Tirpitz (WIP)

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
Съобщение
Автор
kalinux

Re: Tirpitz (WIP)

#31 Мнение от kalinux » 13 Мар 2018, 16:49

Продължавам още малко работа по предната част. От всичките упражнения, това беше едно от най-опасните.

Изображение

Ще правя скосяване на челото на гарда. Тук проблемът е, че горният и долният ръб са вече скосени и стягането на гарда в менгемето ще бъде в 2 много тънки ръба, които на всичкото отгоре и не са хич дълги. Пък и не мога да стягам твърде много, че спокойно мога за сгъна пластината. Наложи се и ръчно донагласяне на захващането, че да се получи скосът равномерен.

Изображение

Добре, че мина без проблеми тая операция.

Изображение

Гардът е почти готов. Остана един последен детайл. Малкото триъгълниче в най-широката част на гарда трябва да го махна. За целта отбелязвам с фулмастера, накланям под ъгъл С и пускам една тънка стружка, така че в долния край на триъгълничето да остане една тънка ивица от фулмастера. Вижда се на снимката.

Изображение

Сега вече гардът е напълно завършен.

Изображение

Пренасям ширинината на тази ивичка от гарда и в следващите 2 елемента. Навсякъде ъгълът ми е С.

Изображение

Отново поглед отгоре на готовата предна част.

Изображение

Пренасям се към задната част от дръжката.

kalinux

#32 Мнение от kalinux » 13 Мар 2018, 17:23

Бях набрал скорост и направих скосовете на последното парче. Но не ми хареса резултата и го оставих за следващите дни. Наложи се на бърза ръка да го подменя изцяло.

Изображение

Започвам. Предната част на оръдието, което се пада отдолу на дръжката. Трябва да е наклон B, а на снимката приближавам ръбчето към долния елемент, който е наклон А.

Изображение

Задната част на оръдието (отгоре на дръжката), пак с наклон B. Тук на снимката отново приближавам ръбчето към вътрешния елемент, който е наклон С. Малко е объркващо всичко, но вече работех хаотично и нямах много време за снимки.

Изображение

Тук вече правя скосяването на страничните ръбове на оръдието, заради които най-вече се наложи подмяна на този елемент. Виждат се предния и задния скос направени. Наложи се и ново дървено клинче да направя набързо, но с по-голям наклон, защото с "В" станаха много широки скосовете преди това. Пък и на чертежа не се вижда самият наклон.

Изображение

В този вид е значително по-близко до чертежа.

Изображение

От тук натам измислям нова технология - ще работя с двата елемента едновременно. Слепвам ги с двойнолепещо, 2 щифта по 2мм и една опашка 5мм от бургия - всичко това се надявам да държи докато го фрезовам. За всеки случай една мини стегичка реших да направя.

Изображение

Отново се върнах на 10-ка фреза, че е с по-дълга опашка и не ми опира болта на стягата в цангодържача. Тук съм завъртял менгемето на 10 градуса, наклонил съм под С пакета и съм отбелязал преди това докъде да скосявам (вижда се на снимката).

Изображение

По същия начин и от другата страна на -10 градуса. После обърщам пакета и правя скосявания на задната част на оръдието, ъгъл от 20 градуса ми се видя подходящ.

Изображение

И другот ръбче на -20 градуса, наклон С отново.

Изображение

Готов е пакета. Наложи се малко на ръка да хвана 2 фаски.

Изображение

Тук се вижда по-добре.

Изображение

С металните части приключих напълно.

Аватар
Acho

#33 Мнение от Acho » 13 Мар 2018, 20:56

=-O =-O =-O %) %) %)
Мислех и аз да пускам WIP, ама след всичко това, не знам има ли смисъл =-O %) =-O %)
Ars longa, vita brevis.

Аватар
RAZORBLADE

#34 Мнение от RAZORBLADE » 13 Мар 2018, 22:20

Кала, ти да не земеш да направиш и оръдията да стрелят, бе! Страхотен проект. *THUMBS UP*
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

kalinux

#35 Мнение от kalinux » 14 Мар 2018, 12:48

Продължавам с оформяне на дървената част. Имаше начин и това да стане на машина, но предпочетох по-сигурния метод на ръка. Отбелязвам си върху дървото как трябва се оформят скосяванията.

Изображение

После с шкурка залепена на трупче започвам да свалям от материала. Проверявам постянно наклоните да съвпадат с тези на металните части.

Изображение

Продължавам докато изравня дървото с метала.

Изображение

Преди да се пренеса в задната част ще трябва да направя имитацията на отворите в надводната част на кораба. От една от снимките извадих чертеж и го разпечатах в различни мащаби.

Изображение

После избрах един от всичките и го залепих върху все още плоската част на дървото.

Изображение

После направих дупките с 1мм бургия, която малко ми направи номер с центрирането на отворите, но го разбрах след като махнах хартийката.

Изображение

Дупките после почистих на ръка и ги запълних с карбоново килче от плувка.

Изображение

Малко каноконлит за фиксиране и това е резултата.

Изображение

Вече мога да продължа към останалата част от дървото. Това е окончателния вид на дръжката. След шкурката минавам скосовете с пила за по-добро изправяне на равнините. Тикът се оказа доста неприятен за работа, защото постоянно мажеше инструментите.

Изображение

Дръжката смятам да я оставя в този си ръбест вид. Няма да я лепя изобщо, защото е достатъчно стабилна конструкцията. Следите от фрезата също ще ги оставя, защо така мисля че са по-близки до тематиката. Останаха само няколко детайла по дръжката, но това по-нататък.

Аватар
anubis

#36 Мнение от anubis » 14 Мар 2018, 22:07

После направих дупките с 1мм бургия, която малко ми направи номер с центрирането на отворите, но го разбрах след като махнах хартийката.
:) Един съвет(без лошо чувство) - за отворите 1мм. ползвай центрово свредло - то е достатъчно дебело, а връхчето може да е от 0,5мм. до 2.5мм.
Иначе ножчето е върха, а развитието следя с интерес !!! *DRINK*
Spyderco Tenacious
ZT0801 Rexford
Benchmade Torrent 890

kalinux

#37 Мнение от kalinux » 14 Мар 2018, 22:40

anubis написа:
:) Един съвет(без лошо чувство) - за отворите 1мм. ползвай центрово свредло - то е достатъчно дебело, а връхчето може да е от 0,5мм. до 2.5мм.
Иначе ножчето е върха, а развитието следя с интерес !!! *DRINK*
Благодаря, колега. Знам го това, но не ми се сменяха 2х25 пъти бургиите пък и разчитах на много високи обороти да си подведе правилно. Всъщност ако не вкарвам веднага бургията а я задържа на самата повърхност всичко е точно. Просто късно се усетих. :-[

kalinux

#38 Мнение от kalinux » 14 Мар 2018, 23:23

Още няколко последни щрихи.

Далекомерът, който е топчето отзад, има в оргинал 2 шлица, които реших че е много добра идея да ги направя. За целта затиснах едно произволно чамово трупче, направих му отвор точно с диаметъра на цилиндърчето. Мекото дърво отбива от бургията и реално се получава по-малък диаметър. Набивам топчето и допълнително стягам трупчето. Получавам идеално вертикална стяга за цилиндъра.

От там задавам Z на око, пипам странично, нулирам нониуса по X и подавам колкото преценя. От другата страна по същия начин същото подаване.

Изображение

Получавам идеално симетрични шлици. Вече мога да стягам дръжката с гаечен ключ 5. ;)

Изображение

Остана и финалното моделиране на оградата на палубата. Третият елемент отпред (от бронз) е за това предвиден. За целта правя ето това мини приспособление. Челосвам една пластмасова подложка и оставям едно минимално прагче, което да ми служи за ограничител на подаването. Като режеш инструмент червените дискчета от Дремела се оказаха най-подходящи. Двата крайни канала са готови.

Изображение

По същия начин правя и трети канал между двата.

После идва ред на напречните линии. Да не забравяме, че цялата периферия на бронза е под наклон. Ъгълът би трябвало да е "С". Отново добрите стари клинчета влизат в употреба. Тук съм завъртял на око менгемето на приблизителен ъгъл С и го калибровам (пак приблизително) с помощта на клинче С. Тук целта е след това да получим еднаква (или почти :D ) дълбочина на напречните канали.

Изображение

После самото правене на каналите става така. Първо съм отбелязал върху фулмастера къде ще минават. След това за всеки канал поставям детайла строго вертикално по отношение на плоскостта, в която ще е канала. Благодарение и на вече завъртяното менгеме си гарантираме (поне теоретично) че тази плоскост е успоредна на YZ равнината. Остава само да подам по Z до марката, да пипна повърхността по X и да му подам 0.3мм по нониус.

Изображение

И така за всичките 4 странични канала. Горният и долният по този начин. Тук подравнявам по страничната плоскост на челюстите.

Изображение

И с това работата ми в едната работилница окончателно приключи. :D

Аватар
Митев

#39 Мнение от Митев » 15 Мар 2018, 00:39

Фрезата твоя ли е ?
Если человек идиот -это надолго

kalinux

#40 Мнение от kalinux » 15 Мар 2018, 01:07

Митев написа:Фрезата твоя ли е ?
Не, само работилницата с нея. :D

Аватар
Митев

#41 Мнение от Митев » 15 Мар 2018, 16:56

kalinux написа:
Митев написа:Фрезата твоя ли е ?
Не, само работилницата с нея. :D
Не е смешно ....щото лапето с винтоверта щеше да ги направи по добре тия дупки ....
Если человек идиот -это надолго

kalinux

#42 Мнение от kalinux » 18 Май 2018, 12:38

След известно затишие и експерименти с технологии, най-накрая имам пробив и вече мога да споределя поредната порция снимки. Вместо да ви представя само успешната част, реших да ви покажа всичко както си беше във времето.

И така, дойде ред на боядисването на дръжката и правенето на канията. За съжаление няма много снимки в началото, затова ще обяснявам. Целта е да наподобя нещо от тази рисунка:

Изображение

Дръжката да съдържа ръждиво-червено под ватерлинията и сиво над нея. Канията да бъде оцветена в камуфлажната схема от април 1944г.

Ето ги и цветовете в по-точния им математически вид.
Изображение

Пробвах червеното с различни комбинации от байцове върху изрезки от същото дърво. Не се получаваше съвсем както искам. Освен това бял байц не съществува и сивото си беше под въпрос от самото начало. Много скоро се отказах от байцове и реших, че трябва да ползвам бои.

Моя приятел и известен художник Свилен Блажев се отзова на молбата ми. Гледайки от таблета последата снимка, забърка набързо в ателието си точните цветове от маслени бои. Даде и дамаров лак за закрепване и от там нататък бяха експериментите. Маслените бои съхнат много бавно. Това е снимка от боядисването на първата половина от дръжката.

Изображение

Няма да ви обяснявам колко пъти чаках да съхне, свалях боята, боядисвах отново. Че да даже и черните точки ги извадих и направих релефни, за да се виждат над боята. Ще видите направо готовия нож. Едно не съобразих - да си сваля шаблон за канията преди да почна с боядисването на дръжката. Та нещата се проточиха със седмици.

Междувременно пробвах един различен начин за сваляне на шаблон за кания. За мен беше ново нещо. На оня акациевия нож му направих тогава канийката, видях че става плътно и след като изсъхна добре боята на дръжката почнах работа и по тази кания.

Това е шаблона за канията.
Изображение

По него изрязвам двете половинки и средната част.

Изображение

После слепвам временно канията, като слагам лепило само на отделни точки.

Изображение

Правя си канал за шева и с вилицата само маркирам дупките.

Изображение

В другата работилница правя дупките от вилицата с един център кръгли и дълбоки. Това е за да си подвежда бургията по-лесно. После правя отворите. Шлайфам временно ръбовете.

Изображение

После зашивам временно канията, за да не изпусне лепилото.

Изображение

Вкарвам ножа и отбелязвам мястото на гърлото и мястото на подвеса, така че са центрирани с дръжката.

Изображение

Разглобявам всичко и е ред на боядисването на канията.

Създавам чертеж на камуфлажната схема на кораба. Цветовите лъчи, които излизат от средата на кораба, ги продължавам нагоре и надолу по чертежа, за да увелича височината на шаблона. После снимам канията, вадя чертеж на шева, наслагвам го отгоре и мащабирам схемата, за да покрие изцяло канията.

Изображение

Фиксирам листа с тиксо върху кожата и пренасям контурите с шило със заоблен връх.

Изображение

Шаблонът е пренесен върху кожата.

Изображение

Следва боядисване. Междувременно правя експерименти със закрепване на маслените бои върху кожата. Пробвах дамаров лак, два вида лак за кожа, CCL лак. Избирам най-подходящия вариант и почвам боядисването.

Изображение

Канията е боядисана, но резултатът хич не ми харесва.

Изображение

Почвам всичко отначало. Добре, че боята се сваля лесно с терпентин.

Изображение

Купих 4-5 цвята боя за кожа на водна основа. Малко експерименти и резултатът ми харесва повече. Боята много трудно се отлепя от кожата. Сивото съвпада със сивото на дръжката, бялото почти съвпада с рисунката на кораба. Почвам ново боядисване.

Първата група бяло. Отсичам контурите с тиксо.

Изображение

Нанасям няколко слоя докато покрие плътно. Махам тиксото и чакам да изсъхне. Контурите не са отсечени както трябва заради каналите, но ще ги коригирам с тъмния цвят. Изчаквам половин-един ден преди да нанеса втората група бяло.

Изображение

По същия начин със сивото. Това е втората група сиво.

Изображение

Тук е последната четвърта група сиво.

Изображение

И вече почти готова. Малко корекции тук там с тънката четка.

Изображение

Остава само да подчертая границите с черен фулмастер и лицето на канията е напълно готово.

limonad13

#43 Мнение от limonad13 » 20 Май 2018, 23:01

*BRAVO* *BRAVO* *BRAVO* *OK*

kalinux

#44 Мнение от kalinux » 28 Ное 2018, 00:36

Ето остатъка от снимките по отдавна приключилия проект.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

И крайният резултат.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение