Гриндери, лентови шлайфове

Какво е нужно в работилницата за да правим ножове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Машини и инструменти" се обсъждат всички машини, инструменти и приспособления, необходими за ножарството.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
ivokbg

Re: Гриндери, лентови шлайфове

#1996 Мнение от ivokbg » 08 Яну 2018, 15:53

Здравейте, господа!

Казвам се Иво. От известно време чета темата, защото искам да си направя лентов шлайф 2х72'', или както му казвате тук гриндер.

Купих двигател, от тези залежалите от ОЛХ. Елпром Троян, 70 и някой си набор, трифазен, 0.95кВ, 3400 оборота за 60 херца. Замислил съм и инвертор, но на първо време вероятно без.

Проблемът ми е следния, трябва да поръчвам колела като задвижващото е в 3 варианта - 4, 5 и 6 инча като при 3400 оборота това прави съответно (грубо) 18, 24 и 30 м/с.

Никога не съм работил с такава машина и тези скорости нищо не ми говорят. Основната ми дейност на шлайфа ще бъде "челосване" на профили, обиране на "мустаци" от рязане и т.н. В смисъл не съм ножар, но напоследък ме радва възстановяване на стари брадви и други видове сечива, което все пак значи чат-пат да заточа някой нащърбен ръб и т.н., но всичко на съвсем лаишко ниво. Разбира се за тези инструменти правя и дръжки, така че ще "пилвам" и по някое дърво.

С оглед на тези дейности какъв диапазон от скорости на лентата бихте казали, че ще вършат работа? Доколкото разбирам от четеното дотук скорости около 15 м/сек са доста ниски, а за 30 не съм видял да се говори. Може ли да се каже, че се целя в около 20-25 като номална скорост и евентуалното намаляне с инвертора за определени дейности?

В уравнението при избора на колело взимам под внимание освен линейната скорост на лентата и факта, че двигателя не е много мощен. Т.е. при по-голямото колело въртящия момент ще е по-нисък и е възможно двигателя да се мъчи или да губи обороти твърде лесно като се напъне.

Тъй като тук има доста хора с опит с честотни управления. Бихте ли казали, че двигателя губи мощност с понижаване на оборотите и правопропорционална ли е загубата?

Благодаря предварително на всеки, който ще даде съвет!

vesko

#1997 Мнение от vesko » 08 Яну 2018, 18:54

Здравей Иво.
1.Данните на двигателя са при 60 херца ,а при 50 херца какъвто е стандарта в България. Параметрите на двигателя са следните 750 вата и 2800 оборота.
2.Това да сменяш водещото колело го забрави. Слагаш 120-130 мм МАКСИМУМ диаметър на водещото колело. Скоростта е 17-19 м/с предостатъчна за твоите нужди .По голямо колело ще тормози двигателя ,а и най-малкото биене на водещото колело, гриндера ще се тресе яко.
3.С инвертора няма проблем можеш да намаляваш оборотите без това да се отрази значително на мощността. Стига да не работиш прекалено дълго на ниски обороти защото охлаждането на двигателя е по малко и може да загрее. Примерен работен диапазон 30-60 херца.

Аватар
lyubo_sr

#1998 Мнение от lyubo_sr » 08 Яну 2018, 19:28

Двигателя как ще бъде захранен? При монофазно мощността ще падне още.

ivokbg

#1999 Мнение от ivokbg » 08 Яну 2018, 20:17

vesko написа:Здравей Иво.
1.Данните на двигателя са при 60 херца ,а при 50 херца какъвто е стандарта в България. Параметрите на двигателя са следните 750 вата и 2800 оборота.
2.Това да сменяш водещото колело го забрави. Слагаш 120-130 мм МАКСИМУМ диаметър на водещото колело. Скоростта е 17-19 м/с предостатъчна за твоите нужди .По голямо колело ще тормози двигателя ,а и най-малкото биене на водещото колело, гриндера ще се тресе яко.
3.С инвертора няма проблем можеш да намаляваш оборотите без това да се отрази значително на мощността. Стига да не работиш прекалено дълго на ниски обороти защото охлаждането на двигателя е по малко и може да загрее. Примерен работен диапазон 30-60 херца.
Веско, здравей!

Първо поздрави за машините, които правиш! Един от твоите модели ми допада много като конструкция и мисля да базирам своя опит на него.

1. Да, ако е захранен директно от мрежата. Казаха ми, че през инвертор реално честотата се регулира и няма проблем да постигна въпросните 3400 оборота. За мощността не знам?

2. А не, нищо няма да сменям, въпросът е да поръчам един от трите варианта. Всъщност това ли е преобладаващия размер, около 130мм?
Вибрации се надявам да няма или поне не сериозни. Колелата са от търговец в ибей, който само с това се занимава и пише, че чака патент (конструкцията е алуминий с пълнеж от полиамид, уж трябва да са читави.

Ще се постарая и конструкцията да е максимално стабилна и тежка. Мотора както казах е от старите, тежи 13кг. Сигурно ще има поне още толкова железария.

Любо, двигателят първоначално ще е захранен директно от мрежата свързан в звезда. В последствие предвиждам честотно с монофазен вход и свързване на двигателя двойна звезда. Целта е монофазния инвертор да мога да го използвам и за други неща ако се наложи в последствие, предвид, че трифазен ток не навсякъде има. От този не разбирам, но моя източник твърди, че при свързване двойна звезда и монофазен инвертор нищо няма да загубя като характеристики на мотора.

Аватар
tinko

#2000 Мнение от tinko » 09 Яну 2018, 00:20

Според мен наблегнете на ниските скорости. Над 90% работя на около 10 м/мин. и от две години се каня да пренастроя инвертора и на по ниски скорости и все отлагам.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

vesko

#2001 Мнение от vesko » 09 Яну 2018, 00:58

Двигателя ти от този тип ли е?
vesko написа:Двигателя има 6 намотки (като двускоростните но не е такъв)по два извода 12 три от тях са свързани заедно и остават 9 извода.Които могат да свързани в звезда и двойна звизда.
Изображение
Данните на табелката за 60 херца и 440 волта трифазно напрежение затова когато се включи двигателя в нашата трифазна мрежа на 380 в и 50 херца мощноста е по малка и оборотите това не проблем за работата на двигателя.
Изображение
Този двигател включен в нашата мрежа вместо
1.3 кв е 1.1 кв
1125 оборота е 950 оборота.
Всъщност си е стандартен двигател.
За да се включи към трифазната мрежа трябва да бъде свързан в звезда .Клемите трябва да са като на следващата снимка . като към кл. 1,2 и 3 се свързват трите фази и четвъртия кабел към земното.
Изображение
За да се включи двигателя към инвертор с монофазен вход двигателя трябвя да бъде свързан в двойна звезда като на следващата снимка.
Изображение
Свързването с кондензатор вече го обясних .
Свързването към инвертор трите фази на инвертора се свързват към 1,2 и 3 клеми плюс земното на инвертора към земното на двигателя.

ivokbg

#2002 Мнение от ivokbg » 09 Яну 2018, 14:55

Да, точно от този тип е.

Аватар
lyubo_sr

#2003 Мнение от lyubo_sr » 09 Яну 2018, 20:19

Дерзай и да покажеш после какво си направил. *DRINK*

Аватар
RAZORBLADE

#2004 Мнение от RAZORBLADE » 09 Яну 2018, 20:41

Аз работя с колело Ф250 на 1400 оборота ми прави около 18м/сек. ПО- бързо не ми е трябвало, но по-бавно съм свалял на половина. Бавната скорост пести шкурка и работи по-ефективно.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
danaec

#2005 Мнение от danaec » 10 Яну 2018, 08:42

За дърво и кокаляци, още по бавно. Колкото по намаляш оборотите, толкова мотора ти става по гърчав :D .
Та си го сметни, на максимални обороти скороста на лентата да е както RAZORBLADE е казал.Там някъде.
Имаш ли трифазен ток, има и трифазни чистотни инвертори.Не съм им заглеждал цените.
На времето продадох едно на Лензе / или как се чете/ за сумата от 180лв, 3 кW, още ме е яд :D Тотава трифазния беше утопия :D .

ivokbg

#2006 Мнение от ivokbg » 18 Яну 2018, 15:12

Здравейте отново!

Колелата вече са при мен, взех железа и съм готов да започна. Само трябва леко да си избистря концепцията. В крайна сметка се спрях на 5-инчово двигателно колело. Малко след като го поръчах започнах да съжалявам, че не поръчах 4-инчово, предвид бързооборотния ми двигател, но каквото е - това е.

Гледам, че някои шлайфове са доста по-изтънчени и имат възможност за "кълчене" в най-различни положения. Не мога да проумея за какво би било удобно да може цялата машина да полегне на 90 градуса и лентата да стане хоризонтална.

От една страна имам мерак за по-сложна машина, защото ако успея победата ще е много сладка :D От друга, досега не съм правил метална конструкция, където геометрията да е толкова важна, а с по-сложна конструкция има повече възможност за издънка.

Затова и се чудя въртенето на 90 градуса дали би ми свършило работа по някакъв начин или ще ми е безполезно. Както вече казах, не съм ножар...поне не и засега :D

Благодаря предварително!

P.S. Сега се сетих още нещо. Гледам, че някои хора лепят някаква керамична плочка, на която лежи лентата между двете малки колела. Някои обаче не слагат, а там си е метал. Какво е предимството на едното и другото?

Аватар
bahur47

#2007 Мнение от bahur47 » 18 Яну 2018, 16:00

Плочка се слага за равна повърхност , която се износва много по - бавно от металната. А при ножоправенето максимално равната повърхност е доста важна. Май недостатъка е , че има по - малка топлопроводимост и се загрява повече.

pavlinparv

#2008 Мнение от pavlinparv » 28 Яну 2018, 21:08

Здравейте от доста време съм във форума но само чета за пръв път пиша като няма какво да кажеш смислено по добре да замълчиш.Та след дърго четене най вече тук реших да си зглобя гриндер ей така за чесане на крастата най вероятно ще правя по няколко остриета максимум на година.Купих инвертор 2,2KW EMERSON с монофазен вход и трифазен изход взех електродвигател 1,1KW на 2800 оборота и се започна.Държа да отбележа в своя защита че НИКОГА не съм виждал гриндер на живо на седнах малко на AUTO CAD поначертах по снимки,взех профили позаварявах и ето го гриндера. Най вероятно кусури бол но на този етап толкова.След първия запуск работи перфектно няма бягане няма биене на 50 HZ линейната скорост е 30 m/s.Ето и снимки на въпросния гриндерИзображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Аватар
lyubo_sr

#2009 Мнение от lyubo_sr » 29 Яну 2018, 22:06

30 m/s не е ли бързо? Можеше да кажеш и няколко думи за ролките и водещото колело... :-[

pavlinparv

#2010 Мнение от pavlinparv » 29 Яну 2018, 23:14

Е аз имам инвертор може и по бавно.Ролките са от полиамид водещото и обтяжното са бъчвообразни и се представя добре лентата не бяга.ролките са със лагери втулки и осигурени със зегерки.

BUTTON_POST_REPLY