Въпрос за наманяне на оборотите

Какво е нужно в работилницата за да правим ножове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Машини и инструменти" се обсъждат всички машини, инструменти и приспособления, необходими за ножарството.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
hadjiivanov

Въпрос за наманяне на оборотите

#1 Мнение от hadjiivanov » 13 Авг 2009, 07:57

Здравейте, момци,
много готин форум. Изчетох доста неща, но не намерих това, което ме интересува. Задавам си въпроса пък дано някой ми отдели малко време за отговор.
Възможно ли е оборотите на някой модел шмиргел (от така широко продаваните), да бъдат намалени с реостат или по някакъв друг ел. начин като едновременно с това да може да върши и работата, за която е създаден. Аз поне искам да го ползвам да си заточвам домакинските ножове.
Ако трябва да намалям оборотите с шайби и ремъци или пък зъбни колела, ще стане много обемно, а нещото с което не разполагам е свободно пространство. А колко лесно би било, ако можеше да се регулират оборотите като на вентилатор или бормашина.

Извинявам се на модератора, ако не съм оцелил раздела.

Аватар
danaec

Re: Въпрос за наманяне на оборотите

#2 Мнение от danaec » 13 Авг 2009, 08:29

има променливо токови регулатори изпълнени с BTA 40 700V и ВТА 41 700V MF
но мисля че стават само за регулиране оборотите на бормашини и флексове, попитаеи във форума по електроника (тоя час некъде съм зяпял мухите)
ако стават ще се уреди нещо (ако е монофазен)

Аватар
Косача

#3 Мнение от Косача » 13 Авг 2009, 17:14

На шмиргел ножове не се точат,дори и домакински :D Купи си шмиргел с водно точило на Ферм,само 100 лв.е и върши добра работа.
Ето на тази снимка на Ясен се вижда точилото:
Изображение
Жизнь с таким ножом превращается в настоящее выживание.

Аватар
woody

#4 Мнение от woody » 13 Авг 2009, 19:04

Имам го и аз и не бих го препоръчал на никого. Ако сложиш пръст на колелото за мокро шлайфане и не може да тръгне. Скоростното колело пък може да бъде спряно и с кламер.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
RAZORBLADE

#5 Мнение от RAZORBLADE » 13 Авг 2009, 19:27

Моя е DWT - немски. Досега не моем го спра с нищо. То всичко е правено в Китай, ама е важно за кого. :)
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

дядоБлаго

#6 Мнение от дядоБлаго » 14 Авг 2009, 20:24

бъзикаики се с тока ще намалиш оборотите,но пада и мощноста.най-добре човек да си има и шмиргел и нещо бавнооборотно с механична представка(да го наречем точило).
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

gogotattoo

#7 Мнение от gogotattoo » 14 Авг 2009, 20:40

Айде и аз - тая попара съм я сърбал, доста. Всички нормални шмиргели са с асинхронни двигатели, сиреч безчеткови по народному, какъвто и регулатор да туриш, а те само намаляват напрежението, той си намалява оборотите - да, ама не! Той се развърта и достига високите си обороти по инерция, и чак когато го натовариш - оборотите падат, ако си мислиш, че като врътнеш копчето и нещо се случва, то знай, че не се случва. Когато го натовариш, видимо оборотите падат, а то се разбира, че тоя "кляка" и почва да те дразни, но когато вдигнеш нещото, което стържеш, шмиргелът отново развърта и вдига оборотите - казано накратко, голям кур/с извинение/. Тоя фокус става с правотоков двигател и импулсен или какъвто беше там регулатор, както е в американските ютубета за гриндери, там с копчето се намаляват оборотите, а се запазва въртящият момент - точно днеска питах за такъв мотор, който си върви с регулатора по подразбиране, та 1.1 кВт правотоков мотор с регулатор/само моторя/ струва 1500 лв. без ДДС.
Мисля, че така темата се изчерпва, почти. Както се казва - Сори бой, нема лесно решение за кухненските ножове - стърганье на ръка му е майката.
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Аватар
woody

#8 Мнение от woody » 15 Авг 2009, 01:10

На мен ми бяха направили на времето машинка за полиране на полу скъпоценни камъни с подобен реглаж от някакъв двигател за охладане на компютрърни станции или нещо подобно. Съвършено безшумен, достатъчно мощен, за да натиснеш плочка от 50 квадратни сантиметра (10 х 5) и да не може да го забави (а при тая дейност здраво се натиска). Оборотите можеха да се регулират от тридесетина в минута, та до над хиляда и на всичкото отгоре работеше с вертикална ос. Удоволствието беше под стотина лева. Електронното устройство пък, с копчето за реглаж беше колкото Веф (ако помните тия допотопни транзистори). Тъй че съвета ми е да намерите някой от старите майстори, дето обичат да се бъзикат с електрониката и да приспособявате нещо на старо. Просто питайте разбиращите.
Като си помисля, устройството е чудесно и за точене на ножове, защото както казах плочата е вертикално въртяща се, при това в едно легенче, защото се работи на мокро. Дисковете се сменяха и можеше а се сложи както абразивна плоча, за грубо отнемане, така и кожа за полирането. Както предполагам ви е известно, полускъпоценните камъни са над 7 по твърдост, а и най-качествените стомани са под 6, така че ще ги яде като халва.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

hadjiivanov

#9 Мнение от hadjiivanov » 15 Авг 2009, 12:07

Благодаря на всички отзовали се. Това с машинката за полиране на камъни е манна небесна. Като има развитие по моя въпрос ще драсна някой ред - може пък да се окажа полезен на някого.

dipetrov

#10 Мнение от dipetrov » 15 Авг 2009, 15:24

Имам едно малко моторче с регулиране на оборотите и смяна посоката на въртене чрез едно лостче. Разглобих го и се оказа, че лоста променя положението на четките - нищо не разбрах а се надявах вътре да има някаква джаджа която да ползвам при големия мотор ама не би :(

bimbo

#11 Мнение от bimbo » 10 Юни 2010, 14:20

оборотите на асинхронните ел дигатели наи добре се намалят честотни преобразователи /регулатори/
запазват мощноста и тока на двигателя но проблема идва ако много времр сеработи с машината двигателя има нужда от допълнително охлаждане
http://www.technokom.bg/bg/el_elementsList/15
; дано съм бил полезен

gogotattoo

#12 Мнение от gogotattoo » 10 Юни 2010, 14:32

Така е Бимбо, ама тия легуратори струват няколко пъти повече от нашите мотори, 7-800 лева са >:o
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

BUTTON_POST_REPLY