Моите първи ножове Николай Иванов

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
Съобщение
Автор
Аватар
vlastelin

Re: Моите първи ножове Николай Иванов

#31 Мнение от vlastelin » 11 Авг 2018, 06:57

Изглежда много добре. Дай кании.
Faber est quisque suae fortunae

nikodraiv

#32 Мнение от nikodraiv » 11 Авг 2018, 09:04

Още не съм стигнал до канийте,но скоро ще се пробвам.

nikodraiv

#33 Мнение от nikodraiv » 19 Сеп 2018, 21:03

Здравейте, искам да ви представя един възстановен от мен нож. Ножа попадна при мен в много лошо състояние-много ръждясал, силно затъпен и със счупена дръжка. Почистих и възстанових острието и му направих нова дръжка от бук. Ножа не е нещо особено, но собственика му е доволен от новия му външен вид, защото е ценен за него.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

nikodraiv

#34 Мнение от nikodraiv » 25 Сеп 2018, 18:52

Здравейте,искам да ви представя два кухненски ножа от Triple layered blue paper steel(ламинирано с неръждавейка Аогами,което е сърцевината с дебелина 1 мм и неръждаем ламинат по 1.25 мм на страна).
Малко предистория за избора на стоманата.Поради безмилостното отношение на жените към ножовете-като рязане върху порцелан,отваряне на буркани ,опити за забиване в теракота на пода,както и други издевателства съм пуснал за употреба два нискобюджетни ножа на КАИ.Първият е високо въглеродна неръждавейка с неизвестен състав,острие с дебелина1.8 мм,с лек конвекс идеално полирано-лесно се точи,лесно се затъпява,лесно се подбива върха при падане.Вторият е високовъглеродна ламинирана карбонка с неизвестен сътав,острие с дебелина 2.8 мм,с плосък скос и минимален вторичен скос на режещия ръб-сравнително лесно се точи и държи много дълго време ряз.В този нисък клас предимствата на карбонката са много големи,като дори в корозионоустойчивостта се доближава до неръждавейката,защото е уязвим само незащитения режещ ръб.
Първоначалната ми идея беше да изкарам два ножа с максимална дължина на остриетата от шина 350х33х3.5мм с Японски тип набита дръжка,за която Японците твърдят,че е най-функционалната,но според мен основното и предимство е лесната изработка и подръжка на острието.С насрещно разкрояване успях да извадя две остриета 170 и 115 мм с опашки по 70 мм.Проблема възникна отново от женската част,която твърдеше,че не са обезопасени остриетата и се порязват при работа с тези ножове.Наложи се да мина на Фултанг конструкция,като за целта удължих опашките със заваряване,но изникна друг проблем с малката им ширина за избраните европейски дръжки.Не ми се заваряваха допълнителни шини и реших въпроса със запълване на кухината между чирените и корема на опашката с металпластик за черната дръжка,който е тъмносив до черен и бронзпластик за оранжевата дръжка.Недостатъка на новия вариант е изместването на линията на неръждаемите пинове към гърба на ножа,поради тясната опашка.
Ето и данните за двата ножа:
Голям
Острие 170х30х3.2 мм
Обща дължина 300 мм
Плосък скос,с минимален вторичен скос на режещия ръб.
ТО-Тинко,пинове Ф4 неръждавейка,чирени G10.

Малък
Острие 115х27х3.2 мм
Обща дължина 240мм
Лек конвекс с минимален вторичен скос на режещия ръб.
ТО-Тинко.пинове Ф4 неръждавейка,чирени G10
Ако геометрията на острието,режещия ръб,термообработката и заточването са оптимални,то ножовете могат да се доближат до качествените ножове от тази стомана.Това предстой да се разбере при бъдещата експлоатация и подръжка.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Аватар
митко_990

#35 Мнение от митко_990 » 25 Сеп 2018, 19:09

Има какво да се желае по дизайна.Например можеше да заоблиш чирените в началото на дръжката,да не седят така право отсечени и на черната дръжка можеше да се постараеш нитовете да са във центъра на дръжката.Общо взето визуални забележки ;)

nikodraiv

#36 Мнение от nikodraiv » 25 Сеп 2018, 19:58

За чирените си прав,но нитовете няма възможност да са по-отдалечени от гърба,защото опашката е широка 15 мм.

nikodraiv

#37 Мнение от nikodraiv » 28 Мар 2019, 00:34

Оригиналът на този Японски скинър,който подарих на мой братовчед е от Аогами Супер с овална дръжка и поради добрите отзиви реших да направя копие от 80CrV2 с шестостенна дъбова дръжка.
Данни: Дължина на острието 90мм-едностранно заточено с 3-4мм вторичен скос,дебелина 3.8мм,дължина на дръжката с гарда 125мм. ТО-Тинко. Изработката на самото острие не беше кой знае какво предизвикателство за разлика от дръжката,защото разполагах със струг,дъбово трупче и две бронзови гайки от тръбна арматура.Престъргах трупчето на диаметър колкото външният на шестограма,след това разпробих едната гайка на диаметър с 2мм по-малък от вписаната окръжност на шестостена.На този диаметър престъргах шийка на трупчето,така че да се нанизва много плътно гайката на нея.От другия край на цилиндричното трупче престъргах технологична шийка с диаметър по-малък от средния на резбата,за да се навива плътно другата гайка на нея.След това залепих на всяка страна на двата шестограма парченца клингерит с еднаква дебелина надвишаващи външният диаметър на шестограма.Целта на тези парченца беше да центровам ъглово двата шестограма и да гарантирам правилен шестограм на дъбовата дръжка,която се получва с шкурене на всяка страна до изтъргване на клингеритните подложки.След оформянето на шестограма отрязах технологичната шийка заедно с набитата и гайка.Пробих глух осев отвор Ф10мм в дръжката,колкото беше полуглухият отвор на бронзовата гайка-гард.След това направих импровизирана прошивка от 5бр залепени тесни листи за ножовка,чийто гръб скосих към края,за да мога да разстъргвам двата канала в дръжката до свободното нанизване на опашката на ножа.Японците разпробиват два застъпващи се осеви малки отвори,така че опашката да се нанизва свободно без допълнителна обработака на отворите.Монтажа е заливане на отвора с епоксидна смола и нанизване на острието до ограничителния упор.Дръжката е обработена с ленено масло и пчелен восък.

Изображениеgasoline close to me
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
alt='20190327-154410-7'/></a>

Аватар
gospodarski

#38 Мнение от gospodarski » 28 Мар 2019, 10:45

А удобна ли е шестостенната дръжка в ръката. Защото съм ползвал японска осмостенна и овална дръжка и са супер удобни. А идеята за тези гайки ми хареса, дори ако се остави и задната ще е още по-добре, а и по-здраво. Иначе ножът е много интересен, поздравления!
Когато погледнеш към Витоша ти иде да цитираш Вазов. Когато се обърнеш към София ти иде да цитираш Стоичков... (цитат от Аламинут)

nikodraiv

#39 Мнение от nikodraiv » 28 Мар 2019, 18:33

Усеща се удобно в ръката,но осмостена би бил по-добре.Жалко.че няма осмостенни гайки.

nikodraiv

#40 Мнение от nikodraiv » 15 Апр 2019, 12:55

Здравейте,искам да ви представя комплект ловни Японски ножове заедно с цъвтежа на Японската вишня.Оригинала е изработен от ковано Аогами Супер оксидирано и е неоправдано скъп за сложността и материалите от които е изработен.На мен ми се струва на щампован на горещо,защото шината от която е изработен прилича на нашата рифелна ламарина Ст45.Тук възниква и предположението,че или майстора е много „вървежен“ или комплекта е много функционален? Ако е функционален,дръжките може да са навити с паракорд,нанизани или фул танг.Изработеният от мен комплект е от шина 80CrV2 с дебелина 3.8мм,като всеки нож е с дължина 200мм от които 80мм острие с едностранен скос и минимален вторичен.ТО –Тинко.Дръжките начуках на студено,но ефекта е повече декоративен отколкото практичен.
Изображение
Изображение
Изображениеwood forest bank hours of operation

BUTTON_POST_REPLY