Tirpitz (WIP)

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
Съобщение
Автор
Аватар
vlastelin

Re: Tirpitz (WIP)

#16 Мнение от vlastelin » 02 Мар 2018, 13:03

Очакваме още... Браво.
Faber est quisque suae fortunae

Аватар
Centurion

#17 Мнение от Centurion » 02 Мар 2018, 13:30

Чудесен проект!Шпилката как я запояваш за танга на острието,със сребърен припой или с телоподаващо?

kalinux

#18 Мнение от kalinux » 02 Мар 2018, 23:46

Centurion написа:Чудесен проект!Шпилката как я запояваш за танга на острието,със сребърен припой или с телоподаващо?
Сребърен припой, като разцепих опашката на две и вкарах по средата шпилката.

kalinux

#19 Мнение от kalinux » 06 Мар 2018, 12:40

И така. Конструкцията на дръжката е сглобена. Започвам с оформянето на скосовете. Идеята е всичко машинно да се прави, което според мен повече би подхождало за един такъв нож.

Първата ми задача е фрезоването на страничния контур на дръжката. Ще го правя елемент по елемент, започвайки от гарда и пренасяйки равнините назад. Това чимширено клинче ми дава винаги строго фиксиран ъгъл на повърхностите.

Изображение
Изображение

Гардът е готов. Хубавото с фрезатата е, че мога да намалявам гарда десета след десета, докато ми хареса, без да засягам острието.

Изображение

За следващия елемент разчитам на база, че равнините са му успоредни на гарда. Да ама не както се оказва. Макар всички части да са точни правоъгълници, при дупчене на отворите за опашката всичко се размества, че и самата опашка не идеално права. За това отбелязвам как трябва за завъртя страничните повърхнини. Отдолу съм подложил 2 слоя хартийка, която се вижда на снимката.

Изображение

Изображение

Вече всичко е успоредно.

Изображение

До тук добре.

Изображение

kalinux

#20 Мнение от kalinux » 06 Мар 2018, 13:24

Когато работиш с нова материя, неминуемо се правят грешки. Важното е да не са фатални и да намираш начин да ги оправяш. Една от грешките, която осъзнах, е че без сигурна база за всички елементи от дръжката, ще ми бъде много трудно да ги пасвам един към друг. Ще трябва първо да калибровам цялата дръжка, така както е в сглобен вид и чак след това да правя скосовете.

Изображение

Едновременно с това подравнявам линията на дръжката с линията на режещия ръб.

Изображение
Изображение

Отбелявам високите точки, които трябва да бъдат махнати.

Изображение

Постепенно се оформят двете странични плоскости на дръжката. Хартиеното тиско е подложено, за да компенсира усукването на гарда.

Изображение
Изображение

Постоянно редувам страните, като меря непрекъснато линията острие-дръжка както и симетрията на дръжка и с различни подложни пластини коригирам равнината на фрезоване. Едните са 0.5мм дебели.

Изображение
Изображение

Тези са 0.4мм, точно колко ми трябва за корекция.
Изображение

Тук пак опита (по-точно липсата на такъв) си казва думата :D но в крайна сметка доведох ножа до някакво задоволително състояние. Остана само да махна тиксото и изправя и тази равнина.

Изображение

kalinux

#21 Мнение от kalinux » 06 Мар 2018, 13:50

Поредния проблем, на който се натъкнах. При първоначалните сметки канала за опашката в трупчето така беше сметнат, че да съвпадне ватерлинията с чупката в гарда. Да ама не. :D Пак ще трябва да търся решение.

Изображение

Ще трябва да отнема малко от едната равнина, колкото и да не ми се иска. Тук някакви откачени методи за подравняване на гарда. Целта е равнината, която ще фрезовам да е хоризонтална.

Изображение

Справих се някак. :-[
Изображение

Тук едно малко отклонение за джиговете, които си правя. Почвам от чимширен капак от някакъв кльонк.

Изображение

Първо грубо го изправям на плоския шлайф.

Изображение

После го четвъртосвам на фрезата отвсякъде.

Изображение

От чертежа на основното оръдие на кораба пренасям ъгъла, който ми трябва.

Изображение

Нагласям линията на ъгъла хоризонтално на менгемето и фрезовам.

Изображение

Поредното клинче с ъгъл е готово.

Изображение

В аресенала станаха цял куп и както се оказва в последствие много полезни сгодички.

Изображение

kalinux

#22 Мнение от kalinux » 06 Мар 2018, 14:29

От тук натам действам както дойде. По контура на дръжката отнемам материал, където трябва.

Изображение

Изображение

Разбира се не засягам наклоните на равнините, които предварително съм определил в първите 2 елемента. Всъщност от третия елемент и назад постепенно почвам да накланям дръжката надолу, според дизайна.

Изображение

Ето едно от хаотичните действия, за което още не му е дошъл реда. Задавам единия от фиксираните наклони на голямото оръдие.

Изображение

Продължавам с оформянето на дръжката отгоре. Тук не ми харесва тази гърбица, затова я отнемам леко.

Изображение

Отзад отдолу още вадя, като гледам някаква естетика във всичко това да се получи. Целата е буренцето да е леко надолу спрямо острието и задната част да е леко по-широка от ширината при гарда.

Изображение

Чак сега е време за единия от фиксираните ъгли на голямото оръдие. Тук вече имам база долния ръб, който е на едно ниво с дървото (виж предната снимка).

Изображение

Проверявам напредъка до момента. Тук съм си надписал ъглите и кой къде отговаря по чертежа, че почнах да се обърквам вече. :D

Изображение

То не стига че са няколко ъгъла ама единия е завъртян на 90 градуса. Първа проба за работа с него.

Изображение

Да ама не. :D Другия ъгъл от 90 градуса. :P Така е правилното разположение на джига. Това е посления елемент от дръжката.

Изображение

Това ще бъде окончателно контура на дръжката. Тук се вижда , че съм отново коригирал отзад-отдолу спрямо 3 снимки назад - първо чисто визуално отнех и после отново с ъгъл "А". Затова тия чимширени клинчета се оказаха страшно полезни.

Изображение

Това е засега.

kalinux

#23 Мнение от kalinux » 06 Мар 2018, 23:56

Ако знаех с какво се захващам, никога не бих почнал подобно нещо. Цялата система е толкова податлива на грешки, че ако някъде ми избяга стотна, в други размери тая грешка се натрупва като десета вече. Затова и се налага постоянно да импровизирам.

Ред е да оформя напречния профил на дръжката. Първо решавам как да направя скосяването към гарда. Джиг "С" го бях приготвил преди няколко дни за тази цел и добре съвпада с начертаната линия.

Изображение

Започвам с гарда. Първа ми работа е да го изтъня странично с по 3мм от всяка страна. Точно 2 пълни оборота по нониус. :P

Изображение

Ще правя нещо, което не ми се иска, но няма начин. Ще въртя менгемето. Отбелязвам точно къде ми е 90 градуса.

Изображение

Завъртам на +10 градуса. Правих преди това 2 проби с други ъгли върху парченца от чимшир със същите размери като на гарда. По-добре да изгубя време по създаване на дубликати на цели нови детайли, отколкото да направя грешка върху гарда. Една грешка ще ме върне в първи клас.

Изображение

Тук идеята е такава. Целият детайл е наклонен под ъгъл С и завъртян под 10 градуса спрямо Y. Отделно че двете чела на гарда са вече скосени по ъгъл и закрепването към челюстите на менгемето е само на 2 много тънки ивици метал. Признавам си, че ме беше много страх да не се окаже слабо това захващане и да ми изкърти гарда от менгемето. Тук смених фрезера с чисто нова видия, за да съм сигурен, че ще реже с минимално усилие.

Изображение

Първо скосяване. Засега успешно.

Изображение

Продължавам със срещуположната страна, докато е завъртяно менгемето под същия ъгъл. Получава се това.

Изображение

Завъртам менгемето на -10 градуса и повтарям същото упражнение 2 пъти. Гардът е готов на този етап. Вижте малкото триъгълниче, което се получава, където е най-широката част. За него после отделна работа.

Изображение

Отбелязвам с чертилка контурите за втория детайл и скосявам и него при -10 градуса.

Изображение

Постоянно проверявам пасването с гарда в сглобено състояние. Тук процедурата е следната. Сваляш от фрезата, сглобяваш ножа, гледаш под лупата, отново качваш на фрезата (като се стараеш всеки път да спазваш ъгъл С :D ), ребазираш X, отнемаш стружка, отново сваляш от фрезата и т.н. и т.н. докато ти омръзне. :D

Тук реших да оставя много малко прагче между двата детайла. Видя ми се красиво, пък и се надявам с него да обирам грешки от неточности по-нататък.

Изображение

Завъртам отново менгемето на +10 градуса. Пускам третата линия на "ромба", но забелязвам че не е напълно успоредна със съответната линия от гарда. Това означава, че не съм завъртял точно под същия ъгъл преди и сега. Всичко е толкова чувствително откъм грешки. :( Правя леки корекции на менгемето и проверявам с фулмастер къде отнема стружка. Този път е където трябва.

Изображение

Довършвам и четвъртата страна и се наслаждавам на успеха. :D

Изображение

Третата част по аналогичен начин на втората. Фрезоваш, проверяваш, пак фрезоваш, пак проверяваш.

Изображение

Радвам се, че този етап завърши. Ножът в сглобен вид.

Изображение

И поглед отгоре.
Изображение

Аватар
Митев

#24 Мнение от Митев » 09 Мар 2018, 00:13

И сега като нямаме фреза това цялата упражнение дето го правиш 3 дни не можем да го направим за 2 часа , ли ;)
Если человек идиот -это надолго

Аватар
bahur47

#25 Мнение от bahur47 » 09 Мар 2018, 01:16

Митев написа:И сега като нямаме фреза това цялата упражнение дето го правиш 3 дни не можем да го направим за 2 часа , ли ;)
Ми пробвай *bounce*

kalinux

#26 Мнение от kalinux » 09 Мар 2018, 12:26

Митев написа:И сега като нямаме фреза това цялата упражнение дето го правиш 3 дни не можем да го направим за 2 часа , ли ;)
Първо не са 3 дни и второ това дето ще направиш за 2 часа на мен и 1 ми е много. :P

Аватар
nikolai4ou

#27 Мнение от nikolai4ou » 09 Мар 2018, 12:49

Аз следя с интерес. Дръвцето и стоманата знае ли се какви са?

Аватар
vlastelin

#28 Мнение от vlastelin » 09 Мар 2018, 12:58

nikolai4ou иди на първа страница, там е дал информация.
Faber est quisque suae fortunae

Аватар
nikolai4ou

#29 Мнение от nikolai4ou » 09 Мар 2018, 18:08

vlastelin написа:nikolai4ou иди на първа страница, там е дал информация.
Убягнало ми е, сори :)

Аватар
Митев

#30 Мнение от Митев » 09 Мар 2018, 19:18

kalinux написа:
Първо не са 3 дни и второ това дето ще направиш за 2 часа на мен и 1 ми е много. :P
*THUMBS UP*
Если человек идиот -это надолго

BUTTON_POST_REPLY