Нож за мръвки

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
Аватар
bahur47

Нож за мръвки

#1 Мнение от bahur47 » 30 Мар 2018, 21:50

Тука ще покажа моя закъснял за конкурса нож.

Реших, че ножа ми трябва да е с дълго острие , за да може да реже мезетата с едно движение и целият режещ ръб да е една голяма дъга. Също исках да пробвам подобие на японски кухненски нож с длетовиден скос и два слоя стомана - твърда и мека. Извинявам се за обърнатите в различни посоки снимки.

Започнах от тук, по нататък ще стане ясно :D
Изображение

За меката част използвах шина от старо легло - 11 мм дебелина , за твърдата - 1.2519 - 5 мм
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

С коването до тук. Не се вижда много , но и скоса е започнат
Изображение

Последва изправяне, нагряване до ~800 , заравяне във въглените и така до другия ден. Като го извадих се беше изкривило ей тъй:

Изображение

Сложих го на едно дървено пънче и го изправих с чука:

Изображение

Също го поблъсках малко на студено , защото така видях да правят в едни клипове :D

Изображение

Ето за какво ми беше тоя варел в началото. За вдлъбнатата страна, която японците правят с големи колела с диаметър 80-90 санта. Това го ползвах след закалката
Изображение

Изображение

Изображение

След като го закалих, пак се изкриви , но то беше очаквано и след отвръщането лесно се изправи с няколко удара с чук върху пъна.

Изображение
Изображение

Всичко това се случваше в последната седмица на конкурса.

Изображение

Оставаше ми само финиширане на острието и правене на дръжката, но си сцепих палеца и трябваше да спра за 4-5 дена и крайната дата взе , че дойде :(

Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
тук се вижда , че острието е леко вдлъбнато и камъка опира само по ръбовете. Тъй като парчето от варел беше доста криво и скоса не е много прав. Добре поне , че не успях да си изгоря двигателя на гриндера с тази щуротия.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Така или иначе мислех да направя нещо , което да ме радва , за да не ме е яд като не спечеля :D Ножката дяла мезета доста добре, но мисля , че силата и е в рязането на сурово месо. Беше забавно да направя такова острие , мисля пак да пробвам , но по голямо. Най якото е лекотата с която се изправя като кривне след закаляване.

DIKISANA

Re: Нож за мръвки

#2 Мнение от DIKISANA » 30 Мар 2018, 22:10

Хубава тема - много труд и старание си вложил - дано резултата ти върши добра работа!!!
И...Благодаря за споделянето !

Аватар
Коце

#3 Мнение от Коце » 30 Мар 2018, 22:54

Контра филе?

Аватар
Acho

#4 Мнение от Acho » 30 Мар 2018, 23:33

Единствено моа са заям за финишот :-[ ма инък е мноо арно ножето *DRINK* даже, аз като един виден копипейстър директно го крадвам :D
Да го донесеш в Сопот, да мога да го копна какт си тряа *DRINK*
Ars longa, vita brevis.

Аватар
woody

#5 Мнение от woody » 30 Мар 2018, 23:45

Чудесно представяне. Ножето също ми харесва. *OK*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

kalinux

#6 Мнение от kalinux » 31 Мар 2018, 01:37

Харесва ми ножчето. *DRINK*

Аватар
tedkoe30

#7 Мнение от tedkoe30 » 31 Мар 2018, 02:27

Супер ножка, благодаря за представянето!

V.K.

#8 Мнение от V.K. » 31 Мар 2018, 07:30

Чудесен е. *DRINK*
Провал ли си до го ецнеш?

Аватар
bahur47

#9 Мнение от bahur47 » 31 Мар 2018, 09:08

Пичове , благодаря за хубавите думи , радвам се че ви харесва.

Ачо за надлъжния финиш до 1000 не можах да събера търпение :D (и за малко по сложна дръжка )

Васе ецвах го доста пъти докато го стъргах , за да видя кога ще излезе твърдото по целия режещ ръб, но накрая реших да го оставя лъснат.

И да май теста ми е върху контрафиле (малка рибица)

Аватар
vlastelin

#10 Мнение от vlastelin » 31 Мар 2018, 09:28

*OK*
Faber est quisque suae fortunae

Ицата

#11 Мнение от Ицата » 31 Мар 2018, 11:11

bahur47 написа:Пичове , благодаря за хубавите думи , радвам се че ви харесва.

Ачо за надлъжния финиш до 1000 не можах да събера търпение :D (и за малко по сложна дръжка )

Васе ецвах го доста пъти докато го стъргах , за да видя кога ще излезе твърдото по целия режещ ръб, но накрая реших да го оставя лъснат.

И да май теста ми е върху контрафиле (малка рибица)
Само да внеса едно уточнение за кулинарите,касапите и чревоугодниците,малката рибица е Бон филе,а голямата Контра филе.
Хубав и най -вече практичен нож.
Браво.

BUTTON_POST_REPLY