Тинко

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
Аватар
seiko

Re: Тинко

#976 Мнение от seiko » 07 Фев 2018, 21:43

Ще внеса малко светлина по изработването или по-точно, поводът за изработване на последния нож с различни скосове от двете страни.
Преди време в блейдфорума си отворих една темичка, така за лично удоволствие да си начеша крастата и да видя, дали ще се получи нещо, ако се захвана с разработването на проект, за боен "тактикъл" нож, но не за диванно ползване, както предположи Ясен, а съвсем ползваем. Просто реших, че ще се опитам, изхождайки от личния си опит и наблюдения, да създам нещо, на което мога да разчитам и което без никакъв резерв бих добавил към тактическото си оборудване. В крайна сметка, към момента съм го докарал дотук и с помоща на Калата придоби вид на изглед ето така, но имайте предвид, че изгледът откъм гърба е доста схематичен и няма да изглежда точно така.

Изображение

В темата нашироко разисквахме различни варианти, но в един момент gogotattoo се включи с ето тези два поста:

"[quote author=gogotattoo link=topic=5210.msg165521#msg165521 date=1514842147]
ЧНГ Бачо Сейко :)

Покрай многото приказки, които се изходиха по това острие, взех че проявих любопитство и го разгледах внимателно. Дръжката ми е ясна, защото и аз имам участие в нея и знам че е много удобна и е по размерите на твоята лапа, обаче ми се появиха питанки по отношение на скосовете на основния режещ ръб ... и по-точно там дето се засича рикърва на основния скос с така нареченото кисаки /като на катаната/. Кисакито, както и на тантото се прави лесно, защото е продължение на изпъкнал режещ ръб. Тука от рикърв - към изпъкнал режещ ръб, малко би бяга дескриптивната геометрия, а тя ми е любима :) Изобщо, самият скос на рикърва в тоя му вид на картинката ми се вижда проблематичен, а засечката и продължението - още повече.

И понеже сега веднага ще се намери някой спец, който ще каже че "това е просто и нема никакъв проблем да се направи" - тогава ще го помоля да го изработи от дърво като прототип и да видим - с комисия, ДАЛИ ще изглежда точно като на картинката - като целта е да е 1:1 като прототипа.

Просто едни лични разсъждения по изпълнение на острито - не коментирам ножа като цяло :) И не разбрах тия скосове прави ли са или холоуграйнд, защото не съм задълбал в темата.
[/quote]

[quote author=gogotattoo link=topic=5210.msg165550#msg165550 date=1514883265]
seiko: Разбира се, че задачата не е от най-лесните, но пък и не е чак толкова неизпълнима, да речем с някои малки промени, ако се наложи. То и това е една от причините, да не бързам с финализирането на проекта.

С това отговаряш на повечето ми въпроси.

Разгледах ножа на Християн и в него липсва точно тая проблемна засечка на двата скоса.

На "купешкото" острие засек има и вероятно не е правено на гриндер, НО - може би от тук трябваше да започна поста си.

Когато разсъждавах по изработката на острието от скицата, се водех от разполагаемата техника на нашите майстори тук, без ползване на CNC или специална фреза. Не смятам че всеки нож трябва да се прави лесно, но все пак при изработката на сложни проекти е добре да има възможност за повтаряемост на резултатите.

П.П. И все пак, който и майстор да прави това острие и ще му е първица, нека първо се пробва на по-обикновена стомана да се видят резултатите.
[/quote]

Та, явно любовта на gogotattoo и предполагам сериозните му познания в областта на дескриптивната геометрия не са уплашили Тинко и затова е решил да му направи не дървен, а истински модел, в който да вложи различни варианти на сложната комбинация от скосове в проекта. Тоест, това е пробен вариант, преди реализацията на моя проект, чрез който да се изясни, какво може и какво не може в крайна сметка, но не на приказки и на теория, а съвсем реално.
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание. Стивън Хокинг

Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!

volf48

#977 Мнение от volf48 » 07 Фев 2018, 23:31

А каква функция изпълняват различните скосове?

Аватар
караконджол

#978 Мнение от караконджол » 08 Фев 2018, 00:09

Колеги простете аматьорската ми намеса.
Изображение
Ако си поръчате нож пеперуда в Манила,ще ви донесат този рекърв(с различни скосове).И оттам трябва да се търси отговора.Може би Звяра би го обяснил най-точно.За себе си знам че 4х13 ми е екстра за плодове,навахата ми е ок като форма.Не ми се коментира какво търсят тактикъл пичовете(ма всички знаем,не се правете на бгмама)Извинявам се на майстора за спама.Поздрави
При психолога:
- от кога се чувствате като овца
- още от малко агънце
(казано с блага усмивка и влажен поглед)

Аватар
seiko

#979 Мнение от seiko » 08 Фев 2018, 10:08

Първо искам да се извиня на Тинко, че с поста си създадох предпоставки за оцвъкване на темата му, но смятам, че уточнението беше необходимо! *DRINK*
Както винаги, все ще се намери някой недоразбрал или недочул, но то това е неизбежно. Темата на Тинко въобще не е мястото за обсъждане достойнствата или недостойнствата на въпросния прототип или пък мераците на идейния му носител, а по-скоро за мнения и впечатления от техническото изпълнение на майстора. Ако все пак някой не може да устои на напъните или твърде много го сърби клавиатурата, може да се запознае със съдържанието на темата за проекта в Блейдфорума и да се включи по свое усмотрение. Уверявам го, че там на спокойствие можем да обсъдим всички аспекти, които го вълнуват. Моля! https://bladeforum.bg/index.php/topic,5210.0.html
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание. Стивън Хокинг

Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!

Аватар
RAZORBLADE

#980 Мнение от RAZORBLADE » 08 Фев 2018, 22:24

Не съм искал за сасегна никой, Сейко. Просто вече ножарската индустрия залага на визия и обслужва вкусовета на пренаситен пазар с менящи се изисквания. И аз съм правил подобни скосове и са голяма играчка, въобще не става дума за нещо против уменията на Тинко, дори напротив. Справил се е чудесно. Даже го сравних с един от майсторите, наложил този стил. В един момент откриваш, че такива модели обслужват предимно колекционерските среди. Това исках да кажа с Диванните командоси като израз.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
tinko

#981 Мнение от tinko » 08 Фев 2018, 23:46

RAZORBLADE написа:Не съм искал за сасегна никой, Сейко. Просто вече ножарската индустрия залага на визия и обслужва вкусовета на пренаситен пазар с менящи се изисквания. И аз съм правил подобни скосове и са голяма играчка, въобще не става дума за нещо против уменията на Тинко, дори напротив. Справил се е чудесно. Даже го сравних с един от майсторите, наложил този стил. В един момент откриваш, че такива модели обслужват предимно колекционерските среди. Това исках да кажа с Диванните командоси като израз.
Абсолютно. Това не е моя нож, аз и все още не нося нож или ножка, вземам ги при необходимост, но този е последния дето бих си пожелал. Просто за предизвикателството. ]:->
http://tinkoknives.com/ - за ножари

asenvr

#982 Мнение от asenvr » 09 Фев 2018, 08:48

tinko написа:
RAZORBLADE написа:Не съм искал за сасегна никой, Сейко. Просто вече ножарската индустрия залага на визия и обслужва вкусовета на пренаситен пазар с менящи се изисквания. И аз съм правил подобни скосове и са голяма играчка, въобще не става дума за нещо против уменията на Тинко, дори напротив. Справил се е чудесно. Даже го сравних с един от майсторите, наложил този стил. В един момент откриваш, че такива модели обслужват предимно колекционерските среди. Това исках да кажа с Диванните командоси като израз.
Абсолютно. Това не е моя нож, аз и все още не нося нож или ножка, вземам ги при необходимост, но този е последния дето бих си пожелал. Просто за предизвикателството. ]:->
*THUMBS UP*

Аватар
tinko

#983 Мнение от tinko » 28 Фев 2018, 18:10

Черната дръжка - острие 128х30х4,1 мм. целия - 251 мм.
Червената дръжка - острие 130х34х4 мм. целия - 250 мм.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Аватар
митко_990

#984 Мнение от митко_990 » 28 Фев 2018, 19:07

Много са готини,черото си го заплювам *OK*

Аватар
woody

#985 Мнение от woody » 28 Фев 2018, 19:58

И на мен то ми допада повече. *THUMBS UP*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
tinko

#986 Мнение от tinko » 14 Мар 2018, 17:31

Острие 200х42х6,3 мм. - целия 320 мм. - 840 гр. стомана О2.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Аватар
митко_990

#987 Мнение от митко_990 » 14 Мар 2018, 18:07

Този по като нож за гората ми прилича да дялаш наред. *THUMBS UP*

vesko

#988 Мнение от vesko » 16 Мар 2018, 23:27

Даже и някоя мечка може да ръчкаш в ребрата....

Аватар
mitaka76

#989 Мнение от mitaka76 » 19 Мар 2018, 23:44

митко_990 написа:Този по като нож за гората ми прилича да дялаш наред. *THUMBS UP*
Нищо не можеш да одялаш наред. Шишчета за сланина от леска най-много. Острието е супер, но ръкохватката не. Липсват и двете основи линии за здрав хват. Хубаво Острие!
Целта оправдава средствата

Аватар
gospodarski

#990 Мнение от gospodarski » 23 Мар 2018, 15:39

Много свирепо острие!
Ама е почти кило, ще ми скъса колана. :D
Ама Тинко като си има ножове са всякакви други дейности, сигурно само специализиран нож за сечене на волски кокали му липсва на тезгяха. Или за грубо осакатяване на зомбита. =-O
Само като го гледам и ме избива на агресия. Добре че нямах такъв нож докато гледах "Време разделно", щеше да има жертви.
П.С. А с какво е потъмнено острието?
Когато погледнеш към Витоша ти иде да цитираш Вазов. Когато се обърнеш към София ти иде да цитираш Стоичков... (цитат от Аламинут)

BUTTON_POST_REPLY