Ецване на острие

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
ivan.jilikov

Ецване на острие

#1 Мнение от ivan.jilikov » 18 Мар 2018, 11:35

Здравейте. Аз съм новобранец в изработването на остриета и искам да си направя хамон на острие. Търся информация за това, от къде да си взема клей на прах и какъв химикал да ползвам за ецването, защото информацията която имам е двусмислена. Интересува ме какво точно да взема: железен хлорид или друго, и има ли разлика между FeCl i Fe3Cl които мога да ползвам, за да изпъкне шарката на хамона.

Аватар
митко_990

Re: Ецване на острие

#2 Мнение от митко_990 » 18 Мар 2018, 11:58

Със железен хрорид също и със сода може да го ецнеш

ivan.jilikov

#3 Мнение от ivan.jilikov » 18 Мар 2018, 12:13

Да, благодаря. Все пак Железен хлорид или Железен 3 хлодид?

Аватар
митко_990

#4 Мнение от митко_990 » 18 Мар 2018, 14:58

ivan.jilikov написа:Да, благодаря. Все пак Железен хлорид или Железен 3 хлодид?
Железен три хлорид

ivan.jilikov

#5 Мнение от ivan.jilikov » 18 Мар 2018, 16:19

Благодаря много.

Аватар
KirilVM

#6 Мнение от KirilVM » 18 Мар 2018, 23:20

Няма смисъл да търсиш "клей на прах". Било е време, когато обмазката се е правила по много тайна рецепта, включваща плюнка от прилеп, кожа от петата на жаба и менструална девича кръв. За да постигнеш зонова закалка трябва просто да изолираш част от острието, за да изстива по-бавно. Най-лесно (затова го ползвам аз) е да отидеш до някой строителен магазин и да вземеш високотемпературен силикон (или лепило). Продава се на тубички като санитарния силикон. Просто почистваш острието (аз го и обезмаслявам, но това си е от моята откачация) и мажеш дебело, за да не се напука при съхненето. Важно е да оставиш да изсъхне бавно, за да не се отлепи. След това аз пръскам с високотемпературна боя за камини (продава се на флакони и издържа до 800 С) и в пещта.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!

Аватар
Митев

#7 Мнение от Митев » 19 Мар 2018, 01:15

KirilVM написа:Няма смисъл да търсиш "клей на прах". Било е време, когато обмазката се е правила по много тайна рецепта, включваща плюнка от прилеп, кожа от петата на жаба и менструална девича кръв. За да постигнеш зонова закалка трябва просто да изолираш част от острието, за да изстива по-бавно. Най-лесно (затова го ползвам аз) е да отидеш до някой строителен магазин и да вземеш високотемпературен силикон (или лепило). Продава се на тубички като санитарния силикон. Просто почистваш острието (аз го и обезмаслявам, но това си е от моята откачация) и мажеш дебело, за да не се напука при съхненето. Важно е да оставиш да изсъхне бавно, за да не се отлепи. След това аз пръскам с високотемпературна боя за камини (продава се на флакони и издържа до 800 С) и в пещта.
А как влияе това на закалката, при положение , че охлаждането се забавя драстично ?
Если человек идиот -это надолго

Аватар
Митев

#8 Мнение от Митев » 19 Мар 2018, 01:15

KirilVM написа:Няма смисъл да търсиш "клей на прах". Било е време, когато обмазката се е правила по много тайна рецепта, включваща плюнка от прилеп, кожа от петата на жаба и менструална девича кръв. За да постигнеш зонова закалка трябва просто да изолираш част от острието, за да изстива по-бавно. Най-лесно (затова го ползвам аз) е да отидеш до някой строителен магазин и да вземеш високотемпературен силикон (или лепило). Продава се на тубички като санитарния силикон. Просто почистваш острието (аз го и обезмаслявам, но това си е от моята откачация) и мажеш дебело, за да не се напука при съхненето. Важно е да оставиш да изсъхне бавно, за да не се отлепи. След това аз пръскам с високотемпературна боя за камини (продава се на флакони и издържа до 800 С) и в пещта.
А как влияе това на закалката, при положение , че охлаждането се забавя драстично ?
Если человек идиот -это надолго

Аватар
KirilVM

#9 Мнение от KirilVM » 19 Мар 2018, 07:18

Митев написа:
Получава се зонова закалка - острието е на 61 MHz, а гърба - 40 MHz. :)

Изображение

Направих снимката преди да напръскам със спрея. Спрея се ползва само за да не се образува един слой от смрад, която трудно се чусти и цапа шкурките.

Аватар
danaec

#10 Мнение от danaec » 19 Мар 2018, 07:56

Кви са тия мегахерци :D , към УКВ го удараме.

Аватар
KirilVM

#11 Мнение от KirilVM » 19 Мар 2018, 07:57

Ами скалата на Медведев-Шпонхойер-Карник не го лови. :D :D

BUTTON_POST_REPLY