ти стигне температурата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 19, 2010 7:33 pm 

magnus написа:
Тунинг брони ли правиш от карбомът, 'щото за изкуствени диаманти няма да ти стигне температурата?

Основно ще ми трябва за покриване на части с карбонов плат...независимо какви. Покривал съм от цели предни капаци до писалки :D Идеята е, че епоксидната смола трябва да съхне при постоянна температура, за да няма изменение в структурата й...а и за да стане за по-малко от 10 часа :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 19, 2010 7:48 pm 
Аватар

viewtopic.php?f=25&t=687&hilit=%D0%BF%D0%B5%D1%89

Те тука има 7 страници, но сега ще ти снимам моята "пещ" за квасене на кисело млЯко... ;)

П.П. Малиииии, сега Калин и Дръвчо ще почнат да правят карбоново покритие на дръжките, мале мале мале...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 19, 2010 8:01 pm 

gogotattoo написа:
http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php?f=25&t=687&hilit=%D0%BF%D0%B5%D1%89

Те тука има 7 страници, но сега ще ти снимам моята "пещ" за квасене на кисело млЯко... ;)

П.П. Малиииии, сега Калин и Дръвчо ще почнат да правят карбоново покритие на дръжките, мале мале мале...

Да, прочетох темата, но тази пещ си е по предназначение :) Мисълта ми на мен беше дали мога да постигна желания ефект с други материали, защото търся и някакъв вид компактност. Ще съм ти много благодарен, ако ми снимаш твоята пещ. Тя до колко градуса загрява?

Иначе дръжка на нож и съм покривал, и съм изработвал от карбон. В общи линии е много пипкаво и никак не е лесно, ако не си го правил. Това за покриването. Изработката бих казал, че без специални инструменти не става.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 19, 2010 8:12 pm 
Аватар

Вземаш една печка Рахавец и си готов *beach*

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 19, 2010 8:13 pm 

Eversoris написа:
..че без специални инструменти не става.

Off
Баси, ся освен пеща, щи наснима и необходимия инвентар.
Off
@Eversoris, покажи нещо готово, ако не е проблем? Аз съм се мъчил с едни лепящи фолиа да покривам неравни повърхности. С пищов за горещ въздух се нагласяха. Ти за друго явно говориш, та затова питам?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 19, 2010 8:21 pm 

magnus написа:
@Eversoris, покажи нещо готово, ако не е проблем? Аз съм се мъчил с едни лепящи фолиа да покривам неравни повърхности. С пищов за горещ въздух се нагласяха. Ти за друго явно говориш, та затова питам?

Ето тук можете да видите няколко неща. По-мащабните проекти не са ми на този лаптоп, но мога по-късно да ги кача.

http://img87.imageshack.us/gal.php?g=image375703.jpg

Иначе тук говорим за покриване с истински карбонов плат. Фолиата са евтина алтернатива, която донякъде върши работа, но поставени например едни интериорни лайсни с фолио и едни, които са ламинирани с карбон...разликата е огромна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 19, 2010 8:28 pm 
Аватар

http://gogotattoo.snimka.bg/hobby/pesht ... 372880.all

Това душа, е моята пещ за до 250 гр. Тя е от итонг, но ти имаш проблем с влажността, и като топлотехник ще ти кажа, че нея не можеш да я регулираш с подръчни средства. Освен това е много важно на какъв режим ще работиш - ако пещта работи всеки ден, тя няма да се овлажни - щото итонгОт пие много влага. фирма микросист в Пловдив за платинена термодвойка pt 100, регулатор от поморийската фирма intiel - най-простия, дето ще го снимам в клипа за киселото мляко, и нагревател - зависи колко ти е голяма работната камера, ако е за малки неща/като за квасене на 4 кг кисело мляко наведнъж/, стига и силиконовите кабелни нагреватели, които ползват за размразяване на конденза на климатиците през зимата. Аз квася с 30 вата, но има и доста по-мощни - магазин Нордтехника, на Сливница, преди Опълченска по посока на Лъвов мост - вдясно.
Следва клипът - Изберете българското/кисело млЯко/. :)

П.П. Те го и клипчето.
http://www.youtube.com/watch?v=WDQhODKVQco

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 19, 2010 9:24 pm 

gogotattoo написа:
http://gogotattoo.snimka.bg/hobby/peshtotvrshtane.372880.all

Това душа, е моята пещ за до 250 гр. Тя е от итонг, но ти имаш проблем с влажността, и като топлотехник ще ти кажа, че нея не можеш да я регулираш с подръчни средства. Освен това е много важно на какъв режим ще работиш - ако пещта работи всеки ден, тя няма да се овлажни - щото итонгОт пие много влага. фирма микросист в Пловдив за платинена термодвойка pt 100, регулатор от поморийската фирма intiel - най-простия, дето ще го снимам в клипа за киселото мляко, и нагревател - зависи колко ти е голяма работната камера, ако е за малки неща/като за квасене на 4 кг кисело мляко наведнъж/, стига и силиконовите кабелни нагреватели, които ползват за размразяване на конденза на климатиците през зимата. Аз квася с 30 вата, но има и доста по-мощни - магазин Нордтехника, на Сливница, преди Опълченска по посока на Лъвов мост - вдясно.
Следва клипът - Изберете българското/кисело млЯко/. :)

П.П. Те го и клипчето.
http://www.youtube.com/watch?v=WDQhODKVQco

Приятел, благодаря ти много. Много ми помогна с всичко. Сега остава да измисля от какво да направя самата пещ. Някакъв алтернативен вариант на итонга има ли, че при моите размери ще стане много грамадно, а за момента няма къде да го побера?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 19, 2010 9:32 pm 
Аватар

Аз имам такава "пещ". Моята е с приблизителни размери 200 х 60 х 35 cm
Правих я от ПДЧ. Облицована е от вътре с 5 cm вата, която пък е покрита с алуминиево фолио. От вътрешната страна на капака съм монтирал 5 керамични фасонки (за тераса), а с ватовете на крушките регулирам температурата. 4 крушки по 75 вата ми потдържат 65-70 градуса, което ми е достатъчно.
Единствения ми дерт е да не вземат да приемат Турция в евросъюза, че от де ше купувам крушки...? :D
Направи си голяма щото голямата с една преграда от вата и премахването на излишните крушки, става малка.

Какво виждаш се определя от това колко знаеш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 19, 2010 9:46 pm 

ifoo написа:
Аз имам такава "пещ". Моята е с приблизителни размери 200 х 60 х 35 cm
Правих я от ПДЧ. Облицована е от вътре с 5 cm вата, която пък е покрита с алуминиево фолио. От вътрешната страна на капака съм монтирал 5 керамични фасонки (за тераса), а с ватовете на крушките регулирам температурата. 4 крушки по 75 вата ми потдържат 65-70 градуса, което ми е достатъчно.
Единствения ми дерт е да не вземат да приемат Турция в евросъюза, че от де ше купувам крушки...? :D
Направи си голяма щото голямата с една преграда от вата и премахването на излишните крушки, става малка.

А как се справяш с влажността? Аз съм се замислял, когато не работи, да й оставям по един влагоуловител на Церезит.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 19, 2010 9:51 pm 
Аватар

Eversoris написа:
..А как се справяш с влажността? Аз съм се замислял, когато не работи, да й оставям по един влагоуловител на Церезит.

без да съм специалист - от 2 г.имам влагоуловител - китайка/от тез-дето са с двигател,кат къндишън/...ама е ПУШКА!! Само че е твърде "бюджетен"..струваше към 300 лв *SORRY*

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 19, 2010 9:55 pm 
Аватар

Абе бате, то си е така, ти имаш изсушител с малък компресор вътре за да охлажда въздуха и да го изсушава - ама при тебе принципът е - колкото повече, толкова по-добре - он не мое го завре тва в пещта, па и да го Легурира - наздраве!

П.П. Вие по морето ги купувате и слагате по мазите, за да не ви ръждясват интрументие - нъл тъй?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 19, 2010 9:57 pm 
Аватар

На работата имаме такива, наричат ги "шкафове". Самата пещ може да се направи от всякакъв шкаф - метален за предпочитене. Нагревателите и те не са нищо сложно, но виж регулатора ти трябва да е специално за тази цел - нашите смоли ги пекът на цикли от по 8-10 и повече часа, като температурата се вдига плавно и много бавно и това вече го прави самия регулатор, като разбира се може да му зададеш каквито си искаш параметри. При нас правят цикли от 0 до 135 градуса за по десетина и повече часа в зависимост от смолата. При интерес мога да ти пратя снимка на самия програматор, можеш да си намериш и купиш такъв.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]